5 plazhe nudiste në Spanjë për të treguar më natyrore

Plazhi Maspalomas

Vera është afër cepit! Nëse ju pëlqen natyraliteti dhe doni të kurseni shumë në rrobat e banjës, sepse opsioni juaj është në plazhe ku mund të bësh nudizëm. Në Spanjë ka shumë plazhe zyrtare për nudizëm, dhe disa në të cilat është krijuar më shumë si një zakon, megjithëse njerëzit mund të shkojnë të zhveshur ose të veshur, për t'iu përshtatur secilit individ.

Sot ju tregojmë 5 plazhe të mëdha dhe të famshme nudiste në Spanjë të jetë në gjendje të tregojë më natyrore. Këto plazhe jo vetëm që kanë veçorinë e lejimit të naturizmit ose nudizmit, por ato janë gjithashtu plazhe të bukura, në mjediset natyrore në shumë raste, kështu që ia vlen të vizitohen vetëm për sa i bukur është ambienti i tyre. Merrni shënim këto plazhe të bukura dhe vendndodhjen e tyre.

Plazhi Figueiras në Cíes

Plazhi Figueiras

Nëse keni dëgjuar për Ishulli Cies Me siguri do të njihni plazhin e Rodosit, të cilin gazeta Guardian e quajti plazhin më të mirë në botë. Por mbase nuk e dini që pranë këtij plazhi të famshëm me rërë të bardhë dhe ujëra bruz ka një tjetër me të njëjtat karakteristika por që ju lejon të praktikoni nudizëm. Ashtë pak më e vogël, dhe duhet të ecësh përgjatë një shtegu për ta arritur atë. E gjitha është shumë e natyrshme, dhe e vërteta është se ajo është e fshehur pas pyjeve me pisha, kështu që është shumë intime.

Të shkosh në Ishujt Cíes është e lehtë, pasi ka traget çdo ditë nga qytetet Vigo dhe Cangas në provincën e Pontevedra, gjatë sezonit të lartë. Sigurisht, nëse doni të qëndroni në kamping, duhet të rezervoni paraprakisht, pasi që në verë zë shumë shpejt. Por gjithmonë mund ta kaloni tërë ditën në plazhe, duke vizituar atë në Figueiras, ku mund të praktikoni lirisht nudizmin.

Plazhi Maspalomas në Gran Canaria

Plazhe nudo

Ky plazh ndodhet në San Bartolomé de Tirajana, dhe nuk është vetëm një zonë me rërë në të cilën duhet të lahet, por është edhe më shumë. Ne kemi Rezervat Natyror i Maspalomas Dunes, e cila shtrihet deri në plazh, me tre ekosisteme, Palm Grove, Pishina dhe Dunat. Një tjetër vizitë për të bërë në këtë plazh është fari i tij i vjetër, i cili ka qenë atje që nga shekulli i XNUMX-të. Më parë në një mjedis të vetmuar, ky far tani është në fillim të një shëtitoreje të mbushur plot turistë, të cilët vijnë çdo vit në një nga plazhet më të famshme në Gran Canaria.

Nga fari dhe duke shkuar drejt dunave përgjatë bregut mbërrijmë në Punta de Maspalomas, aty ku fillon Playa del Inglés. Në këtë turne, zona nudiste fillon midis bar plazhi 3 dhe 4, dhe ka gjithashtu hapësira më pak të mbushura me njerëz dhe të izoluar në të cilat gjithashtu mund të bëhet naturizëm.

Far i Roche në Conil de la Frontera

Far i Roche

Ky nuk është vetë një plazh, por a grup limanesh të vegjël të veçantë ndonjëherë nga shkëmbinjtë që fillojnë në shëtitjen e farit të Roche. E para është Cala del Faro, e cila është e mbyllur për publikun për shkak të gjendjes së dobët të shkallëve për të zbritur nga shkëmbi, kështu që ne do të duhet të vazhdojmë të ecim në limanin e dytë, atë të Tío Juan de Medina, i cili është shumë më e gjerë dhe është e mbrojtur, kështu që gjithmonë mund të shijoni një klimë të këndshme. Arrihet duke zbritur disa shkallë që nuk kanë vështirësi. Isshtë një nudist, por e vërteta është se për një kohë të gjatë është frekuentuar nga shumë njerëz, kështu që ka njerëz që nuk bëjnë nudizëm. Shumë nga nudistët kanë shkuar në limanin që është midis tij dhe Cala del Pato, i cili me sa duket nuk ka emër, dhe i cili duhet të arrihet nga ai i Patos, pasi nuk ka shkallë. Një vend më intim dhe i vetmuar për natyristët.

 Plazhi Las Gaviotas në Santa Cruz de Tenerife

Plazhi Las Gaviotas

Këtu jemi para një plazhi tjetër ku ka nudistë dhe njerëz me rroba banje, dhe është se respekti reciprok jepet fryma, secili mund të bëjë çfarë të dojë. Ky plazh ka një zënie të lartë gjatë verës, pasi njihet për largësinë nga vendet më turistike, një vend për të harruar zonat e kohës së lirë plot zhurmë, por që gjithnjë e më shumë njihet nga njerëzit. Eshte nje plazhi me rërë të zezë, vendndodhja e të cilit do të thotë që gjatë disa muajve të vitit pasdite është në hije, kështu që është më mirë të shkoni në mëngjes. Përveç kësaj, është e lehtë për të arritur tek ajo, pasi ka një park makinash në fund të një piste që të çon në plazh.

Plazhi Barronal në Níjar

Cala barronale

Ky plazh ndodhet në Cabo de Gata, Almería, midis plazheve të njohura të Mónsul dhe Genoveses. Për të arritur atje duhet të vazhdoni nga Mónsul me makinë dhe para se të arrini në parkun Genoveses në një zonë të caktuar për të. Nga atje ka një rrugë të thjeshtë për në plazh. Isshtë një plazh më pak i mbushur me njerëz se të tjerët, dhe kjo është arsyeja pse natyrshëm u bë plazhi nudist në zonë, edhe pse nuk njihet zyrtarisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*