5 restorante shumë të çuditshme në Tokio

Tokyo është një qytet modern, i shkathët, dinamik, me një mori njerëzish që vijnë e shkojnë në çdo kohë kudo dhe mijëra, mijëra kafene, bare dhe restorante. Nuk ka një rrugë ku nuk shihni një vend për të ngrënë ose për të pirë, sado i vogël të jetë. Japonezët hanë dhe pinë jashtë çdo ditë të javës dhe ju, si turist, bëni të njëjtën gjë.

Tokio ka shumë restorante me yje Michelin sepse gastronomia është e shkëlqyer, por gjithashtu ka vende unike dhe të veçanta për arsye të tjera. Kultura popullore japoneze ka gjithçka, kështu që këtu është një listë e pesë restorante shumë të çuditshme në Tokio. Nga vampirët tek ëndrrat halucinogjene te ninjas, robotët dhe Alisa in Wonderland. 

Alisa në një Restorant Labirinti

Nëse ju pëlqejnë tregimet e Lewis Carroll, ky është një vend i mirë për të dalë për pije dhe një vakt të lehtë. Shtë në lagjen e Ginza, një nga më të shtrenjtët dhe ekskluzivët në kryeqytetin japonez, por mos mendoni se ata do t'ju marrin kokën për të shkuar për një pije. Llogaritni një kosto mesatare prej 40 eurosh për një vakt italian.

Ky vend është i hapur nga e hëna në të premte nga ora 5 pasdite deri në orën 11.30 pasdite dhe në fundjavë dhe pushime hapet në mëngjes për kafe, nga ora 11:30 në mëngjes deri në orën 3 pasdite dhe përsëri ndërmjet orës 4 deri në 11:30 pasdite. Siç mund ta shihni, është një vend shumë kurioz dhe që nga momenti i mbërritjes ju kaloni nëpër një korridor i zbukuruar me çarçafë nga libri i Alisës me ilustrime origjinale. Brenda tabelat janë letra, ekziston një rezervë që është një lugë çaji gjigand dhe vajzat janë veshur si Alice.

Si gjithmonë, prezantimi i pjatave është i shkëlqyeshëm. Mbërrini me metro, duke zbritur në stacionin Ginza në të njëjtën linjë, e cila është vetëm pesë minuta në këmbë larg, ose duke marrë linjën JR Yamanote dhe duke zbritur në Shimbashi. Punon brenda ndërtesës Taiyo, 5F 8-8-5. Pranoni kartat e kreditit!

Kafeneja Christon

Kushdo që ka vizituar Tokion e di se është shumë e vështirë të gjesh një kishë në qytet. Nuk është se nuk ka, natyrisht, por kur vini nga një vend i krishterë jeni mësuar me kisha dhe kishëza kudo. Imazhi i Krishtit është pjesë e peizazhit dhe kjo është arsyeja pse më duket kaq interesante të vizitoj kultura kaq të kundërta. Ju e kuptoni që vendndodhja e botës në terma të krishterë nuk është gjithmonë e rëndësishme.

Sidoqoftë, në Tokio mund të shkosh te kjo kafene e zbukuruar me motive të krishteraShandanët me qirinj, perde prej kadifeje, tavane të harkuar, shufra mermeri, altarë prej druri të lëmuar, dritare me njolla, statuja të Krishtit dhe Virgjëreshës Mari dhe një lloj dekori tipik i kishës. Të gjitha me një kthesa e vidës drejt gotikut Epo, ka gargole, arkivole, një organ disi fatal dhe një menu me emra të veçantë që kombinojnë fenë me terrorin.

Ekziston një tjetër kafene Christon në Osaka, është origjinali, por u bë aq popullor sa që sot ekziston edhe Shibuya dhe një Shinjuku. Ju keni dy për të zgjedhur! Kompania përgjegjëse për kafenë thotë se ajo që shihni është sjellë nga Evropa dhe Amerika Latine por ka të ngjarë të jetë Made në Kinë. Sidoqoftë, çfarë do të shihni vajzat të veshura me stil gotik lolita dhe kur bie nata bëhet një klub nate.

Adresa e Shinjuku është Sankocho Heim, 5-17-13, 8-9F. Hapet nga ora 5 pasdite.

Restorant Ninja Akasaka

Ninxhat dhe Japonia, një zemër. Kjo faqe shërben ai vetëm darkon dhe bën një shfaqje ninja kështu që mund të bëhet një natë e veçantë dhe argëtuese. Brenda është një restorant me dru dhe gur, në stilin e Japonisë mesjetare. Ninxhat marrin porosinë tuaj dhe e sjellin tek ju, në heshtje dhe duke u shfaqur dhe zhdukur sikur të ishin në një nga ato misione sekrete, protagonistë të të cilave. Ata gjithashtu argëtojnë darka me disa shfaqje me shpata ose arte marciale.

Gastronomia e këtij vendi është moderne por momenti i shërbimit është ai që e bën atë të veçantë sepse ninja-kamarier është mjaft dramatike. Dhe është e mundur që ushqimi t'ju kujtojë një yll ninja ose se bedelët e tymit janë kërmijtë që ju kërkuat ... Argëtim i shkëlqyeshëm! Kjo faqe është në Nagata-cho, në Akasaka Tokyu Plaza, 1F. Hapet nga e hëna në të shtunë nga ora 5 pasdite, por dyert mbyllen në 10:30, megjithëse njerëzit mund të qëndrojnë deri në mesnatë.

Mbërrini duke ecur vetëm tre minuta nga stacioni Ginza Line ose nga stacioni Marunouchi, Akasakamitsuke. Nga faqja e tyre e internetit mund të rezervoni.

Kafeneja përbindësh Kawaii

La kultura kawaii është imponuar në të gjithë botën. Nëse Koreja e Jugut eksporton k-pop, japonezët eksportojnë kulturën kawaii me të njëjtin intensitet. Dhe vajzat e të gjithë botës ngacmojnë! Këtu në Tokio e keni këtë restorant dhe kafene Super i Cmendur.

Likeshtë si një ëndërr LSD. Nëse hyn me gurë, Zoti im! Bëhet fjalë për sitin super quirky dhe shumëngjyrësh e cila është projektuar nga Sebastian Masuda në lagjen Harajuku, ku tjetër? Ky djalë së pari zotëronte një dyqan që u bë shumë popullor, 6% Dokidoki, dhe më vonë u bashkua me yllin e popit Kyary Pamyu Pamyu për të hapur kafenenë e tij në Shibuya: Kawai Monster Café. Ti guxon?

Ju hyni në kafene përmes gojës së hapur të një përbindëshi me sy të stërmadh në një vend me Arusha të mëdha Teddy, kek të ëmbël dhe ëmbëlsirat kudo. Vendi është i ndarë në katër seksione: qëndrimi i qumështit ka njëbrirësh, lepurushka dhe mbajtëse qirinjsh dhe shishe për fëmijë; Disko Mushroom është shumë psikedelike ka një të madhe kërpudha shumëngjyrësh, Sala Mel-çaji ka kolona makaronash dhe Bar Experiment shërben kokteje që duken si diçka nga një lokal në Venus.

Dhe stafi nuk mbetet shumë mbrapa me kostumet dhe qëndrimet e tyre, kështu që ju keni Dolly, Baby, Crazy, Candy dhe një cyborg seksi me emrin Nasty. Gastronomia ka shumë ngjyrosje të ngrënshme. Atshtë në sheshin YM, 4F.

Kafeneja Vampire

Restoranti / kafeneja jonë e fundit e çuditshme në Tokio sillet rreth kulturës së vampirëve. Është një vend i erret, kadife e kuqe dhe e zeze, kafka, arkivole me llambadarë të ndezur dhe një atmosferë elegante dekadente.

Personeli veshin tuxedo dhe vajzat veshin kostume të stilit francez. Shtë një sit shumë i hollësishëm kështu që këtu ata kanë vendosur bateritë në rikrijimin e një skenari tipik të librit vampir. Sikur të ishit zhytur plotësisht në universin e Bram Stocker dhe Drakulës së tij. Tinguj Muzika barok dhe menuja nuk është në rregull, kështu që ju mund të porosisni disa brinjë të ngordhura a la Van Helsing, cookie funerale të Drakulës të gatuar në zjarrin e një populli ose ëmbëlsirën e vaniljes me gjak të ëmbëlsuar ...

Kafeneja bën pjesë në të njëjtin grup me Chrison Café dhe Alicia. Kjo faqe është në lagjen Ginza, në Lapeville 7F.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*