6 aplikacione për të luftuar stresin e fluturimit

Të gjithëve na pëlqen të udhëtojmë por për shumë njerëz marrja e avionit bëhet një problem real. Sipas Organizatës Ndërkombëtare të Aviacionit Civil (ICAO), një në gjashtë pasagjerë është i tmerruar nga fluturimi, pavarësisht nga fakti se është mjeti më i sigurt i transportit që ekziston.

Për shumë njerëz, udhëtimi me aeroplan ndonjëherë është i pashmangshëm, pasi ata duhet ta bëjnë atë për arsye pune ose thjesht për pushime. Për këtë arsye, është shumë e rëndësishme të luftosh këtë fobi duke kërkuar të gjithë ndihmën e nevojshme dhe duke zgjidhur problemin sa më shpejt që të jetë e mundur.

Edhe një herë, teknologjitë e reja luajnë në favorin tonë, sepse në kohët e fundit janë shfaqur aplikacione mobile që premtojnë të na ndihmojnë të marrim një avion më të relaksuar përmes meditimit.

Të harxhosh 5-10 minuta në ditë për të pastruar mendjen, për të marrë frymë dhe për tu njohur me veten është një mënyrë e mirë për të filluar ta kapërceni këtë frikë. Aplikimet e mëposhtme mund të jenë gjithashtu shumë të dobishme. Këto janë disa nga më të mirat.

Aplikacioni për mendje

Ky aplikacion për smartphone në Spanjisht ndihmon në zvogëlimin e stresit me një procedurë intuitive dhe praktike. Kërkimi shkencor tregon se rrit mirëqenien me praktikë të rregullt prej 20 minutash në ditë.

Ky aplikacion na kujton me një mesazh se është koha të meditojmë nëse vendosim përkujtesat në datat e dëshiruara. Këto meditime mund të projektohen dhe kryhen me kohëzgjatjet që duam derisa të fitojmë këtë zakon.

Ka qenë numri një në shitje në disa vende dhe rekomandohet si për fillestarët ashtu edhe për ekspertët. Çmimi i tij është 1,99 € dhe është i disponueshëm në iTunes.

i qetë

Ky aplikacion na lejon të fillojmë meditimin përmes imazheve dhe tingujve relaksues (shi, erë, valë, këngë zogjsh, etj.) Dhe me programe të personalizuara për të sjellë qetësi dhe qetësi në jetën tonë të përditshme.

Me programet e tij në dispozicion, miliona njerëz kanë arritur të ulin nivelet e tyre të stresit dhe të flenë më mirë, gjë që rezulton në një sens më të mirë të mirëqenies.

Qetësia, përveçse na ndihmon të meditojmë, na mëson gjithashtu të relaksohemi në situata emergjente (si për shembull në rastet e frikës nga fluturimi) ose të biem në gjumë me programe specifike 7 ditore.

Ky aplikacion aktualisht është i disponueshëm vetëm në anglisht dhe ne mund ta gjejmë atë në iTunes dhe Google Play. Ka disa funksione falas por programet e seancave paguhen. Sidoqoftë, ata ia vlejnë.

Buddhifikoj

Isshtë një aplikacion shumë interesant për celular që na ndihmon të përmirësojmë cilësinë e jetës me formatin e tij intuitiv. Përmes një rulete situatash, ne mund të zgjedhim atë që duam të bëjmë për të qetësuar veten: Unë nuk mund të fle, jam i stresuar, duke pushuar nga puna, duke pritur ose duke udhëtuar janë vetëm disa prej tyre.

Veryshtë shumë praktike të luftosh stresin që prodhon udhëtimi për disa njerëz. Përdoruesit mund të zgjedhin të gjitha llojet e seancave që mbulon një udhëtim: pritje në aeroport, udhëtime, pas pushimeve ...

Buddhify është në dispozicion në iTunes dhe Google Play në anglisht. Përdorimi i tij kërkon pajtim me tarifa që varen nga kohëzgjatja e pajtimit, nga 3 € në javë në një tarifë vjetore prej 5 €.

OMG Unë Mund të Meditoj!

 

OMG Unë Mund të Medidate! është mënyra më e lehtë për të mësuar se si të meditoni. Falë programit të tij të vëmendjes dhe teknikave të tij të meditimit ne mund të heqim qafe stresin dhe ankthin e shkaktuar nga frika e fluturimit. Kështu, ne do të jemi në gjendje të sjellim më shumë lumturi dhe shëndet në jetën tonë.

Ky aplikacion gjithashtu lufton pagjumësinë dhe çrregullimet e tjera të gjumit dhe ndihmon në përmirësimin e përqendrimit në 10 minuta në ditë.

Mund të përdoret në smartphone, tablet ose kompjuter dhe është falas. Isshtë në dispozicion në Google Play dhe iTunes.

Frymë2Relax

Ky aplikacion i disponueshëm në iTunes dhe Google Play ofron një seri ushtrimesh të frymëmarrjes me demonstrime video për të çliruar tensionin dhe për tu ndjerë në paqe me veten tonë.

Brethe2Relax propozon një test për të identifikuar shkallën e stresit që po vuajmë para dhe pas trajnimit. Falë teknikave të thithjes dhe nxjerrjes që do të gjejmë në këtë aplikacion dhe muzikës së tij relaksuese, ne do të kontrollojmë mendjen tonë dhe ankthin e prodhuar nga situata të caktuara si pritja në aeroporte dhe frika e marrjes së avionit.

Ky aplikacion meditimi madje rekomandohet për fëmijët mbi 6 vjeç dhe është plotësisht falas.

Endës endrrash

Guru i mirënjohur i mjekësisë alternative aurveda dhe udhëzuesi shpirtëror i personave të famshëm si Oprah Winfrey ose Demi Moore, Deepra Chopra, ka krijuar këtë aplikacion për të na sjellë në një gjendje qetësie dhe lumturie duke përdorur blicin LED të smartphone-it, meloditë relaksuese dhe rrëfimet e tyre.

Isshtë i disponueshëm në Google Play dhe iTunes por nuk rekomandohet për epileptikët, gratë shtatzëna ose personat me çrregullime neurologjike.

Shpresojmë që këto aplikacione për smartphone t'ju ndihmojnë të çliroheni nga stresi dhe të fitoni vetëbesim dhe shëndet nëse jeni nga ata udhëtarë që kanë shumë stres kur duhet të marrin një aeroplan. Nëse e keni provuar tashmë një, cila ka qenë përvoja juaj?

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*