5 qytetet më të vizituara evropiane

Ata thonë se ndonjëherë nuk duhet të shkosh aq larg për të parë gjëra të bukura dhe vende spektakolare ... trueshtë e vërtetë! Dhe ne që jetojmë në Evropë jemi jashtëzakonisht me fat që jemi të rrethuar nga bukuritë e vërteta. Kjo është arsyeja pse sot ne rekomandojmë 5 qytetet më të vizituara evropiane.

Nëse nuk doni të humbisni vendet më të mira për të vizituar brenda secilës prej tyre, vazhdoni të lexoni këtë artikull.

Stamboll, Turqi)

Për shkak të afërsisë së tij ndoshta ose të lirë të fluturimeve (çmime të mira zakonisht gjenden nëse kërkoni në data të përshtatshme), qyteti i Stambollit në Turqi është një nga 5 qytetet më të vizituara evropiane sot dhe për disa vite tani.

Ne nuk e dimë që sot, si do të ndikojë rasti i fundit i terrorizmit në vizitat e marra nga qyteti, por ajo që dimë është se Stambolli ka shumë për të vazhduar të na ofrojë:

 • La Kisha e Shën Sofisë, sot e shndërruar në një muze.
 • Famousshtë e famshme Xhamia blu.
 • Vizitoni Pallatin Topkapi.
 • Shkoni në tregun e tyre të njohur si Pazari i Madh.
 • Shihni kupola bizantine.
 • Shëtisni ngushticën e Bosforit me anije, ujëra në të cilat lundronin Grekët, Romakët dhe Bizantinët, midis civilizimeve të tjera antike.
 • L pallateve nga Dolmabahçe dhe Ciragan.

Londër, Mbretëri e Bashkuar)

Nëse ka një qytet që mund të na ofrojë një larmi të madhe shfaqjesh dhe vendesh të shkëlqyera, është padyshim Londra, në Mbretërinë e Bashkuar. Alsoshtë gjithashtu në listën e 5 qyteteve më të vizituara evropiane (me 19,88 milion turistë në 2016) dhe nuk është çudi. Ka shumë për të dhënë aktivitetet e kohës së lirë dhe kulturës referon, si dhe ndërtesat statike por dinamike për sa i përket fluksit të njerëzve:

 • El Big Ben.
 • Abacia e Westminsterit.
 • Parlamenti i Londrës, i njohur gjithashtu si Pallati i Westminsterit.
 • Bunkeri i Winston Churchill.
 • Hyde Park (mbresëlënëse dhe shumë e veçantë).
 • Muzeu Sherlock Holmes.
 • Pallati Buckingham dhe pritet nga të gjithë "parada" e rojeve mbretërore.
 • Muzeu Britanik në Londër.
 • Galeria Tate dhe Tate Modern.
 • Teatri Globe i Shekspirit.
 • Shëtisni nëpër lagjet e Covent Garden, Kensington, Camden, Soho o Notting Hill.

Ndër shumë aktivitete të tjera që qyteti përgatit si për banorët ashtu edhe për turistët.

Paris, Francë)

Parisi është një nga qytetet më ikonike në Evropë city Qyteti i dashurisë, i zgjedhur nga shumë çifte për të kaluar nga një ikje në fundjavë deri në muajin e tyre të mjaltit, ka shumë për të na ofruar. Në këtë vit të kaluar, i cili sapo na tha lamtumirë, Parisi mirëpriti një total prej 18,09 milion vizitorë duke qenë qyteti i tretë më i vizituar në të gjithë Evropën.

Ne jemi mirënjohës për perëndimet e diellit të bukura që na japin pamjet e tyre nga Kulla Eifel ose Sacre Coeur në vizitën thelbësore dhe të detyrueshme në Muzeun e Luvrit. As nuk duhet të humbisni të shëtisni nëpër bulevardet e saj, Lagjen Latine, Nôtre Dame, ose të vizitoni një nga restorantet e saj dhe 'argjend ''

Objektet më të fundit të saj të mrekullueshëm janë gjithashtu për tu admiruar, të gjitha mbresëlënëse: Fondacioni Louis Vuitton nga arkitekti Frank Gehry në Bois de Boulogne dhe e bukura Muzeu Picasso në Paris, e cila është në lagjen qendrore të Marais.

Parisi është gjithmonë i gatshëm të mirëpresë turistin e mirë.

Barcelona, ​​Spanjë)

Nuk e di pse nuk është për t'u habitur të shohësh Barcelonën në pozicionin e 4-të në këtë listë dhe është një vend që ka vende malore dhe detare, padyshim që kalon nëpër lagjen e saj të vjetër dhe gotike që mirëpret vizita të shumta vit pas viti. Në vitin 2016 kishte gjithsej më shumë se 8,2 milion vizitorë ata që erdhën në qytetin e Barcelonës, duke e bërë atë më të vizituarin në Spanjë dhe të katërtin në të gjithë Evropën.

Arsyet për këtë mund të jenë këto, ndër shumë të tjera padyshim:

 • Axhenda e saj e plotë kulturore (e ngarkuar me ekspozita, teatër, muze, etj.).
 • La Sagrada Familia, ende në ndërtim, por mbresëlënëse aty ku ekzistojnë.
 • Katedralja e saj.
 • Lagja gotike.
 • Rrugët e tij plot jetë plot me dyqane ku mund të blini artikuj të panumërt.
 • Muzeu Kombëtar i Artit.
 • El Parku Guell.
 • Sant Martí, me një ofertë të shkëlqyer hoteli në plazh.
 • Dhe një etje e gjatë për t’i kushtuar një artikull plotësisht ...

Nëse ka diçka të mirë për Barcelonën, brenda Spanjës, ato janë lidhjet e saj madhështore me qytete të tjera, gjë që e bën atë një destinacion shumë të dëshiruar për turistët, kombëtar dhe të huaj.

Amsterdam (Holandë)

Nëse në Venecia mund të shohim kanale, në Amsterdam ato nuk u kanë rënë më pak. Ky është qyteti i pestë më i vizituar në të gjithë Evropën, me një total prej 8 milion vizitorësh (të nxehtë në këmbë të Barcelonës). Por çfarë mund të shohim ose të bëjmë në Amsterdam?:

 • Vizitoni të caktuara museos të tilla si Rijksmuseum, Muzeu Van Gogh, shtëpia e Anne Frank, Muzeu Detar ose Muzeu Stedelijk.
 • L kafenetë, shumë të vizituara sidomos nga të rinjtë (ata janë vizitorët më të mëdhenj në numër në qytetin e Amsterdamit) janë vendet ku shiten sasi të vogla marijuane, zakonisht me cilësi ekologjike shumë të larta.
 • Kisha, katedrale, etj ...

Cili ose cili prej këtyre qyteteve evropiane janë në listën tuaj të "udhëtimeve të kërkuara" për këtë 2017? Unë kam një të çuditshëm tashmë të regjistruar ...

 

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   Patricia dijo

  Them se flet për vendndodhjet e tyre gjeografike.