5 aktivitete turistike në Auckland

Sot ne udhëtojmë në anën tjetër të botës, në të bukurën dhe në largësinë NZ. Edhe pse kryeqyteti i këtij vendi është Wellington, qyteti i tij më i popullarizuar, me më shumë njerëz që jetojnë në të dhe qendra e financave kombëtare është Auckland.

Zelanda e Re përbëhet nga dy ishuj, Ishulli Verior dhe Ishulli Jugor, dhe Auckland është në ishullin e Veriut dhe është një nga qytetet më të mëdha në këtë pjesë të Paqësorit. Nëse ende nuk dini shumë për vendin dhe këtë qytet, ju sugjerojmë që të filloni me këtë artikull dhe me siguri në fund do t'i përfshini në listën tuaj të udhëtimeve të ardhshme. Isshtë një destinacion i shkëlqyer udhëtimesh!

Tërheqjet e Auckland

Qyteti është në një istmus, midis kodrave dhe midis mbetjeve të 48 vullkaneve të shuar, portet, liqenet, ishujt dhe gjiret natyrore. Shijoni verëra të buta me temperatura që rrallë tejkalojnë 30 ºC, dhe dimra te bute dhe jo shumë i ftohtë. Po me të vërtetë, bie shumë shi gjatë gjithë vitit por ai prapë arrin të jetë mesatar një qytet me shumë orë me diell.

Duke qenë e vendosur në një peizazh kaq të bukur atraksionet kryesore turistike të tij vërtiten rreth aktiviteteve në natyrë kështu që ne do të përqendrohemi në atë:

Kayaking në një ishull vullkanik

Kajakët janë me qira dhe sjellin paddles dhe xhaketa shpëtimi. Ideja është lundroni në ishullin Rangitoo, një ishull vullkanik ose një vullkan i fjetur që nuk është larg nga qendra e Auckland. Kur merrni me qira kajakun ju jepet gjithashtu një kurs i vogël kaloni portin e Waitemata dhe mos harroni pinguinët blu, për shembull, gjë që e bën shëtitjen shumë më argëtuese. Padyshim, ju keni një udhëzues që është në krye të grupit të aventurierëve. Mos u shqetëso!

Ishulli Rangitoto është më i madhi dhe më i ri nga ishujt vullkanikë përreth qytetit. Keni një udhëtim një orë në krye, nga ku pamjet janë të shkëlqyera, 360º. Një mrekulli. Kthehu në plazh dreka është e përfshirë në turne. Ky turne sot kushton $ 185 NZ dollarë dhe largohet në 4 pasdite për t'u kthyer vetëm në 10:30 pasdite. Nëse jeni të interesuar për ekskursion, shkruani këto informacione:

  • Kajakë të Detit Auckland, Tamaki Drive 384, St. Heliers, Auckland. Dyqani është i hapur nga ora 8 e mëngjesit deri në ora 7 pasdite dhe ka një faqe në internet për tu kontaktuar.

Vizitoni plazhet e Auckland

Auckland Ka disa plazhe të bukura dhe të arta në bregun lindor dhe në bregun perëndimor ka plazhe më të gjalla, me rërë të zezë ideale për surfim. Ju mund të shijoni diellin në mëngjes në të parën dhe në pasdite gjatë natës në të dytën.

Duke u drejtuar në veri, ju hyni në rajonin e Matakana dhe atje përplaseni Plazhet Omaha, Tawharanui dhe Pakiri. Ata janë më të vizituarit në verë. Midis Matakana dhe Auckland ka një plazh të gjatë XNUMX kilometra, i shkëlqyeshëm për not dhe me shumë aktivitete ujore, i quajtur Orewa.

Pastaj në bregun lindor të qendrës së qytetit është Bregu Pohutukawa me plazhet e Omana dhe Maraetai. Pavarësisht nëse doni të bëni sërf, të bëni banjë dielli ose thjesht të bëni një piknik duke parë udhëzuesit, këto janë destinacionet më të mira.

Kaloni vendin në pesë orë ecje

Cili vend kalon nga bregu në breg për pesë orë? Zelanda e Re, në lartësinë e Auckland. A është kjo në këtë pikë vendi ngushtohet sa të shkojë nga një breg në tjetrin në vetëm pesë orë ecje. Turi fillon në Viaduct Harbour, në bregun lindor të Auckland, kalon nëpër zona urbane, parqe dhe vullkane të fjetura për të përfunduar një Rruga 16 kilometra në Portin e Manukau, në anën perëndimore.

Shtegu kalon nëpër kampusin e Universitetit të Auckland, pellgjet e kaluara me rosa, kopshtet e famshme të Dimrit, Muzeu Auckland, Mount Eden, vullkani më i vjetër në qytet me 196 metra i lartë, nga një kompleks antik Maori dhe nga vendet gjithashtu të ngjashme edhe në historinë koloniale.

Ka shenja që tregojnë rrugën dhe duhet të sillni vetëm ujë dhe ushqim. Dhe këpucë të rehatshme.

Vizitoni dhe eksploroni ishullin Rotoroa

Ishulli u hap përsëri për vizitorët në 2005. Isshtë një parajsë natyrore që u mbyll për një shekull të tërë kështu që nëse jeni në Auckland sigurohuni që ta vizitoni. Mbërrini me traget nga Auckland qendrore, në një shëtitje 75 minutëshe, dhe kur të arrini keni një rrjeti i rrugëve, ndërtesave historike dhe plazheve të bukura.

Midis atyre ndërtesave ka një kishëz të vjetër, një burg, një shkollë, të gjitha të konvertuara në një muze dhe një qendër ekspozite. Ajo zë 82 hektarë dhe historia na tregon se Ushtria e Shpëtimit e bleu atë nga një familje që e zotëronte atë për të ndërtuar një qendër të veçantë rehabilitimi të drogës dhe alkoolit për burrat.

Kjo qendër u mbyll në 2005 dhe 2008, kohë në të cilën ndërtesat filluan të ripyllëzohen dhe restaurohen. Në vitin 2010 ishte në duart e qytetit dhe në 2011 u hap për publikun. Ishulli Isshtë e hapur nga lindja e diellit deri në perëndim të diellit, por ndërtesat janë të hapura nga ora 10 e mëngjesit deri në 5 të pasdites.

Vizitoni koloninë më të madhe të pinguinëve në botë

Ju mund ta bëni këtë në Akuariumi SEA LIFE Kelly Tarlton. Ju gjithashtu do të shihni dragonj deti, stingrays, dhe shumë, shumë peshkaqenë. Ju mund të shihni se si ushqehen dhe shohin peshkaqenë nga afër me një aktivitet të quajtur Shark Dive Xtreme dhe një tjetër të quajtur Shark Cage. Në akuarium ka rreth 30 ekspozita me kafshë të gjalla, të gjitha në habitatet e tyre. Nëse e blini biletën në internet e paguani atë 31 dollarë të Zelandës së Re.

Plazhet, jeta e kafshëve, shëtitjet, shëtitjet në det. E gjithë kjo që mund të bëjmë në Auckland dhe nuk është e vetmja gjë, ka më shumë ishuj, ka muze, ka shëtitje, ka bare dhe restorante të cilat shtojnë aktivitetet tona ditore kur dielli më në fund perëndon, dritat ndizen dhe njerëzit shuhen për të shijuar natën.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*