5 aplikacione shumë të dobishme për pushimet tuaja të ardhshme verore

Plazh

Teknologjitë e reja kanë bërë që mënyra jonë e udhëtimit të ndryshojë dhe të bëhet më komode dhe e thjeshtë. Smartphone-i ynë është një aleat thelbësor i udhëtimeve tona dhe na ndihmon të shfrytëzojmë maksimalisht të gjitha ato aplikacione kushtuar turizmit që kontribuojnë për ta bërë udhëtimin tonë një përvojë të paharrueshme.

Midis morisë së aplikacioneve kushtuar turizmit, në artikullin vijues do të nxjerrim në pah 5 që do t'ju ndihmojnë në raste të ndryshme gjatë pushimeve tuaja. Në këtë mënyrë ju mund të përgatisni më mirë udhëtimin dhe të zgjidhni ngjarje të vogla të paparashikuara që mund të ndodhin. Ne filluam!

Valuta XE

Kur organizoni një largim, sa herë keni parë se si është kursi i këmbimit në monedhën e vendit ku do të shkoni? Me siguri ka pasur shumë ditë para udhëtimit, duke u përpjekur të vendosni se kur është koha më e mirë për të ndryshuar.
Valuta XE është aplikacioni perfekt për të mbajtur krah për krah tregun e monedhës: sa secila prej tyre është në raport me monedhën tuaj dhe cili është evolucioni që kanë pasur ditët e fundit. 
Ky aplikacion ofron kurset e këmbimit dhe tabelat e regjistruara menjëherë dhe madje ruan kurset e fundit të azhurnuara të këmbimit në mënyrë që të funksionojë edhe kur interneti nuk është i disponueshëm.

mTrip

Ky aplikacion na lejon të shkarkojmë një udhëzues të plotë dhe të detajuar turistik, ku do të marrim informacione për qytetin që do të vizitohet Lidhur me atraksionet, muzetë, restorantet, hotelet, teatrot dhe dyqanet me komente të dobishme për udhëtarët, çmimet dhe oraret.
mTrip ka më shumë se 35 udhëzues udhëtimi por lejon vetëm shkarkimin e një vrojtimi falas, kështu që duhet të paguani 3,99 euro për të marrë udhëzuesin e plotë turistik. Sidoqoftë, ia vlen për cilësinë e përmbajtjes.
Në këtë aplikacion, spikat opsioni El Genio de Viaje, i cili krijon automatikisht itinerare të personalizuara sipas interesave tuaja të udhëtimit, ritmin e preferuar, datat e udhëtimit, akomodimin, vendin dhe kohën e hapjes së institucioneve, si dhe vlerësimet e udhëtarëve të tjerë. Përdorni porosinë inteligjente për të riorganizuar vizitat dhe personalizuar itinerarin tuaj në çdo kohë.
mTrip është 100% jashtë linje, kështu që asnjë lidhje interneti nuk është e nevojshme përveç për ndarjen dhe azhurnimin. Ai gjithashtu ka një ditar udhëtimesh për të krijuar dhe shpërndarë lehtësisht të dhënat tuaja në hotele, foto dhe komente.

Imazhi | Smartblog

Foodspotting

Në dispozicion në Android dhe iOS, Foodspotting është një aplikacion shumë interesant që, ndryshe nga aplikacionet tipike ose faqet e internetit që mbledhin mendime rreth restoranteve, na lejon të dimë se cilat janë pjatat më të shijshme dhe më të vlerësuara të lagjes ose zonës në të cilën gjendemi gjatë udhëtimit tonë. Kështu, kur shkojmë të porosisim në një restorant do të jemi në gjendje të dimë nëse një pjatë e meriton vërtet famën që ka apo jo.
Në Foodspotting ju mund të rekomandoni pjatat që ju pëlqyen më shumë dhe t'i fotografoni në mënyrë që përdoruesit e tjerë të mësojnë në lidhje me përvojën tuaj. Më shumë se katër milion pjata janë rekomanduar në botë falë këtij aplikacioni dhe udhëtarët më ushqimorë janë të kënaqur me të.

OMG Unë mund të meditoj!

Ata që vuajnë nga frika e fluturimit ose se përgatitja e një udhëtimi gjeneron shumë stres do të gjejnë OMG që mund ta mas! aleati juaj me i mire 
Ky aplikacion është mënyra më e lehtë për të mësuar se si të meditoni. Falë programit të tij të vëmendjes dhe teknikave të tij të meditimit ne mund të heqim qafe stresin dhe ankthin e shkaktuar nga frika e fluturimit ose përgatitjes për një udhëtim. Në këtë mënyrë ne do të jemi në gjendje të sjellim më shumë lumturi në jetën tonë dhe të fillojmë pushimet në këmbën e djathtë.
Për më tepër, ky aplikacion lufton shqetësimet e gjumit dhe ndihmon në përmirësimin e përqendrimit vetëm me dhjetë minuta në ditë. Mund të përdoret në smartphone ose kompjuter dhe është falas. Isshtë në dispozicion në Google Play dhe iTunes.

Flypal

Një nga makthet më të këqija që një udhëtar mund të ketë është që fluturimi i tij të anulohet, të pësojë vonesa, të humbasë lidhjet ose të jetë i prenotuar kur do të fillojë pushimet e tij. Padyshim, është një detyrë që kërcënon të heq tërë gëzimin dhe qetësinë me të cilën kishit propozuar të shkonit në një udhëtim.
Një aplikacion falas në iOS dhe Android që mund t'ju shpëtojë nga telashet është FlyPal. Virtyti i tij i madh është që i paraqet udhëtarit dhe në kohë reale mundësitë që ata mund të kërkojnë nga linjat ajrore nëse ka ndonjë problem me fluturimin e tyre në përputhje me rregulloret evropiane. Kjo do të thotë, ajo ju informon për vëmendjen që linjat ajrore duhet t'ju ofrojnë në lidhje me fluturimet alternative me vende, kompensimin financiar ose rimbursimet.
Për më tepër, nëse linja ajrore nuk i ofron udhëtarit ndihmën e duhur, nga vetë aplikacioni, autoritetet evropiane mund të njoftohen se janë të ngarkuar me gjobitjen e këtyre kompanive kur nuk përmbushin detyrimet e tyre.
A keni përdorur tashmë ndonjë nga këto aplikacione në udhëtimet tuaja? Nëse jo, cilën do të dëshironit të fillonit të përdorni? Çfarë aplikacionesh të tjera do të rekomandonit?
Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*