3 plazhet kryesore në Xhamajka

Xhamaika

Pothuajse gjithmonë flasim për një plazh të vetëm në veçanti, për të qenë në gjendje ta analizojmë atë dhe rrethinat e tij në thellësi. Por e vërteta është se është gjithashtu e mrekullueshme të jesh në gjendje të bësh një renditje të plazheve më të mira në një vend kaq të veçantë sa Xhamajka, djepi i reggjeve, i cili sot është gjithashtu një vend i përsosur për të shijuar brigjet e saj.

Në Xhamajka ka shumë plazhe spektakolare, pasi është një ishull me një klimë të shkëlqyeshme për të qenë në gjendje të shijoni pjesën më të madhe të vitit. Por ka disa që bien më shumë në sy dhe janë bërë më të popullarizuarat. Nëse do të vizitoni Xhamajka në pushimet tuaja të rradhës, këto janë 3 plazhet që ju rekomandojmë.

Negril

Ky plazh është ai për të cilin ju kemi thënë tashmë më parë, që nga viti Negril është një nga më të njohurat dhe më të famshmet. Shtë më e mira në të gjithë Xhamajkën dhe konsiderohet si një nga më të mirat në botë, kështu që është një vend që zakonisht ka shumë turistë. Në vitet '60 ishte një destinacion hipi, dhe sot është e mundur të bësh nudizëm në të. Ka 11 kilometra palma dhe një mjedis natyror dhe të egër. Aty pranë ka bare, hotele dhe dyqane të vogla lokale, pasi është një nga më turistikët.

Gjiri i Porto Antonio

Xhamaika

Ky plazh ushqehet nga liqene natyrore, dhe është e mundur të lahet në ujëra të kristalta dhe të qeta. Ky është një vend i shkëlqyeshëm për të bërë kajak dhe rafting në zonën e Lagunës Blu. Për shkak të ujërave të tij të qetë, është një vend ideal për familjet.

Plazhi i lumit Dunn

Xhamaika

Lumi Dunn takon Karaibet në këtë plazh me ujëra të pastra. Shëtitja nën rrëzime është një nga aktivitetet më të mira që mund të bëhet në këtë plazh, përveç që parashikon peisazhin e mrekullueshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*