Gëzoni Ditën e Shën Valentinit duke fluturuar me një tullumbace mbi Madrid

Balona me ajër të nxehtë

Dita e Shën Valentinit po vjen dhe të gjithë ne që jemi në çift tashmë jemi duke menduar se çfarë mund të bëjmë atë të Dielë të veçantë. Një largim? Një darkë romantike? Kinemaja? Një dhuratë? Opsionet janë të shumta, por ju përpiqeni të mos përsëritni veten vit pas viti, veçanërisht nëse mbani të njëjtin çift ...

Kohët e fundit kemi biseduar për shpenzimet e Dita e Shën Valentinit në Madrid dhe një nga opsionet ishte bëni një udhëtim me tullumbace në ajër të nxehtë mbi qytet. Si? Ka disa kompani që ofrojnë këto turne dhe nëse dita është e këndshme mund të caktoni një fluturim, një drekë, foto qesharake dhe madje të kërkoni një martesë më të lartë se njëqind metra të lartë. Le të shohim opsionet për të bërë këtë lloj fluturimi në Madrid.

Balona me erë zero

Balona me erë zero

Kompania ka autorizimin e Drejtorisë së Përgjithshme të Aviacionit Civil dhe Agjencisë Shtetërore për Sigurinë e Aviacionit si për fluturim ashtu edhe për të bërë fotografi dhe filmuar nga ajri, duke rënë parashutistë ose duke kryer reklama ajrore. Ka depo moderne dhe fushën e vet prej 16 hektarësh ku ndodhen hangarët, shkolla, një bar dhe madje edhe një bibliotekë aeronautike. Përveç kësaj, ajo mban zyra në El Casar.

Ekipi përbëhet nga tre pilotë dhe tre persona që janë të ngarkuar me monitorimin në terren. Si është fluturimi me tullumbace? Zgjat mes tre dhe katër orë dhe ngritja është shumë herët atëherë Fluturimet e Agimit janë ideale meqenëse ka shumë më pak erë dhe atmosfera është më e qëndrueshme. Balona është e fryrë dhe nëse dëshironi mund të merrni pjesë. Rekomanduar sepse shton përvojën.

Balona me erë Zero 2

Kohëzgjatja e fluturimit në vetvete është një orë, një orë e gjysmë. E gjitha varet nga terreni dhe moti, por tullumbace mund të fluturojë një mijë metra e lartë. Nga toka, globi ndiqet nga një ekip i ndihmës tokësore dhe komunikohet përmes radios. Kur turneu mbaron ka një Dolli për shampanjë, një drekë pikniku dhe dorëzimi i një certifikate fluturimi. Dhe nëse doni një DVD me përvojën e fluturimit të shkëlqyeshëm të regjistruar në të.

Ku fluturon Duke u nisur nga Villanueva del Pardillo ju fluturoni mbi Sierra de Guadarrama. Globos Viento Zero fluturon jo vetëm mbi Madrid por edhe mbi Toledo, Siguenza, Segovia, Extremadura, Valladolid, La Rioja dhe Zaragoza dhe ju mund të caktoni fluturime të personalizuara. Sa kushton kjo udhëtim? 150 euro për person.

Transmetimi ajror

Aerodifuzioni

Kjo kompani ka qenë në treg për më shumë se tridhjetë vjet dhe është një biznes familjar. Disa fitues të Festivalit Evropian të Balonave ose Rally Dakar punojnë në të, kështu që ata e dinë se çfarë po bëjnë. Fluturimet fillojnë herët, në 7:30 të mëngjesit, në verë dhe një orë më vonë në dimër. Turneu i plotë zgjat rreth tre orë e gjysmë dhe përfshin: informimin para fluturimit, inflacionin e tullumbaces dhe konviktin, fluturimin një orësh, tostën e shampanjës pas uljes, një drekë në La Postal (kafe, pije freskuese, birrë, verë, vezë të skuqura me proshutë ose tuma dolli), certifikata e fluturimit dhe kthimi në pikën e fillimit. Dhe sigurisht, me siguri.

Balonat e difuzionit ajror Ata fluturojnë në një lartësi prej rreth 300 metrash dhe përshkojnë një distancë prej 10 kilometrash. Shportat mund të mbajnë gjashtë, tetë, dhjetë ose katërmbëdhjetë pasagjerë. Përkundër asaj që mund të mendojmë, në një lartësi të caktuar nuk është aq ftohtë, kështu që ju nuk duhet të vishni më shumë veshje. Anulimet me më pak se 72 orë nuk lejohen dhe fluturimi gjithmonë varet nga moti. A doni të bëni një dhuratë për Shën Valentin? Ju mund ta blini udhëtimin në internet dhe kompania ju dërgon një email me biletën e fluturimit me një datë të hapur në mënyrë që personi ta përdorë atë kur të dojë.

Aerodifuzioni

Cili është çmimi? Në Madrid çmimi i zakonshëm është 160 euro por është në shitje dhe sot kushton 130 euro për person. Nëse e bëni blerjen para 31/1, përfitoni nga kjo ofertë. Të njëjtat çmime drejtohen për Segovia.

Aerotours

Aerotours

Divisionshtë ndarja e aventurave të Flying Circus SL, një kompani që ka qenë në treg për 25 vjet dhe është Angleze. Ka flotën më të madhe të balonave në Spanjë dhe ka shumë akreditime kombëtare. Dhe, detaje, ka tullumbacen më të madh në vend: 16 pasagjerë.

Kjo kompani ofron fluturime me tullumbace mbi Madrid, Ávila, Toledo, Aranjuez dhe Segovia. Fluturimi zgjat një orë, por si në rastet e tjera, i gjithë aktiviteti zgjat tre orë midis transportit, inflacionit me tullumbace, fluturimit dhe uljes. Ekziston gjithashtu një dolli, një drekë pikniku dhe shpërndarja e një diplome që vërteton përfundimin e fluturimit. Ajo ofron lloje të ndryshme të biletave: Të Rritur, Fëmijë dhe Çift: përkatësisht 145, 110 dhe 725 euro.

Në Madrid, fluturimet zakonisht kanë një çmim prej 225 euro, por tani ato janë në shitje dhe kushtojnë 145 euro.

Gjithmonë në re

Gjithmonë në re

Kjo kompani gjithashtu ka autorizimin e Agjencisë Shtetërore të Sigurisë së Aviacionit dhe është shumë profesionale. Ajo është në treg për njëzet vjet megjithëse kjo ndarje e balonave lindi në vitin 2008. Ajo ka zyrat e saj në Madrid, në dy zonat e veçanta për fluturime me tullumbace (Valdemorrillo, pranë Parkut Rajonal të Rrugës së Mesme të lumit Guadarrama dhe në Aranjuez dhe Extremadura), por bën fluturime edhe në cepat e tjerë të Spanjës.

Gjithmonë në re 2

Kohëzgjatja e turneut është e plotë tre orë dhe ju mund të merrni në shtëpi a raport fotografik i përvojës dhe një video HD. Aktualisht çmimi është 145 euro për person.

Fluturime me tullumbace të nxehtë, histori

Fluturime me tullumbace

Vendlindja e fluturimeve me tullumbace është Franca. Në 1783, një shkencëtar dhe aventurier me emrin Pilatre De Rozier nisi tullumbacen e parë me ajër të nxehtë me disa kafshë brenda saj (një gjel, një dele, një rosë), dhe arriti të bënte që tullumbace të qëndronte në ajër për rreth 15 minuta derisa të binte. Dy muaj më vonë francezë të tjerë bënë të njëjtën gjë në Paris dhe arritën një fluturim njëzet minutësh.

Dy vjet më vonë, në 1785, Jean Pierre Blanchard dhe një pilot amerikan arritën të fluturonin me një tullumbace mbi Kanalin Anglez, një feat i vërtetë. Po atë vit De Rozier vdiq duke provuar të njëjtën gjë. Tullumbacja shpërtheu sepse ishte fryrë me hidrogjen. Në 1793 ndodhi një tjetër fluturim fantastik, por në Shtetet e Bashkuara dhe me George Washington të pranishëm, përsëri në krye të një Francezi, por do të duhej një shekull që fluturimet me tullumbace të bëheshin më të zakonshme.

Ishte në vitet 30 të shekullit të XNUMX-të që fluturimet u bënë të njohura dhe për herë të parë një kabinë u bë nën presion, për të qenë në gjendje të fluturonte gjithnjë e më lart. Ne e dimë historinë: fluturimet me tullumbace dukeshin si përgjigjja e lutjeve për të lëvizur shpejt dhe nëpër ajër, por përdorimi i hidrogjenit, i ndezshëm, i jep fund gjumit dhe të gjithë përfunduam duke fluturuar me aeroplan. Por balonat u bënë turistike dhe reklamuese dhe ata vazhduan të lundrojnë nëpër re. Kishte edhe fluturime me tullumbace që kaluan oqeanet me bëma të mëdha.

 

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*