5 plazhe të Sardenjës për të shijuar me pushime

Plazhet e Sardenjës, Su Giudeu

Sa të afërta duket se janë pushimet dhe kjo është arsyeja pse duhet të filloni të regjistroni vendet për të shkuar dhe për të shijuar shkëputjen. Çfarë vendi më i mirë se plazhet e Sardenjës shijoni Mesdheun më autentike, me plazhe parajsore dhe të tjera me atmosferë, sepse në bregdetin e madh të ishullit të Sardenjës mund të gjesh plazhe për të gjitha shijet.

Ne do të flasim rreth 5 plazhe të Sardenjës Ata janë ndër më të njohurit, por ka shumë më tepër. Lista mund të jetë aq e gjatë sa që ju mund të shkoni në një çdo ditë të pushimeve dhe me siguri do t'ju mungojnë limane dhe zona me rërë për të zbuluar. Kushtojini vëmendje këtyre parajsave në Sardenjë, sepse nuk do të ndiheni sikur të shkoni në shtëpi.

Cala Goloritze

Plazhet e Sardenjës, Cala Goloritzé

Ky liman ndodhet në provincën Oligastra, i vendosur në bregun perëndimor të ishullit të Sardenjës. Isshtë një plazh pothuajse i virgjër, dhe një nga më të vlerësuarit në ishull. E vetmja pengesë është se nuk është aq e lehtë për tu arritur sa plazhet më të njohura. Kjo qasje pak më e komplikuar është ajo që e ka mbajtur atë të tillë e virgjër dhe pak e mbushur me njerëz. Për të arritur atje duhet të merrni një varkë në Cala Gonone ose Santa María Navarrese. Një mënyrë tjetër për të arritur atje, për ata që janë mësuar të bëjnë shëtitje, është të ndjekin një rrugë që fillon nga Supramonte de Balnei. Shtë e këshillueshme që të kaloni tërë ditën, sepse gjithashtu ia vlen.

Ky plazh ka ujëra kaq të pastër sa duket si një pishinë natyrore, dhe ka gjithashtu burimet natyrore nën ujë që e bën ujin kaq të pastër dhe të pastër. Nga ana tjetër, nuk ka shumë thellësi, duke qenë ideal për të shkuar me familjen. Isshtë i përshtatur nga mali Caroddi, me shkëmbinj të pjerrët që arrijnë në det duke krijuar forma të çuditshme.

La Pelosa në Stintino

Plazhet e Sardenjës, Stintino

Ky plazh është në provincën e Sassari, në një qytet bregdetar komod të quajtur Stintino. Aty pranë janë ishujt Piana dhe Asinara, ku ka edhe vende të shkëlqyera dhe plazhe të bukura për t’u vizituar. Ashtu si Cala Goloritzé, është një plazh përrallor, me ujëra kaq të pastër saqë duken si lagunë dhe me pak thellësi, në mënyrë që të rinjtë dhe të moshuarit të mund ta shijojnë atë. Arrihet përmes duna të mbrojtura, kështu që peizazhi natyror është hapësira perfekte për të rregulluar këtë plazh me rërë të pastër.

Një tjetër gjë që bie në sy në plazhin La Pelosa është kulla mbrojtëse e cila është në zonën e saj veriore. Një kullë vrojtimi që ka qenë atje që nga shekulli i XNUMX-të dhe që shërbeu për të mbrojtur bregdetin deri në shekullin e XNUMX-të. Për më tepër, megjithëse është një plazh i qetë dhe shumë natyral, ai ka shërbime për të qenë të rehatshëm, me një restorant dhe bar.

Plazhi Budelli ose Plazhi Pink

Plazhet e Sardenjës, Budelli

Ky plazh është në jug të arkipelagut Magdalena, në ishullin Budelli, i cili aktualisht është në ankand dhe shitje. Ndodhet në një Park Natyror, pra është një zonë e mbrojtur në të cilën nuk ka ndërtesa. Plazhi nuk mund të shëtitet nëse nuk është nën mbikëqyrjen e një tekniku mjedisor, por e vërteta është se është një nga vendet më të bukura dhe të veçanta në Sardenjë. Çështja është se nuk dihet ende se çfarë do të ndodhë me këtë ishull dhe atë plazhi i famshëm me rërë rozë, e cila formohet nga mbetjet e guaskave rozë të një mikroorganizmi që banon në zonë. Pasi e dinte që do të blihej nga një biznesmen i Zelandës së Re, ajo u tërhoq prapa, kështu që ankandi përsëri. Tani për tani mund të shihet vetëm nga një varkë.

Plazhi Berchida

Plazhet e Sardenjës, Berchida

Shtë në Gjirin e Oroseit në bregun lindor të Sardenjës. Thuhet se është plazhi më i paprishur në Itali, dhe ka një gjatësi prej 7 kilometrash. Dallohet se sa i madh është, pasi në Sardenjë ka zakonisht plazhe më të vogla, me limane intime dhe hapësira të vogla, por ky plazh është i madh, kështu që kurrë nuk do ta gjejmë veten shumë të mbingarkuar nga njerëzit, gjithmonë do të ketë një hapësirë ​​për të qenë të qetë . Në plazh mund të gjejmë vetëm një bar plazhi dhe kanoe me qira për të parë plazhin nga një këndvështrim tjetër.

Plazhi Su Giudeu

Plazhet e Sardenjës, Su Giudeu

Ky plazh është në pjesën jugore të Sardenjës dhe afër Cagliari. Ajo shquhet për të patur një zonë e mbrojtur natyrore me duna dhe një lagunë, ku ndonjëherë mund të gjesh disa flamingo. Ajo dallohet për të patur një rërë të pastër dhe për ato ujëra bruz tipike të Mesdheut. Kjo është një zgjedhje perfekte nëse shkojmë si familje për arsye të ndryshme. Hyrja e saj është e lehtë dhe ka parkim. Ka edhe shërbime të tilla si restorante dhe bare, dhe nga ana tjetër ujërat e tij janë të qetë dhe të cekët, në mënyrë që fëmijët të lahen pa rrezik. Ne nuk do të duhet të heqim dorë nga një parajsë mesdhetare dhe do të gëzojmë shumë komoditete.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*