6 destinacione evropiane plazhi për të shpëtuar

Santorini

Ne vazhdojmë në mes të dimrit, me ditë të ftohta dhe me shi, por kjo nuk do të thotë që ne duhet të mbajmë rrobat tona të verës, pasi gjithmonë kemi mundësinë të bëjmë plane për të ikur në disa nga këto Destinacionet evropiane të plazhit. Ishujt me një klimë të shkëlqyeshme, plazhet me ujë bruz dhe vendet për të shijuar një verë paraprakisht është ajo që shumë prej nesh dëshirojnë për një udhëtim të vogël.

Këto gjashtë destinacione evropiane të plazhit Ata nuk janë shumë larg, dhe ato janë vende ideale në të cilat mund të gjejmë limane të bukura, plazhe të famshëm dhe shumë më tepër për t'u argëtuar. Nëse keni dashur të ktheheni në diell dhe të shijoni ngrohtësi në mes të dimrit, shikoni këto destinacione të shkëlqyera.

Tenerife

Tenerife

Një nga plazhet më të famshëm në Tenerife janë ato të El Médano dhe La Tejita, bashkuar me Malin e Kuq. Një vend për sporte ujore, për nudizëm ose shëtitje në atë mal. Por në Tenerife ka shumë plazhe të tjerë përgjatë bregdetit të saj, nga veriu në jug. Plazhi Benijo, ideal për të parë një muzg, plazhin Garañona, pranë një shkëmbi dhe me akses të vështirë, ose plazhin Bollullo, me një atmosferë familjare. Përveç kësaj, ky ishull gëzon një klimë të mrekullueshme gjatë gjithë vitit, kështu që ne gjithmonë do të gjejmë një vend për të shijuar momente në plazh. Në të mund të bëjmë edhe një ekskursion në Teide të famshme, e vendosur në qendër të ishullit.

Majorca

Majorca

Majorka është në zonën e Mesdheut, por nuk ka një klimë aq të mirë sa Ishujt Kanarie. Koha kur vizitoni normalisht këtë ishull është në verë, megjithëse gjatë pranverës tashmë gjejmë stinë me mot të përsosur për të shkuar në plazh, duke shmangur kështu turmat tipike të verës. Majorka shquhet për plazhe të shkëlqyera por gjithashtu shumë limane, disa prej tyre të vegjël dhe pak të njohur, kështu që ia vlen të merresh me kërkimin e tyre. Disa nga më të njohurit janë Cala Varqués në Manacor dhe afër Porto Cristo, Cala Mondragó në Santanyí, plazhi Formentor në Pollença ose Es Trenc në Campos. Ajo që përcakton të gjitha këto plazhe është padyshim uji i tij i mrekullueshëm i pastër kristal i një cilësie të lartë.

Dubrovnik

Dubrovnik

Ujërat e Detit Adriatik dallohen për të qenë një nga më të pastrat dhe për këtë arsye plazhet e tij janë ideale për të shijuar një banjë rehatuese. Një nga më të ngarkuarit dhe e njohur është ajo e Banjespasi është pranë qytetit me mure. Shtë një plazh urban dhe artificial, plot me njerëz, por natyrisht që është shumë qendror. Një plazh tjetër afër qytetit por më pak i mbushur me njerëz është Sveti Jakov, një liman që arrihet nga një shteg shkallësh. Veliki Zal është rreth 30 kilometra nga qyteti dhe është një plazh me rërë të hollë dhe një mjedis të bukur natyror me shumë bimësi. Buza është një tjetër plazh kurioz, i cili është diçka ndryshe nga ajo që jemi mësuar, pasi ka shkallët prej guri ku mund të bëni banja dielli.

Mykonos

Mykonos

Mykonos është një tjetër nga ato vendet e ëndrrave për të shkuar me pushime. Një ishull grek me bukuri të madhe që është bërë një vend shumë turistik. Ka shumë plazhe dhe disa nga më të njohurit janë, për shembull, Super Paradise, një plazh i njohur me një atmosferë miqësore festive dhe homoseksuale. Në plazhi i parajsës ju mund të shijoni një mjedis natyror dhe një hapësirë ​​komode, vetëm disa kilometra nga Chora. Agios Ioannis është një plazh i rrethuar nga hotele dhe shumë i njohur, pranë Agios Stefanos, një tjetër plazh mjaft turistik. Plazhi i Agrarit është më i qetë, i rrethuar nga vende ku mund të provoni pjatat rajonale.

Sardenja

Sardenja

Sardenja shquhet mbi të gjitha për plazhet e saj të panumërta, vendet e stilit mesdhetar ku mund të shijoni pushime të mira. Ka bregdete të ndryshme dhe plazhe të rëndësishëm në secilin, megjithëse ne do t'ju tregojmë se cilat janë disa nga më të rëndësishmet. Cala Goloritze Oneshtë një prej tyre, pasi konsiderohet si një nga më të bukurat në Itali, me ujëra të kristalta dhe një mjedis natyror. Su Giudeu, në jug të ishullit është një tjetër plazh i bukur me ujëra bruz dhe një mjedis natyror me duna. Nëse duam një plazh urban kemi San Giovanni në Alghero. Ndër më të veçantat është Spiaggie Rosa, me rërë rozë, në ishullin Magdalena.

Korsika

Destinacionet evropiane

Ky është një ishull tjetër ku është e vështirë të zgjedhësh plazhet për tu vizituar, pasi ka shumë dhe shumë të bukura. Plazhi Arone është për adhuruesit e natyrës, pasi është në një mjedis të egër, pranë gjirit të Portos. Rondinara është një plazh i veçantë në formë patkoi dhe rërë të bardhë. Saleccia është vendi ideal për të shijuar shoqërinë e lopëve që pushojnë pranë plazhit, me një pamje vërtet të habitshme për turistët.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*