5 pamjet më të mira panoramike të Parisit

Parisi është një qytet i bukur për të ecur dhe për të humbur në rrugët e tij, por gjithashtu për të admiruar nga një lartësi e mirë. Udhëtarët nuk e duan atë perspektivë, atë që të jep pozicion në një lartësi të caktuar (një ndërtesë, një kodër, një këmbanore të vjetër), për të humbur sytë në distancë dhe për të bërë foto të mira.

Parisi është një qytet i vjetër por ka këto pika të favorshme për të cilat dëshirojmë shumë. Ka shumë, disa më mirë se të tjerët, por ne zgjedhim pesë pamjet kryesore panoramike kështu që mbështeteni dhe mos e humbisni në udhëtimin tuaj të ardhshëm.

Kulla Eifel

Shtë një klasik parisian dhe ka gjithmonë njerëz kështu që nëse udhëtoni në sezon të lartë përpiquni të jeni të durueshëm. Në përgjithësi, llogaritet një orë e gjysmë pritje. Ju mund të ngjitni shkallët, midis 1655 dhe 1750 shkallëve në majë, në varësi të anës, ose merrni ashensorin. Nëse dita është e bukur, njerëzit preferojnë shkallët, kështu që do të duhet të prisni gjithçka, qoftë ai i ashensorit apo shkallëve.

Pamja më e mirë sigurohet nga platforma e tretë Epo, sytë tuaj mund të kalojnë rreth 70 kilometra në distancë. Në një ditë të pastër, ju do të shihni edhe Aeroportin Charles de Gaulle, periferi dhe fshat. Për një pamje më kompakte të qytetit, atëherë ekziston platforma e dytë. Nga këtu mund të sodisni më mirë çatitë gri të qytetit më të famshëm në botë, rrugët dhe njerëzit e tij.

Kini kujdes se Kulla Eiffel është këndvështrimi më klasik, por ndoshta nuk është më mirë pasi është shumë në perëndim të kryeqytetit francez. Këtë vit tarifa e hyrjes në katin e dytë, me ashensor, është 11 euro për të rritur, 17 euro deri në majë me ashensor dhe 7 euro deri në katin e dytë nga shkallët.

Notre-Dame

Bazilika është e bukur, një Trashëgimi Botërore sipas UNESCO-s, por pasi ta dini brenda, shëtitja është falas, po ose po duhet të ngjiteni në kullë. Kulla në jug e kishës është e lartë 69 metra dhe kjo na jep një pamje të bukur të perëndimit të Parisit, kështu që në fushën tuaj vizuale keni gjithashtu kishën Sacré Coeur dhe vetë Kullën Eiffel.

Shkallët e kësaj kishe gotike ndërtimi i së cilës filloi në 1163 Ka 422 hapa. Dhe përtej shikimit nuk është çdo ditë kalitja e çative antike të një kishe mesjetare me gargojlet e saj etj. Kjo është e paçmuar edhe pse ... bileta kushton 10 euro.

Sacre Coeur

Vizita në zonën ku është kjo bazilikë tjetër është pjesë e daljeve më turistike. Kisha është në majë të kodrës Montmartre dhe gjëja e zakonshme është të ngjitesh në këmbë, megjithëse ekziston edhe një tren i vogël që ngjitet në shpat. Tempulli 80shtë e lartë XNUMX metra por është në kodër që është rreth 80 me radhë kështu që ju jeni pak a shumë rreth 200 metra i gjatë. Kjo do të thotë një ditë e pastër ka pamje 360º. Fantastike!

Jo shumë janë të vetëdijshëm se pamjet e ofruara nga kjo kodër janë të shkëlqyera, por e vërteta është se ato përmirësohen shumë nëse dikush ngjitet në kupolën e bazilikës..  Pamjet nga galeria e jashtme janë spektakolare dhe në një ditë të kthjellët me diell keni një pamje që shtrihet rreth 30 kilometra deri në horizont.

Për njerëzit që nuk gëzojnë ambiente të mbyllura, ngjitja brenda kullës mund të jetë mbizotëruese. A u ngjitët në kambanën e Firences apo kupolën e katedrales së saj? Somethingshtë diçka e ngjashme, kështu që nëse nuk dëshironi shkalla në rrëzë të bazilikës është gjithashtu një pikë e veçantë. Në ditët e sotme vizita në kupolë dhe kripta kushtoi 8 euro, 6 euro vetëm kupola, 3 euro vetëm kripta.

Bazilika është e hapur çdo ditë nga ora 6 e mëngjesit deri në 10:30 pas dite, kupola nga ora 8:30 e mëngjesit deri në ora 8 pasdite.

Harku i Triumfit

Isshtë vetëm 50 metra i lartë, por vendndodhja e tij e bën atë një pikë të mirë të këndshme. Ndodhet në fund të Champs Elysees të famshëm, në një zonë që rrotullohet mbërrini duke kaluar një tunel nën rrugë, përbën një model të shkëlqyeshëm urban. Nga lart mund të shihni dymbëdhjetë rrugët që fillojnë nga Place de l'Étoile dhe Boshti Historik nga Louvre në Harkun e Madh në qendër të La Défense. Në të njëjtin tunel keni zyrën e biletave për të blerë biletën dhe për tu ngjitur.

50shtë 45 metra e lartë, 22 metra e gjatë dhe 284 metra e lartë. Ju mund të ngjiteni në platformë me ashensor ose të ngjitni XNUMX shkallët. Ti zgjedh. Në orën 6:30 pasdite flaka e përjetshme ndizet, në rast se ju pëlqejnë ceremonitë. Këtu është, në këmbët e tij, edhe Varri i Ushtarit të Panjohur. Këshilla ime është të shkoni natën ose kur dielli perëndon. Në përgjithësi të gjitha pikëpamjet përmirësohen atëherë. Shkuarja e duhur në atë kohë të ditës na jep të dy peizazhe, ditën dhe natën.

Atëherë ne mund të vendosim nëse duam të kthehemi. Një tjetër kohë e shkëlqyer për të vizituar Harkun e Triumfit është në Krishtlindje Greatshtë e mrekullueshme sepse dritat e Krishtlindjeve në Paris janë një shfaqje e shkëlqyeshme.

Hyrja kushton 12 euro.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*