5 vendet thelbësore për të vizituar në Xhamajka

Vizita në Xhamajka po shkon në një aventurë të madhe. Përtej kilometrave të saj të vijës së virgjër të virgjër, ujëvarat e tij të kristalta, shkëmbinjtë nënujorë të saj të bukur koralorë, plantacionet e saj të kafesë dhe kallamin e saj të sheqerit dhe atë trashëgimi reggae, ishulli Karaibe surprizon vizitorët me sasinë e thesareve që fsheh Zbuloni ato kështu që është vetëm çështje e koha dhe dëshira. Tjetra do të vizitojmë 5 qytete shumë të ndryshme në Xhamajka që ia vlen të vizitohen. A po na bashkoheni?

Kingston

Shtëpia Devon Xhamajka

Difficultshtë e vështirë të shpjegosh se si është kryeqyteti i Xhamajkës, prandaj është më mirë ta takosh atë personalisht. Ajo u themelua në 1692 pas shkatërrimit të Port Royal për shkak të një tërmeti dhe aktualisht është selia e qeverisë së Xhamajkës dhe kryeqyteti ekonomik i ishullit. Sidoqoftë, nga pikëpamja turistike është gjithashtu shumë interesante për shkak të ofertës së gjerë kulturore, arsimore dhe të kohës së lirë. Mbi të gjitha, më shumë muze, ngjarje dhe restorante janë përqendruar këtu sesa në çdo cep tjetër të ishullit.

Ju mund t'i bëni të gjitha në Kingston. Nga turneu në një rezidencë historike si Devon House dhe vizita në Galerinë Kombëtare me artin më të mirë vendas deri te pjesëmarrja në një shfaqje në Teatrin e Vogël ose eksplorimi i kopshteve më të mëdha botanike në Karaibe (Kopshtet e Shpresave, Muzeu i Kokosit ose Kopshtet e Fundosura) dhe më të bukurat Malet Blu.

Por nuk mund të harrojmë se reggae ka lindur në geton e Trenchtown, në Kingston, prandaj Muzeu Bob Marley, një mit universal i këtyre ritmeve Xhamajka, është i domosdoshëm. A e dini se është faqja më e vizituar në Xhamajka?

Tetë lumenj

Ky qytet në Xhamajkën veriore është ëndrra e një blerësi. Këtu udhëtari do të gjejë nga qendrat luksoze tregtare në dyqanet tradicionale ku mund të gjejë suvenire magjepsëse.

Sidoqoftë, është gjithashtu një parajsë për ata që duan të bëjnë ekoturizëm në pushimet e tyre. Në këtë rajon të Xhamajkës, natyra është e bollshme dhe e pastër. Ajo ka ujëvara spektakolare të tilla si Dunn's River Falls që formojnë pishina të buta midis shkëmbinjve dhe ju ftojnë në një zhytje freskuese. Ne gjithashtu gjejmë parqe ku bukuria e natyrës arrin shkëlqimin e saj maksimal, të tilla si Parku Shaw ose Parku Cobaya.

Në Mystic Mountain do të gjeni një përzierje perfekte midis pyjeve bukolike dhe aventurave në një lloj parku zbavitës me natyrën si një sfond ku mund të gjeni linja zip, ashensorë karrigesh dhe sajë për të shijuar peizazhin e mrekullueshëm dhe pamjet spektakolare të detit.

Në Ocho Ríos, një domosdoshmëri për t'u parë është edhe Dolphin Cove, ku jetojnë këto kafshë miqësore dhe të tjera të tilla si mantas dhe peshkaqenë. Vizita në këtë hapësirë ​​ju lejon të ndërveproni me delfinët dhe të bëni një banjë me ta. Pa dyshim, një përvojë unike ku fotot dhe videot janë të garantuara.

Gjiri i Montego

Isshtë qyteti i dytë më i madh Xhamajkanë dhe vendi ideal për të filluar udhëtimin në vend pasi është një vend pa dyshim i dorëzuar turizmit, ku mund të gjeni gjithçka që ju nevojitet për të shijuar një pushim të paharrueshëm.

Gjiri i Montego është destinacioni perfekt për ata që ëndërrojnë të kalojnë disa ditë dembelë të shtrirë në plazh dhe të pinë mojitos. Plazhet e saj me rërë të bardhë ofrojnë orë relaksi, diell dhe madje edhe veti shëruese siç thuhet se ka plazhi i Shpellës së Doktorit.

'MoBay' dihet gjithashtu se është një nga vendet më të bukura në Xhamajka, ku ka gjithmonë gjëra spektakolare për të parë të tilla si shtëpi historike dhe kështjella.

Negril

Qyteti xhamajkan i Negril është sinonim i ahengjeve dhe relaksimit. Ka disa nga plazhet më të bukura në botë si Plazhi Negril. Ky vend është gjithashtu i famshëm për jetën e tij të zënë të natës dhe ritmet reggae janë një konstante në qytetet e lojërave të fatit të qytetit.

Disa nga pikat kryesore për të parë në Negril janë shkëmbinjtë e tij shkëmborë koralorë, tregu shumëngjyrësh i artizanatit përgjatë Bulevardit Norman Manley, Farit të Negril dhe Rezervës Mbretërore të Palmave. Undshtë padyshim një nga destinacionet më spektakolare, prandaj është destinacioni i preferuar për shumë danezë të rinj për të shpëtuar nga rutina, nga e cila miqtë tanë danezë nga trendhim.

Bregu jugor i Xhamajkës

Imazhi | Expedia

I njohur për plazhet e tij të izoluara dhe peisazhet e bukura të paprishura, bregu jugor i Xhamajkës është një thesar i vërtetë. Rajoni është plot me fshatra të çuditshëm të peshkimit dhe arkitekturë të përpunuar gjeorgjiane që na kujton se si ishte jeta në origjinën e Xhamajkës së rrugëve tregtare dhe fermave të vjetra që janë kthyer në hotele.

Kjo zonë është e njohur edhe për plantacionet e saj historike të kallamit të sheqerit, shumë afër qytetit port Savanna-La-Mar. Nga këtu, ne mund të njohim lumin më të gjatë të lundrueshëm në Xhamajka, shkëmbinjtë prej gati 500 metrash dhe ujëvarat më të larta në ishull, si dhe një ligatinë të madhe të mbrojtur të infektuar me krokodila.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*