5 oqeanet më të mëdhenj në botë

oqean

Ne gjithmonë e kemi njohur planetin tonë si "planeti blu" dhe tani vëllimi i ujit që ekziston në Tokën tonë nuk ka asnjë lidhje me të krahasuar me miliona vjet më parë. Aktualisht oqeanet e planetit tonë zënë më shumë se 70% të sipërfaqes sonë dhe ka një total prej pesë midis të cilave ne nxjerrim në pah tre ato kryesore, domethënë Atlantikun, Indianin dhe Paqësorin. Sidoqoftë, sot dua t'ju tregoj pak më shumë rreth tyre në mënyrë që përveç njohjes së tyre me disa informacione të përgjithshme, të mund të dini se cili është renditja e tyre sipas shtrirjes së tyre.

Në të vërtetë ekziston vetëm një oqean

Detet Skagen

Fotografi endet

Megjithëse në këtë artikull dua t'ju jap disa detaje të përgjithshme të 5 oqeaneve që ekzistojnë në planetin tonë, realiteti është që të 5 janë në të njëjtin oqean, por në varësi të zonës ku janë, ata marrin një emër tjetër për të qenë në gjendje t'i lokalizojnë ato saktësisht.

Ndërsa ekziston vetëm një oqean global, trupi i madh i ujit që mbulon 70 përqind të tokës, por është i ndarë gjeografikisht në zona të ndryshme. Kufijtë midis këtyre rajoneve kanë evoluar me kalimin e kohës për një larmi arsyesh historike, kulturore, gjeografike dhe shkencore.

Historikisht, ekzistonin katër oqeane: Atlantiku, Paqësori, Indiani dhe Arktiku. Sidoqoftë, shumica e vendeve - përfshirë Shtetet e Bashkuara - tani njohin gjithashtu Oqeanin Jugor (Antarktidën) si oqeanin e pestë. Por Oqeanet Paqësor, Atlantik dhe Indian njihen si tre oqeanet e mëdha të planetit për shkak të shtrirjes së tyre të madhe.

Oqeani Antarktik është oqeani i ri, por jo të gjitha vendet bien dakord për kufijtë që janë propozuar për këtë oqean (shtrihet nga brigjet e Antarktidës), por aktualisht është oqeani i 5-të dhe duhet të merret parasysh që të mund t'i emërtojmë të gjithë. Tjetra unë do të flas me ju në disa linja të përgjithshme në mënyrë që ju të dini pak më shumë për secilin nga 5 oqeanet që ekzistojnë brenda të vetmit oqean të madh.

Océano Pacífico

Oqeani Paqësor

Zgjatja: 166.240.992,00 kilometra katrorë.

Oqeani më i madh në planetin tonë zë një të tretën e sipërfaqes së Tokës dhe shtrihet nga Arktiku në veri deri në Antarktidë në jug, duke pritur më shumë se 25.000 ishuj, që është ekuivalente me më shumë se të gjithë oqeanet e tjerë së bashku. Oqeani Paqësor zë 30% të Tokës dhe ndodhet midis Amerikave në Lindje të pellgut të Oqeanit Paqësor dhe kontinenteve të Azisë dhe Australisë në Perëndim. Ekuatori e ndan atë në Oqeanin Paqësor Verior dhe Oqeanin Paqësor Jugor.

Emri vjen nga fjala "paqe", dhe e mori emrin nga eksploruesi Portugez Fernando Magellan në 1521 i quajtur këto ujëra "Oqeani Paqësor" që do të thotë det i qetë. Detet e saj janë lëruar nga anije të shumta gjatë historisë.

Oqeani Atlantik

Oqeani Atlantik

Zgjatja: 82.558.000,00 kilometra katrorë.

E dyta në shtrirje shtrihet nga Oqeani Arktik Verior në Oqeanin Jugor Antarktik, duke zënë 20% të sipërfaqes totale të planetit. Përveç kësaj, dihet gjithashtu se është oqeani më i ri nga të gjithë, që është formuar rreth 200 milion vjet më parë kur super kontinenti Pangea u nda.

Ekuatori ndan Oqeanin Atlantik në Oqeanin Atlantik Verior dhe Oqeanin Atlantik Jugor. dhe ndodhet midis Amerikave dhe kontinenteve të Evropës dhe Afrikës Lindore. Ekuatori ndan Oqeanin Atlantik në Oqeanin Atlantik Verior dhe Oqeanin Atlantik Jugor.

Ka shumë ishuj në Oqeanin Atlantik, ndër më të njohurit janë: Bahamas, Ishujt Kanarie (Spanjë), Azoret (Portugalia), Ishujt Kepi Verde, Grenlanda, i cili nuk është vetëm më i madhi i ishujve në Oqeanin Atlantik, por edhe në tokë.

Fjala që e ka origjinën 'Atlantiku' vjen nga mitologjia Greke që do të thotë 'Deti i Atlasit'. Atlas ishte titani që duhej të ishte në buzë të tokës dhe të mbante qiejt (sfera qiellore) mbi supet e tij si ndëshkim i vendosur nga Zeusi që kur Atlas kishte luftuar kundër perëndive Olimpiane për të pasur kontrollin e qiejve.

Oqeani Indian

Oqeani Indian

Zgjatja: 75.427.000,00 kilometra katrorë.

Duke mbuluar afërsisht pak më pak se 20% të sipërfaqes së tokës, Oqeani Indian është përgjegjës për larjen e brigjeve të Lindjes së Mesme, Azisë Jugore, Australisë, Afrikës Lindore dhe Azisë Juglindore.

Ka shumë ishuj në Oqeanin Indian, ndër më të njohurit janë: Mauritius, Reunion, Seychelles, Madagascar, The Comoros (Spain), Maldives (Portugal), Sri Lanka, i njohur më parë si Ceilon. Emri vjen nga vendndodhja përreth gadishullit Indian.

Oqeani Antartik

Oqeani Antartik

Zgjatja: 20.327.000,00 kilometra katrorë.

Oqeani i parafundit në shtrirje është Oqeani Antarktik, i cili rrethon plotësisht Antarktidën, duke rrethuar globin plotësisht, ashtu si bën Oqeani Arktik. Ky oqean është i njohur edhe si Oqeani Jugor.

Struktura e oqeanit përfshin një shelf kontinental të paktën 260 kilometra të gjerë që arrin gjerësinë e tij maksimale prej 2.600 kilometra në afërsi të Weddell dhe Ross Seas.

oqeani Arktik

oqeani Arktik

Zgjatja: 13.986.000,00 kilometra katrorë.

E fundit, por jo më pak e rëndësishmja, ne kemi Oqeanin Arktik, i cili është përgjegjës për rrethimin e Polit të Veriut, duke pritur masa të mëdha akulli gjatë gjithë vitit. Kjo është e vendosur në veri të kontinentit tonë, Azisë dhe Amerikës. Oqeani Arktik është më i vogli nga të gjithë oqeanet, por ka dete që janë pak të njohur për shkak të klimës së tij armiqësore dhe akullit gjatë gjithë vitit që mbulon detet.

Pothuajse pa dalje në det, Oqeani Arktik kufizohet nga Groenlanda, Kanada, Alaska, Rusia dhe Norvegjia. Ngushtica e Beringut lidhet me Oqeanin Paqësor dhe Deti i Grenlandës është lidhja kryesore me Oqeanin Atlantik.

Zona e akullit të Oqeanit Arktik po zvogëlohet me 8% çdo dhjetë vjet.  Ne të gjithë duhet të bëhemi të vetëdijshëm për atë që po ndodh me ndryshimin e klimës dhe të mbrojmë planetin tonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*