5 plazhe spektakolare në Mesdhe

Gjiri Navagio

Ne guxojmë sot me një listë që është më pak e vështirë. Ka të bëjë me kërkimin pesë plazhet më të mira në Mesdhe, ose të paktën më spektakolare. Unë e di që shumë prej jush do të kenë zgjedhjen tuaj të të preferuarve, dhe ju ftojmë t'i përfshini ato në zonën e komenteve. Kështu që të gjithë mund të bëjmë një turne të vogël në këto plazhe interesante të Mesdheut. Ka më shumë se 46.000 kilometra vijë bregdetare dhe 3.300 ishuj ...

- Plazhi i lepurit, Lampedusa

Lampedusa është ishulli më i madh në arkipelagun Pelagias. Edhe pse është më afër Tunizisë, ajo i përket Italisë. Një ishull vërtet i pabesueshëm për ujërat dhe plazhet e tij të kristalta. Në të, ndoshta më e mira është Playa de los Conejos, e përfshirë kohët e fundit si plazhi më i bukur në botë. Me rërë të bardhë dhe ujëra kristalorë, për ata që nuk e dinë dhe e shohin atë në një foto, me siguri do ta vendosë atë në ndonjë cep parajsor të Karaibeve. Një vend magjepsës.

- Zlatni Rat, Kroaci

Sipas gazetës britanike Daily Telegraph dhe lexuesve të saj ne po përballemi me një nga tre plazhet më të mira në Mesdhe. Emri i tij në kroatisht do të thotë "briri i artë" dhe është i vendosur në ishullin Braç, që i përket rajonit të Dalmacisë. Një plazh ideal për surfuesit, pasi aty zakonisht fryjnë erëra të forta. Janë pikërisht këto erëra që ndonjëherë e bëjnë atë pothuajse të ndryshojë pamjen e saj.

- Gjiri Navagio, Zakynthos

Ishulli grek i Zakynthos, ose Zante, bën pjesë në grupin e ishujve Jon. Një ishull shumë i vjetër, meqenëse u përmend edhe nga Homeri në Odisea, dhe që ka këtë liman, ndoshta më të bukurin, të fotografuar dhe turistik të Ishujt grekë. Fillimisht ishte i njohur si Agios Georgios, megjithëse u ndryshua në Navagio (që do të thotë shkatërrim anijesh) pas përmbysjes së një anijeje në 1983 që mbante cigare kontrabandë.

- Plazhi Ses Illetes, Formentera

Plazhi im i preferuar në Mesdheun Spanjoll dhe më i miri në arkipelagun Balearik. Rëra të bardha, ujëra të kristalta, një plazh i virgjër ku mund të pushoni dhe të pushoni duke soditur një peizazh vërtet magjepsës. Unë ju rekomandoj të shijoni perëndimin e tij të diellit, një kënd bohem në të cilin pas tij ka edhe duartrokitje nga publiku. Ju tashmë mund ta imagjinoni spektaklin që prodhohet në mënyrë që njerëzit të fillojnë në këtë mënyrë ...

- Praia de Falesia, Algarve

Për mua plazhi më i mirë në Algarve Portugeze. Ata janë tre kilometra rërë të artë, me sfondin e një shkëmbi të madh të kuq dhe të rrethuar nga një peizazh i bimësisë së egër. Pa dyshim, është vendi i përsosur për një pushim të mrekullueshëm familjar relaksues. Sepse është pikërisht një plazh që mund të shkosh me fëmijë. Oneshtë një nga ata që kur hyn në det nuk të mbulon kaq shpejt.

Më shumë informacion - Ishujt Grekë

Imazhi - Rrëshqitje

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*