5 vende unike për tu dashuruar me Brazilin

Rio de Janeiro

Viti 2016 ishte ai i Lojërave Olimpike në Rio de Janeiro. Shumë e shfrytëzuan këtë rast të veçantë për të udhëtuar në Brazil gjatë verës. Sidoqoftë, sapo të përfundojë çmenduria për Lojërat Olimpike, është shumë më interesante të njohësh vendin e Rio de Janeiro pasi çmimet nuk janë aq të larta sa muaj më parë dhe nuk ka aq shumë mbipopullim në vende të caktuara që ndonjëherë mund ta bëjnë vizitën më pak të kënaqshme

Prandaj, nëse verën e kaluar dëshironit të shkonit në Brazil dhe do të donit ta bënit në të ardhmen e afërt, atëherë Ne propozojmë një itinerar me 5 vende për tu dashuruar me Brazilin që nuk mund ta humbisni për shkak të rëndësisë së tij historike, kulturore dhe ekoturizmit.

Kodra Corcovado

Rio de Janeiro Brazil

Ndalesa e parë mund të jetë Rio de Janeiro. Për të filluar të njohësh këtë qytet, gjëja më e këshillueshme është të bësh një shëtitje përgjatë shëtitores së plazhit Copacabana dhe të shijosh një koktej të shijshëm në një nga baret e vendit ndërsa shijon atmosferën e këtij qyteti të Rio de Janeiro, një nga më i famshëm për mahnitjen e tij plazhet dhe jeta e saj e natës gazmore.

Ndalesa tjetër mund të jetë lagjja në qendër të qytetit dhe zona e portit sepse aty ndodhen shumica e monumenteve të Rios, të tilla si Arcos de Lapa, Teatri Komunal, kisha Candelaria ose Pallati Perandorak. Në këtë qytet ka edhe hapësirë ​​për kulturë sepse falë muzeve të tij do të jeni në gjendje të mësoni më shumë rreth historisë, zakoneve dhe traditave të Rios, siç janë Muzeu Kombëtar i Arteve të Bukura, Muzeu Historik Kombëtar ose Kultura Banco de Brasil Qendra

Më në fund, nuk mund të humbasësh Morro de Corcovado të njohur ku ndodhet Krishti edhe më i famshëm i Corcovado, një nga Shtatë Mrekullitë e reja të Botës për gati një dekadë.

Parku Kombëtar Iguazú

Ujëvarat Iguazu

Parku Kombëtar Iguazú u shpall një Trashëgimi Botërore Natyrore nga UNESCO në 1986 dhe është një nga thesaret natyrore më mbresëlënëse në vendin e Rio de Janeiro. Përveç kësaj, Iguazú shërben si kufiri natyror midis Brazilit dhe Argjentinës, në mënyrë që ujëvarat e saj të mund të shihen nga të dy anët. Sidoqoftë, kutia e nderit është e vendosur në Brazil pasi që nga këtu është e mundur t'i shohësh ato nga përpara falë disa vendkalimeve që janë ndërtuar brenda parkut në mënyrë që vizitorët të afrohen.

Për të arritur atje nga pala braziliane, duhet të merrni rrugën Foz do Iguaçú dhe të hyni në Parkun Kombëtar. Turneu zgjat rreth 2 ose 4 orë, por ia vlen sepse është një shfaqje shumë unike në të cilën mund të mendoni për madhështinë e ujëvarave dhe forcën e natyrës. Pas vizitës, ju do të dini arsyen pse Ujëvarat Iguazu u emëruan një nga shtatë mrekullitë natyrore të botës.

Ky qytet brazilian është i njohur kryesisht për Parkun Kombëtar Iguazú por gjithashtu ia vlen të vizitohet për Ecomuseum-in e tij për të mësuar në lidhje me historinë e digës Itaipú si dhe historinë sociale dhe ekologjike të rajonit. Ai gjithashtu ka hapësira kushtuar artit dhe natyrës.

Fernando de Noronha

Plazhet e Brazilit Baía do Sancho

Fernando de Noronha është një arkipelag i vogël në Atlantikun Jugor i përbërë nga 21 ishuj, nga të cilët vetëm më i madhi është i populluar. Me origjinë vullkanike, ky vend ka disa nga plazhet më të bukura në Brazil, të cilat nuk janë aq të mbushura me njerëz si në pjesën tjetër të vendit.

Në fakt, pjesa më e madhe e territorit të saj është shpallur Park Natyror dhe qeveria mban një kontroll të rreptë të hyrjes së turistëve për të ruajtur vendin. Për shembull, Fernando de Noronha nuk lejon më shumë se 600 vizitorë në të njëjtën kohë ose ndërtimin e hoteleve të mëdhaPrandaj, nëse jeni disa nga ata me fat që mund të vizitojnë ishullin, do t'ju duhet të qëndroni në bujtina të vogla familjare. Çmimi nuk është i lirë, por është privilegj të kesh mundësinë të jesh në një vend kaq ekskluziv si ky.

Disa nga aktivitetet që mund të bëhen në Fernando de Noronha janë surfimi, zhytja dhe shikimi i delfinëve dhe breshkave të detit. 

olinda

Olinda është një vend për tu njohur gjatë ecjes, duke mrekulluar me muzetë, kishat dhe ndërtesat me ngjyra që përzihen me bimësinë. Ky qytet i bukur ndodhet në verilindje të Brazilit, në shtetin e Pernambuco.

Shtë një vend i bukur i deklaruar Trashëgimi Historike dhe Kulturore e Njerëzimit nga Unesco në 1982. Olinda u themelua në 1535 dhe më vonë Hollandezët Kalvinistë e shkarkuan atë dhe dogjën kishat e saj Katolike kështu që u desh të rindërtohej. Në këtë mënyrë, shumë ndërtesa datojnë nga shekulli i XNUMX-të, të cilat janë atraksionet më të mira turistike të Olindës sot. Disa shembuj janë Manastiri i Sao Francisco, Mosteiro de Sao Bento, Mercado da Ribeira ose Sé. Alsoshtë gjithashtu një qytet që ofron kuzhinë të shijshme dhe është shumë i përkushtuar ndaj botës së artit.

Lumi amazon

Nëse ka një vend magjepsës në Brazil, është Amazon. Shtë një rajon i gjerë që përfshin pyllin tropikal të pellgut të Amazonës. Kjo xhungël është pylli më i madh tropikal në botë dhe shquhet për të qenë një nga rajonet më të biodiversitetit në planet.

Porta për në Amazonën Braziliane është Manaus, një univers i madh që jeton në xhungël që kalon përgjatë lumit më të gjatë dhe më të fuqishëm në botë. Alsoshtë gjithashtu kryeqyteti i Shtetit dhe një nga qytetet më të shquara në Brazil sepse është qyteti më i madh në Amazon.

Disa nga vendet më interesante për të vizituar janë një kopsht zoologjik në mes të xhunglës dhe një ndërthurje e një plazhi dhe një muzeu që ju nxjerr nga qendra e qytetit. Thjesht mahnitëse.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*