5 gjëra për të bërë në Edinburg, duhet të bëni

Kalaja e Edinburgut

Sa herë që mendoj të vizitoj Mbretërinë e Bashkuar Londra më vjen në mendje, por ka shumë vende të tjera interesante, kështu që unë e vë qyteti i Edinburgut, të cilën unë e shoh misterioze dhe simpatike. Kjo është arsyeja pse unë dua të bëj një renditje të thjeshtë të atyre pesë gjërave të detyrueshme për të bërë në Edinburg. Ato gjëra që nuk mund të humbasin nëse shkel në këtë qytet.

Ky qytet nuk ka qindra monumente si Firence, por gjithmonë ka diçka interesante, dhe kulturën skoceze Isshtë unike, kështu që do të dëshironit të thithni mirësinë e njerëzve të saj dhe stilin e jetës. Shkruajini mirë këto pesë gjëra, por nëse shkoni me siguri do të keni kohë për të bërë shumë më tepër, të tilla si humbja në rrugët e saj të vjetra me kalldrëm për të zbuluar qoshe plot mister dhe histori.

Vizitoni kështjellën e Edinburgut

Kalaja e Edinburgut

Pas mbërritjes, gjëja e parë që do të dëshironi të bëni është të vizitoni Kështjellën e famshme të Edinburgut, e vendosur në majë të kodrës Kështjellë Hill. Isshtë e mbrojtur në tre anët e saj nga shkëmbinjtë dhe mund të arrihet vetëm duke u ngjitur në shpatin e kodrës, në fillim të Royal Mile, një nga rrugët më të njohura dhe më të ngarkuara në qytet.

Vizita në kështjellë mund të na zgjasë disa orë, prandaj është mirë të kalojmë një mëngjes ose një pasdite për të parë stemën e Edinburgut plotësisht. Hapur nga Nga 9:30 deri në 17:00 pasdite ose 18:00 pasdite., varësisht nga koha e vitit. Hyrja kushton 16 paund, dhe nëse doni një turne udhëzuar në spanjisht rreth 26 paund.

Ekziston një traditë që është kryer që nga viti 1861, dhe është ajo e gjuaj topin në një orë me një përpikëri britanike që njerëzit të sinkronizojnë orët e tyre. Në ditët e sotme është bërë si pjesë e pretendimeve turistike të kalasë, pasi është një spektakël argëtues të shohësh se si është shkrepur kjo top.

Bizhuteritë tipike të kurorës njihen këtu si Nderimet e Skocisë. Kurora, Skeptri dhe Shpata e Shtetit mbahen në kështjellë, si dhe 'Guri i fatit' i mirënjohur. Ky simbol ishte diçka shumë e vlefshme për popullin Skocez mbi të cilin u kurorëzuan mbretërit. Në kala mund të vizitoni edhe Muzeun Kombëtar të Luftës dhe burgjet e kalasë.

Gëzoni përvojën e uiski skocez

Skocez

Ose çfarë është e njëjtë, përvojë skocez uiski. Isshtë një lloj muzeu ku ata na tregojnë se si bëhet uiski dhe madje mund të provoni ta shijoni. Shtë shumë afër kalasë, në Kodrën e Kalasë, kështu që ne mund të bëjmë gjithçka në të njëjtën ditë. Vizita fillon duke u ngjitur në një fuçi, sikur të ishte një park zbavitës, për të parë fazat e bërjes së pijes. Pastaj ata na tregojnë për llojet e uiskiut dhe bëhet një provë për të mësuar se si t'i dallojmë ato nga aroma e tyre. Më në fund mund të shihni koleksionin më të madh të uiski në botë.

Pini një birrë në pubet Skoceze

Pub skocez

Një birrë ose një uiski, e cila është gjëja më tipike në këto lokale. Ju gjithashtu mund të hani në to, duke qenë më të lirë se restorantet. Një nga më të famshmet është Shtëpia e Elefantëve në lagjen universitare, e njohur sepse JK Rowling shpesh rrinte këtu për të përfunduar librin e tij 'Harry Potter'. Kupola është gjithashtu një tjetër nga njohjet e mëdha të qytetit, në një ndërtesë që dikur ishte një bankë me një kupolë mbresëlënëse, mozaikë dhe kolona në stilin grek. Luxshtë luksoze dhe çmimet rriten pak, por është një vend i mahnitshëm për të pirë një kafe.

Zhytuni në historinë e Edinburgut

Ka disa mënyra për të përjetuar historinë e qytetit. Në Toka e Gladstones Ju do të jeni në gjendje të hyni në një shtëpi të vjetër tregtare të shekullit të 1620-të që është ruajtur mjaft mirë, për të mësuar rreth jetës në qytet për shekuj. Në katin e parë ka një punëtori artizanale nga XNUMX dhe mobiljet e periudhës mund të shihen në dhoma.

Nga ana tjetër, ju mund të vizitoni Muzeu Kombëtar i Skocisë, me mijëra objekte duke përfshirë vepra arti, makineri, bizhuteri ose armë për të mësuar në lidhje me historinë e Skocisë deri më sot, dhe gjëja më e mirë është që hyrja në këtë muze të jetë plotësisht falas.

Blerje tipike

Veshje skoceze

Ata prej nesh që gjithmonë duan të sjellin kujtime nuk mund të humbasin një pasdite duke bërë blerjet tipike. Mbani në mend se dyqanet këtu mbyllen rreth orës 17:00 ose 18:00 pasdite, pasi ato kanë orë të ndryshme, duke hapur pak më shumë të Enjteve. Disa nga produktet tipike që nuk mund të mungojnë janë veshjet, me copa leshi, xhufkë ose mitike Veshje e pledit skocez. Ju gjithashtu mund të blini Haggis, një pjatë tipike që mund të merret në shtëpi në kanaçe. Nga ana tjetër, ka shumë larmi në uiski, por taksat e bëjnë atë një dhuratë pak të shtrenjtë. Pastiçeritë dhe ëmbëlsirat tipike janë dhurata të lira dhe të shijshme për t’i sjellë në shtëpi.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*