5 vende për të vizituar në një udhëtim në Kosta Rika

San Jose Kosta Rika

Thuhet se kur Christopher Columbus zbarkoi në 1502 në Ishullin Uvita, vetëm tre kilometra nga Porto Limon, ai u mahnit nga lulishtja e harlisur e Kosta Rikës dhe pasuria e stolive të banorëve të saj. Ndoshta kjo është arsyeja pse lundruesi i famshëm dhe pushtuesit e tjerë Spanjollë e pagëzuan këtë vend me emrin e Kosta Rikës.

Sidoqoftë, krahasuar me vendet e tjera të Amerikës Latine si Meksika ose Kolumbia, Kosta Rika nuk kishte kaq shumë metale të çmuara, megjithëse kishte tërheqje të shumta natyrore që sot e kanë bërë ishullin një destinacion prioritar për dashamirët e ekoturizmit.

Parku Kombëtar Manuel Antonio

Manuel Antonio

Qoftë në këmbë apo me anije, zbulimi i Parkut Kombëtar Manuel Antonio është një kënaqësi. Me një nga peisazhet më mbresëlënëse në të gjithë Kosta Rikën, parku ka rërë të bardhë dhe bimësi të harlisur në mes të maleve të shkëlqyera. Ndodhet në provincën e Puntarenas dhe është Parku Kombëtar më i vogël në vend.

Këtu aventurierët do të kenë aktivitete të pafundme, nga shëtitjet në shtigjet e parkut, deri në ekskursione me kajak rreth bregdetit, hipur mbi kalë ose peshkim. Edhe turne me anije që përqendrohen në shikimin e delfinëve, breshkave të detit ose balenave, në varësi të sezonit. Gjithçka për të gjithë në Manuel Antonio.

Kosta Rika, një destinacion i preferuar për surfers

Surf Kosta Rika

Me milje plazhe me rërë të bardhë dhe valë gjigante, Kosta Rika është bërë një nga destinacionet e preferuara për surfers për të praktikuar këtë sport. Mbi të gjitha, vendi konsiderohet destinacioni i tretë më i popullarizuar për surfing pas Hawaii dhe Indonezisë për plazhet dhe valët e tij të shkëlqyera, motin e këndshëm, ujërat e ngrohtë, çmimet e arsyeshme dhe njerëzit miqësorë.

Kosta Rika është një nga vendet e pakta ku dy oqeane të shkëlqyera janë vetëm gjashtë orë të ndara. Kjo bën të mundur shfletimin e Paqësorit në lindjen e diellit dhe përfundimin e ditës duke zbutur valët e Atlantikut në perëndim të diellit. E pabesueshme e vërtetë?

Muzeu i Arit në San José

muzeu i artë San Jose

Zemra kulturore, ekonomike dhe politike e Kosta Rikës ndodhet në San José, kryeqyteti i vendit. Ka shumë vende me interes për vizitorët që të njohin, të tilla si Katedralja Metropolitane, Teatri Kombëtar, Muzeu Kombëtar i Kosta Rikës ose muzeu i artë para-kolumbian, i cili ekspozon një nga koleksionet më të rëndësishme para-kolumbiane në Amerikë me më shumë se një mijë copë ari të formuar nga fiset autoktone që banonin në këto toka nga viti 300 pas Krishtit

San José befason me dinamizmin e rrugëve dhe ndërtesave të bukura koloniale. Pa dyshim, ia vlen të kaloni disa ditë në kryeqytet për të zbuluar peisazhin e tij urban, gastronominë e saj të shijshme, jetën e natës dhe artin e saj në rrugë.

Parku Kombëtar Tortuguero

Tortuguero Kosta Rika

Tortuguero është një nga parqet kombëtare më emblematike në Kosta Rika. Gjithashtu i mbiquajtur si 'Amazon i vogël' kjo rezervat është zogu kryesor i breshkës jeshile. Folezimi i breshkave në plazhe është arsyeja kryesore pse shumë vizitojnë Tortuguero. Sidoqoftë, shumë kafshë të tjera gjithashtu jetojnë në këtë park kombëtar, të tilla si majmunët uluritës, bretkosat dhe iguanat e gjelbra ose krokodilët.

Çdo mëngjes është e mundur t'i dallosh ato me një palë dylbi në bordin e një anijeje që hyn në kanalet e parkut dhe mangrove. Përveç kësaj, midis korrikut dhe tetorit ka një turne natën që ju lejon të shihni se si breshkat largohen nga deti dhe gërmojnë një fole në plazh për të hedhur vezët e tyre në një nga vendet e shenjta të breshkave të detit të mbetura në botë.

Por Tortuguero nuk është vetëm bimësi. Duke qenë në Karaibe, është një nga rajonet më të mëdha të kulturës Afro-Karaibe në vend. Pjesa më e madhe e popullsisë së saj ka origjinë Xhamajkane dhe ruan traditat e saj, gjë që e bën Tortuguero një vend shumë interesant për tu njohur nga pikëpamja kulturore dhe ekoturizmit.

Toka e Vullkaneve

Vullkani Arenal i Kosta Rikës

Si pjesë e Unazës së Zjarrit të Paqësorit, vullkanet e Kosta Rikës janë ndër më të mahnitshmet në botë. Pavarësisht se nuk është një vend shumë i gjerë, numri i vullkaneve në Kosta Rika arrin në 112. Disa prej tyre janë parqe kombëtare që mbrojnë mjedise interesante natyrore.

Një nga këto është vullkani Arenal, konsiderohet ndër 10 vullkanet më aktive në botë nga shkencëtarët edhe pse askush nuk do ta thoshte kështu duke gjykuar nga pikëpamjet paqësore dhe batanija përreth mjegullës. Shpërthimi i fundit i madh i vullkanit Arenal ndodhi në 1968 dhe Burimet e nxehta të saj tani janë një nga atraksionet kryesore në zonë, së bashku me peisazhet e bukura dhe aktivitetet aventureske.

Ka shumë hotele me një ofertë të rëndësishme termike, por banja Tabacón është eksponenti më i madh në rajonin e La Fortuna. Zhytja në ujërat e saj të ngrohtë bëhet një përvojë e paharrueshme për vizitorin dhe ujëvara është një atraksion.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*