5 qytetet më të lira në Shtetet e Bashkuara

Filadelfia

Ka shumë njerëz që shmangin udhëtimet në Shtetet e Bashkuara sepse mendojnë se do të jetë një udhëtim shumë i shtrenjtë ose se nuk do të arrijnë buxhetin për të shijuar gjithçka. Ndoshta ju jeni një nga ata që preferojnë të udhëtojnë me një çantë shpine dhe disa euro në xhep, në këtë rast, ky artikull është për ju.

Ka shumë qytete në Shtetet e Bashkuara që mund t'i vizitoni dhe të argëtoheni edhe nëse keni një buxhet shumë të kufizuar. Transporti është i lirë dhe ju mund të gjeni edhe aktivitete ekonomike ose falas që janë krijuar ekskluzivisht për vizitorët, kështu që është ideale sepse nuk do të duhet të shpenzoni pak ose asgjë për të shijuar pushimet tuaja në këto qytete të Shteteve të Bashkuara.

Pra, nëse po mendoni të shkoni në Amerikën e Veriut për të zbuluar mrekullitë e saj dhe gjithashtu ta vini veten në provë për t'i mësuar botës se është e mundur të shkoni pa shpenzuar shumë para, atëherë vazhdoni të lexoni sepse do të interesoheni t'i dini këto qytete ... shëno!  

Filadelfia

Me siguri kur lexoni emrin e këtij qyteti të vjen në mendje një film shumë i famshëm nga aktori Tom Hanks, por përveç kësaj, ai gjithashtu do të fillojë të vijë në mendje sepse është një qytet që mund t'ju sjellë shumë pa pasur nevojë të shpenzoni shumë para.

Unë e kam futur këtë qytet në listën më të lartë sepse është një qytet i shkëlqyeshëm për tu vizituar me pak para dhe në Filadelfia mund të bësh shumë gjëra falas. Vendet historike nuk kërkojnë hyrje. Duket e pabesueshme pasi që do të jeni mësuar të jetoni në një vend që pothuajse ju ngarkon për frymëmarrje, por në këtë rast do të jeni në gjendje të shijoni vendet e mëposhtme me interes historik si:

 • Zilja e Lirisë
 • Salla e Pavarësisë
 • Banka e Parë e Amerikës
 • Tempulli i masonëve
 • Bashkia
 • Muzeu Rodin
 • Muzeu i arteve
 • Muzeu Edgar Allan Poe
 • Një etj e gjatë ...

Për më tepër, nëse nuk do të mjaftonte kjo, ju gjithashtu mund të gjeni vende për të fjetur si hostele dhe hotele me çmimet më të arsyeshme me shumë komoditete.

Las Vegas

Las Vegas

Las Vegas nuk është vetëm vendi ku shumë njerëz do të martohen për të festuar një martesë atipike - duket se tashmë është bërë një klasik - por gjithashtu është një parajsë për ata me pak para. Ka shumë njerëz që mendojnë se nëse shkojnë në Las Vegas me pak para ata do të dalin prej tij me shumë falë kazinove dhe shtëpive të lojërave të fatit që ekzistojnë atje. Por realiteti është se bixhozi nuk është kurrë një zgjedhje e mirë për të siguruar para, kështu që nëse keni një buxhet të ulët, është më mirë të mos shkoni pranë shtëpive të lojërave të fatit sepse atëherë rrezikoni të mbaroni asgjë.

Por në Las Vegas mund të gjeni shumë oferta për hotele, ushqime të lira dhe aktivitete me kosto të ulët ose për një buxhet të kufizuar.. Shtë një qytet që nuk fle kurrë, se dritat janë gjithmonë të ndezura dhe se gjithmonë mund të shijoni shëtitje të shkëlqyera me çmime të volitshme si:

 • Gondollat ​​e Venedikut
 • Salla e Famës e Sporteve
 • Akuariumi i ujërave të kripura Silverton
 • Çezma e Çokollatës në Bellagio
 • Kazinotë me bixhoz çdo ditë - por mbani mend atë që ju them në rreshtat më sipër.

Uashington DC

Uashinton DC

Nëse ju pëlqen historia, ky vend është ideal për ju pasi është një nga vendet më historike për t’u vizituar. Shumica e muzeve në Washington DC Ata kanë hyrje falas kështu që ju të mund të shijoni gjithë shkëlqimin e saj pa qenë e nevojshme të nxirrni portofolin tuaj.

Një shembull i muzeve falas janë:

 • The Smithsonian
 • Varrezat e Arlingtonit
 • Shtepia e Bardhe
 • Memoriali i Linkolnit
 • Memoriali i Vietnamit
 • Arboretumi Kombëtar
 • Muzeu Detar
 • Ndër shumë të tjerë që do ta bëjnë vizitën tuaj të vlefshme.

Gjithashtu, sikur të mos mjaftonte kjo, në verë zakonisht ka shumë koncerte dhe ngjarje në natyrë që janë gjithashtu falas. Në këtë qytet, argëtimi është i garantuar pa pasur nevojë të shpenzoni para, çfarë mund të kërkoni më shumë?

Baltimore

Baltimore

Në vendin e katërt mund të gjejmë qytetin e Baltimore. Ky qytet ka shumë histori dhe gjithashtu ju lejon të njiheni falas për të zgjeruar njohuritë tuaja dhe për të qenë më afër njohjes së qytetit që po vizitoni.

Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të gjeni veprimtari falas si:

 • Ngjit Monumenti i Uashingtonit
 • Vizitoni tumën e Edgar Allan Poe
 • Vizitoni Fort Mchenry
 • Shëtisni nëpër Italinë piktoreske të Vogël - që do të doni, nga rruga -.

Orlando

Orlando

Nuk është gënjeshtër nëse ju them se Orlando nuk është një nga qytetet më të njohura për turizmin e brendshëm në Shtetet e Bashkuara, por përkundrazi është për turizmin e huaj. Ka shumë turistë që janë të interesuar të njohin këtë qytet që është plot me surpriza për vizitorët e tij. dhe gjithashtu, është një qytet i lirë kështu që nuk do të duhet të gërvishtni shumë xhepin tuaj për të qenë në gjendje të shijoni gjithçka që ju pret.

Edhe pse është e vërtetë që nëse shkoni në Disney ose Universalin e famshëm nuk janë vende të lira, ka shumë gjëra të tjera më të lira që mund të bëni për të shijuar pushimet tuaja të lira në Orlando. Keni nevojë për disa shembuj për të shijuar qytetin e lirë? Qëllimi:

 • Rollerblading përgjatë vijës së mrekullueshme të Orlandos
 • Vizitoni Qendrën e Imagjinatës Lego
 • Shkoni në Muzeun Ripley
 • Vizitoni Qendrën e Shkencës
 • Njihuni me Muzeun e Trenave dhe trolejbusëve

Siç e keni parë, ka shumë plane që mund të bëni në këto pesë qytete të mrekullueshme që mund t’i gjeni në Shtetet e Bashkuara. Për këtë arsye, nëse doni të shkoni në Amerikën e Veriut, por doni të merrni një buxhet, zgjidhni një ose disa nga qytetet që kam përmendur në mënyrë që pushimet tuaja, përveçse të jenë perfekte, të jenë të lira.

Nëse vendosni të vizitoni ndonjë nga këto qytete me një buxhet, mos hezitoni të na tregoni për përvojën tuaj dhe të na tregoni se cilat janë vendet më të lira dhe cilat kanë qenë ato që ju pëlqyen më shumë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   Vicente dijo

  E shkëlqyeshme, kjo është vetëm ajo që unë po kërkoja. E vërteta është se për ata prej nesh që duan të shohin shumë gjëra me pak para, këto sende janë prej ari.