5 plazhe të bukura në Qipro për të shijuar verën 2016

Plazhet në Qipro

A po mendoni rreth Festa 2016? Si thua Qipro, ishulli i diellit? Ky ishull mesdhetar tërheq turistë çdo vit dhe ka atë, një shteg plazhesh të bukura nga të cilat shumë vijnë Flamuri blu Isshtë ndër thesaret e saj më të çmuara.

Vera nuk mund të humbasë plazhin, detin, diellin dhe peisazhet e bukura për të kënaqur sytë, për t'u çlodhur, për të ngrënë dhe për të pirë. Dhe asgjë më shumë. Në këtë botë të kapitalizmit të egër, ku kalojmë kohën duke punuar, ne e meritojmë atë paqe. Pra, nëse ky ishull mesdhetar mund të jetë në rrugën tuaj këtë verë, këtu ju lë pesë plazhe të bukura në Qipro.

Plazhi i Gjirit Coral

Plazhi i Gjirit Coral

Ky plazh me krenari mburret me kategorinë e Flamuri blu. Ndodhet në rajonin e Paphos, në Pegeia, një vendpushim i njohur bregdetar në ishull. Kanë e gjatë pesëqind metra dhe është shumë popullor thjesht sepse është kaq i bukur.

Plazhi është rërë e artë dhe ka shumë familje me fëmijë sepse deti është i qetë dhe i qetë falë faktit se dy kalatat gëlqerore e mbyllin atë. Deti, rëra dhe në anën tjetër shumë bimësi plotësojnë kartolinën dhe rrisin bukurinë e saj. Duke qenë një plazh i njohur, është i organizuar kështu ka dushe, tualete publike, dhoma për të ndërruar rrobat dhe mundeni shezlongje dhe çadra me qira.

Plazhi i Gjirit Coral 1

Ka tezga që marrin me qira pajisje sportive ujore, kosha për të ricikluar mbeturinat aty këtu dhe shumë restorante, kafene, bare dhe tezga që shesin vetëm peshk. Dhe sigurisht, ka shumë mundësi akomodimi përreth. Njerëzit arrijnë në këmbë, me biçikletë, makinë ose autobus. Ka një parking afër dhe stacioni i autobusit është gjithashtu afër. Dhe shtohet një devijim në rast se keni qasje me karrocë ose karrocë fëmijësh.

Plazhi i Konnos

Plazhi i Konnos

Çfarë ngjyre deti! Blu e lehtë me njolla blu, një bukuri. Ky plazh Ndodhet rreth katër kilometra nga Agia Napa, një vendpushim i njohur bregdetar në Qipro. Ne e gjetëm atë në rrugë, midis Protaras dhe Kepit Gkreko.

Ka 200 metra e gjatë dhe ka mjaft bukuri dhe pamje piktoreske. Rëra është e imët dhe e artë dhe ujërat janë të qetë dhe ata janë të mbrojtur nga erërat, kështu që ënjtja është pothuajse një përkëdhelje. Ka tualete publike, një vend për të ndërruar rrobat në rast se mbërrini me autobus ose pa rroba banje, çadrat dhe karriget me qira janë marrë me qira dhe atij nuk i mungon Bar plazhi ku shërbehet muzikë dhe ushqim dhe pije të freskëta.

Plazhi Konnos 1

Nga ky plazh ju mund të shkoni në plazhet fqinje Dhe kjo është arsyeja pse anijet e vogla vijnë e shkojnë dhe nuk ka asnjë mungesë, në plazhet e anijeve të rrumbullakëta, më të mëdha që transportojnë turistë ose zhytës. Nga plazhi ka hotele dhomat e të cilave drejtohen nga deti, dhe të cilat duhet të jenë një luks, dhe afër ka restorante dhe mini-tregje. Me fjalë të tjera, është një plazh ku mund të dilni dhe të blini diçka, të ktheheni, të vini e të shkoni të kaloni gjithë ditën.

Ju gjithashtu do të pëlqeni hyrjen në plazh dhe do t'i kushtoni më shumë se një fotografi. Isshtë një shteg i veshur me pisha dhe bimësi që sapo ka filluar, ju jep një pamje të mrekullueshme të detit. Dhe nëse doni të ecni pak nga Konnos mund të futeni në Parku Kombëtar i Pyjeve, anëtar i projektit Natura 2000 në Evropë, një vend i mirë për të bërë trekking, dhe madje, Zhytja

Plazhi Konnos 2

Në Konnos ekziston një kujdestar shpëtimi dhe stacion i ndihmës së shpejtë vetëm muaj të caktuar të vitit: Prill, Maj, Shtator dhe Tetor dhe midis orës 9 dhe 5 pasdite. Në qershor, korrik dhe gusht është mes orës 10 dhe 6 pasdite. Si arrini në plazhin e Konnos? Në këmbë, me biçikletë (kjo është sugjerimi im), ose me makinë, por harrojeni autobusin sepse nuk ka një të tillë.

Plazhi Gliki Nero

Plazhi Gliki Nero

Vetëm një kilometër nga vendpushimi i njohur dhe i zënë në plazh i Agia Napa është ky plazh i bukur i vogël i quajtur Gliki Nero. Ka 250 metra e gjatë dhe arrin në Shpellat e Agia Napa dhe zonën e portit, një tjetër pamje që ia vlen të shihet.

Gliki Nero

Meqenëse është gjithashtu një plazh i njohur, është i organizuar me vizitorë në mendje dhe ka banjo dhe Janë marrë me qira shezllonët, çadrat dhe pajisjet e sporteve ujore mjaft e thjeshtë. Y ka kioska dhe restorante për të ngrënë përreth përveç faktit që akomodimet gjithashtu janë vendosur në zonë.

Në lidhje me rojet e shpëtimit, ata janë në verë nga ora 10 e mëngjesit deri në ora 6 pasdite dhe Prilli, Maji, Shtatori dhe Tetori fillojnë dhe mbarojnë një orë para shërbimit të tyre. Shtë një plazh me Flamurin e Kaltër dhe ndodhet në Ammochostos.

Plazhi Santa Barbara

Plazhi Santa Barbara

Ky plazh i ngushtë me guralecë është në banjën e Agios Tychonas, në rrethin e Lemesos. Rëra dhe shkëmbinjtë, përkundrazi, por më shumë gurë sesa rëra. Deti këtu është gjithashtu i qetë sepse ekziston një gumë artificiale që ndalon valët. Kjo e bën vendin edhe për të bërë të mirë snorkeling dhe zhytje.

Qyteti antik i Amathunta, një qytet port, ishte vendosur afër të plazhit. Ekziston një shteg i bukur skenik që kalon nëpër atë që mbetet prej tij. Çadrat dhe karriget, kioskat dhe restorantet janë vendosur në një shkallë ose tarracë dhe nëse gjëja juaj është të bëni banja dielli, të lexoni dhe të bisedoni dhe të mos luani me rërën, ai është një plazh ideal.

Santa Barbara

Një detaj jo më pak i rëndësishëm: Shtë një plazh me Flamurin e Kaltër.

Plazhi Pissorouri

Plazhi Pissouri

Ky plazh i bukur qipriot është në zonën e Lemesos, rreth 30 kilometra nga qyteti. Në fakt, është banjë për të gjithë ata që jetojnë në të. Peisazhet natyrore janë të bukura dhe plazhi është një pjesë e këndshme e rërës së artë të përzier me guralecë të vegjël. Ujërat në përgjithësi janë mjaft të qetë dhe kristalorë dhe në mjedis, nëse ecni pak, do të përplaseni shkëmbinjtë e bardhë të Cabo Aspro. Çfarë fotografish!

Pissouri 1

Në një skaj të plazhit ka limane të vegjël me rërë dhe nëse ngjiteni në shkëmb, pamjet janë më të bukurat: horizonti, plazhi, zogjtë e detit dhe shpresojmë që një breshkë deti që të pjellë.

Qiproja është një destinacion i shkëlqyeshëm i verës, kështu që edhe këtu e keni një të tillë plazhi i organizuar e cila ka banjo, vend për të ndërruar rroba dhe çadra dhe karrige në kuvertë me qira. Ekzistojnë pesë shtigje publike, dy prej tyre janë të përshtatshme për personat me aftësi të kufizuara, dhe gjithashtu ekziston një fushë volejbolli plazhi dhe mundësia për të bërë sporte ujore. Restorantet, kioskat dhe dyqanet janë afër plazhit, por nëse jo në fshatin Pissoroui ka më shumë larmi dhe gjëja më e mirë është se ai është një vend më tradicional.

Autobusi arrin këtu.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*