5 pagodat kryesore kineze

Një nga ndërtimet më të njohura dhe më të njohura orientale në botë është faltore. E pranishme në të gjithë Azinë, origjina e saj daton që nga shekulli i XNUMX-të para Krishtit dhe lidhet me stupat indiane. Pagodat e para ishin të gjitha të ndërtuara nga druri, por me kalimin e kohës dhe për t'i mbrojtur ato dhe për t'i bërë ato më të qëndrueshme, materialeve të tjera iu shtuan konstruksionit. Kështu, historia na ka lënë trashëgim disa faltore me të vërtetë të pabesueshme. Le të shohim 5 pagodat kryesore në Kinë:

Me Pagoda Sakayamuni: Pagshtë faltorja më e vjetër prej druri në vend. Fillimisht ishte një tempull i madh nga Dinastia Liao. Isshtë rreth 9 shekuj i vjetër dhe është rindërtuar disa herë, duke i bërë ballë jo pak tërmeteve. Brenda është një statujë gjigande e Budës.

. Pagoda e Patë të egër: Kjo faltore e famshme është në Xian, një nga kryeqytetet antike të vendit. Shtë një sit i këndshëm për Budizmin dhe megjithëse i thjeshtë është magjepsës. Ju e shihni atë nga pothuajse çdo cep i Xian.

. Faltore Tianning: Kjo faltore nuk ka asgjë më shumë dhe asgjë më pak se trembëdhjetë kate dhe është faltorja më e lartë në botë. Isshtë e ndërtuar në dru e sjellë nga Birmania dhe ka strukturë prej ari. Evenshtë madje rreth 7 metra më e lartë se piramida Ghize dhe strehon një zile të rëndë prej bronzi prej 30 mijë kilogramësh.

. Pagodat e Diellit dhe Hënës: Këto dy faltore së bashku janë në liqenin Banyu në Guilin. Pagoda e Diellit është më e larta dhe është bërë prej bakri, me 41 metra. Pagoda e Hënës është 5 metra më e shkurtër dhe të dy lidhen me një tunel nën liqen.

. Pagoda e Vinçit të Artë: Shtë një nga kullat më të njohura në jug të lumit Yangzte, simbol i qytetit të Wuhan. Ajo u ndërtua fillimisht gjatë periudhës së njohur si Tre Mbretëritë dhe ishte një kullë ushtarake vëzhgimi por gjatë shekujve ajo humbi atë karakter dhe u bë një vend i kartolinave. Ajo u shkatërrua disa herë, por gjithmonë u rindërtua.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*