5 pika unike për t’u vizituar në Galicia

San Andres de Teixido

Galicia Shtë një vend kontrastesh, plot mijëra cepa të vegjël që mahnitin dhe dashurohen me ata që vendosin ta vizitojnë. Ju mund të shkoni nga një vend në tjetrin dhe do të vazhdojë të mahnisë njerëzit, me pyje të bukura, peizazhe natyrore të pabesueshme, qytete të vogla me shumë sharm, tradita antike dhe shumë histori.

Ne kemi përpiluar disa qoshet unike për të vizituar në Galicia, por pa dyshim që nuk janë të gjitha ato që ne do të dëshironim të vendosnim, sepse lista më në fund do të ishte e pafund. Ka shumë vende për të vizituar në tokat galike, kjo është arsyeja pse të gjithë ata që shkojnë një herë vendosin të kthehen. Dhe është se kaq shumë gjëra nuk mund të shihen në një vizitë të vetme.

Santiago de Compostela

Santiago de Compostela

Nëse ka diçka që tërheq shumicën e vizitorëve në Galicia, është Santiago de Compostela, destinacioni përfundimtar i pelegrinëve që bëjnë Rruga e Santiagos nga pika të ndryshme. Ky qytet ka lejuar shumë njerëz të zbulojnë hijeshinë e Galicisë dhe shumë vendeve të tjera që mund të jenë interesante. Kur të arrini në Santiago de Compostela, vizita e detyrueshme na çon në Plaza del Obradoiro, me dyshemenë e tij me kalldrëm dhe pamjen e fasadës së katedrales. Ky shesh ndodhet në pjesën e vjetër të qytetit, një seri rrugësh me kalldrëm që tregojnë gjithë hijeshinë e këtij destinacioni të vogël që tërheq kaq shumë njerëz. Streetsshtë e mundur të gjesh shumë pelegrinë në rrugët e saj, por duhet të shijosh dyqanet e suvenireve dhe veçanërisht restorantet që ofrojnë kuzhinën më tipike dhe të shijshme galike.

Ishulli Cies

Ishulli Cies

Larg nga Santiago, para grykëderdhjes së Vigos, janë ishujt e famshëm Cíes. Këto ishuj marrin qindra vizitorë çdo vit, megjithëse duke qenë një park natyror ka një numër të kufizuar vendesh në ditë në katamaranët që marrin njerëz nga pika të tilla si Vigo ose Cangas. Muaji gusht është zakonisht shumë i ngarkuar, prandaj duhet të rezervojmë faqen tonë paraprakisht. Udhëtimet zakonisht hapen në maj, pasi që gjatë dimrit nuk ka varka që shkojnë në këto ishuj. Me të arritur në Cíes mund të shohim plazhin e famshëm Rodas, një nga më të bukurit në botë, por gjithashtu duhet të bëni një udhëtim të shkëlqyeshëm në këmbë në far, nga i cili mund të shihni muzg spektakolar çdo ditë. Për habinë e vizitorëve, pulëbardhat janë shoqërues besnikë që duhen respektuar, pasi janë mësuar aq shumë të shohin njerëz sa do të afrohen shumë me turistët.

San Andres de Teixido

San Andres de Teixido

Thuhet se kush nuk shkon i vdekur në San Andrés de Teixido, shkon i gjallë. Pra, në një mënyrë apo në një tjetër ne e dimë se është një vend që ne do të vizitojmë. Përtej thënieve popullore ose besimeve fetare, kjo vizitë ia vlen për bukurinë e enklavës në të cilën shenjtërorja e San Andrés de Teixido. Pas Santiagos, ky është vendi i dytë kryesor i pelegrinazhit për Galicianët. Ndodhet 140 metra mbi det, në një qytet të vogël me shtëpi të bardha. Rrugët në këmbë dhe me makinë janë shumë të bukura, me pamje të mrekullueshme nga shkëmbinjtë. Shenjtërorja aktuale është e shekullit të XNUMX-të, me një altarpiok barok brenda. Padyshim që ky është një vend ku mendohet se ekzistonte tashmë një kult fetar edhe para ardhjes së Romakëve për shkak të vendndodhjes së tij. Një vend që nuk duhet humbur.

Lumenjtë e ulët

Lumenjtë e ulët

Në zonën e Rías Baixas mund të gjejmë shumë vende të bukura, por pa dyshim që është një destinacion që kërkohet për gastronominë e tij të famshme dhe për verërat e tij. Në këtë zonë të Galicisë ne mund të ndjekim rrugë të shkëlqyera vere, për të zbuluar të ndryshme Markat Albariño, por mund të gjejmë edhe shumë restorante ku mund të provoni prodhimet më të mira të detit dhe pjatat më tipike. Mos harroni qytetin e Cambados, vendlindja e Albariño, ku është e mundur të organizoni një vizitë në kantinat përreth, për të njohur në thellësi procesin që kalon kjo verë e famshme dhe për të kryer gjithashtu një provë. Në qytetin e O Grove do të gjejmë restorante me prodhime deti dhe plazhe të bukura.

Dunat e Corrubedo

Dunat e Corrubedo

Dunat e Corrubedo janë një vend i panjohur për shumë njerëz, por tek i cili kthehemi përsëri dhe përsëri në kërkim të një vendi natyror mahnitës dhe me pamje unike nëse e vizitojmë një herë. Këto duna janë pjesë e një parku natyror të vendosur në qytetin e Santa Uxia de Ribeira. Isshtë një zonë e mbrojtur dhe në ditët e sotme nuk është e mundur të ecësh nëpër duna, edhe pse vite më parë ishte diçka e zakonshme. Në këtë hapësirë ​​është e mundur të vizitoni plazhin e madh, si dhe lagunën Carregal, një vend që mund të përshkruhet si unik.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*