7 nga plazhet më të mira në Italinë e Jugut

gjiri rossa

Kur të mbërrijë moti i mirë, ne tashmë ndihemi si plazhi, dhe meqë ata në zonën tonë janë njohur tashmë, ne duam të ëndërrojmë për plazhe të tjerë të destinacioneve interesante. Pelqej 7 plazhet më të mira në Italinë e Jugut. Në Itali nuk do të mungojnë plazhet e bukura dhe origjinale, me Detin Mesdhe në sfond dhe me mot të lakmueshëm.

Merrni parasysh këto plazhe, megjithëse sigurisht që kemi edhe shumë të tjera. Ato janë vetëm disa banka rëre të njohura, por bregdeti italian dhe ishujt janë plot me plazhe që ia vlen të humbasësh. Tani për tani do të shohim renditjen e shtatë plazheve që do të dëshironim të vizitonim sot për të shijuar atë klimë mesdhetare.

Scala dei Turchi në Agrigento, Siçili

Scala dei turchi

Ne fillojmë me një nga më të njohurit nga të gjithë, i njohur për ato shkëmbinjtë e bardhë të skalitur nga batica dhe era, të cilat kanë krijuar forma të veçanta, sikur të ishin shkallë. Emri juaj, 'Shkalla e Turqve' Vjen nga këto shkëmbinj dhe ky ishte vendi i strehimit për piratët turq shekuj më parë. Shtë në bregdetin e Realmonte, në provincën e Agrigento. Ajo ka rërë të hollë dhe ujëra të pastër për larje, dhe gëlqerori i ulur në shkëmbinjtë i bën ata të kenë atë ngjyrë të bardhë të bukur në kontrast me detin. Tani piratët nuk strehohen më në të, por sigurisht që ia vlen të kaloni kohë duke u fshehur në këtë plazh, të shtrirë në shkëmbinj ose në rërë.

Marina Piccola në Capri

Marina Pikola

Kur flasim për Capri kujtojmë se ky ishull ishte streha e Pablo Neruda, por edhe e të mëdhenjve Yjet e Hollivudit nga vitet '50, i cili gjeti parajsën e përsosur në këtë ishull të vogël. Kështu që nuk mund të humbnim në radhët tona një plazh të vendosur në këtë ishull të bukur, një strehë anti paparac për të famshëm nga një epokë tjetër. Sot është ende një vend prestigjioz, megjithëse jo aq shumë sa dekada më parë, por ende transmeton të njëjtën bukuri. Marina Piccola është në rajonin e Campania. Një gji i vogël i mbrojtur nga një mur guri me pamje nga shkëmbinjtë që janë përpara bregdetit. Ka disa mënyra për të arritur atje, por më e popullarizuara dhe origjinale është përmes Krupp, një shteg dredha-dredha shkallësh.

Marina dell'Isola në Tropea, Kalabria

Ishulli Marina

La Marina dell'Isola shquhet për formacionet e saj shkëmbore dhe për të qenë një plazh urban por një ëndërr. Në provincën e Vibo Valentia, në Tropea, Kalabri, është ky plazh i shkëlqyeshëm, i vendosur midis 'Isola Bella' dhe 'Playa de la Rotonda'. Ajo shquhet për shkëmbin e madh që futet në det dhe ndan plazhin, ku është kisha e Santa María de la Isla, një vend i shenjtë i vjetër Benediktin. Në të njëjtën kohë kur shijojmë plazhin e bukur, mund të shijojmë qytetin e Tropea, shtëpitë e të cilit kanë pamje nga shkëmbi dhe ku mund të shohim katedralen e saj me origjinë romane.

Spiaggia dei Conigli në Lampedusa, Siçili

Spiaggia dei conigli

Kjo është 'Plazhi i lepujve' nëse e përkthejmë emrin e tij, në Lampedusa. Ia ka borxh emrin e saj ishullit para tij, Isola dei Conigli, dhe konsiderohet si një nga plazhet më të bukura në botë. Dhe sigurisht që duhet të jetë sepse është një vend i virgjër me shumë bukuri, me ujëra të kristalta. Duhet thënë që për të arritur atje duhet të ecësh pak përgjatë një shtegu dhe se në verë zakonisht është mjaft i mbushur me njerëz. Në fund të verës mund të shohim edhe një breshkë në zonë nëse jemi me fat.

Cala Rossa në ishullin Favignana, Siçili

gjiri rossa

Kjo Cala Rossa i përket rezervat natyror i Ishujve Aegades, në ishullin Favignana. Një vend ku dikur bëhej nxjerrja e guroreve, dhe e cila tani është një zonë shumë turistike. Tani ajo dallohet për ujërat e tij të pabesueshme të pastra, me tonet bruz dhe blu në një zonë të madhe për larje ose snorkeling. Peisazhi natyror përreth ku mund të shëtisni dhe formacionet shkëmbore plotësojnë ofertën e këtij plazhi interesant dhe të bukur.

Baia delle Zagare në Gargano, Pulia

Baia della zagaro

E vendosur në Parku Kombëtar Gargano do ta gjeni këtë gji. Në këtë gji spikasin disa gjëra, dhe është se është një vend natyror mjaft i bukur me një pamje të egër, i cili, megjithatë, tashmë është më turistik se në të kaluarën, dhe ka çadra në plazh dhe disa shërbime. Ajo dallohet për erën e lules së portokallit dhe gjithashtu për formacionet shkëmbore në mes të detit, të cilat janë formuar nga erozioni i ujit dhe ajrit, diçka që na kujton plazhe të tilla si Las Catedrales në Lugo, Spanjë.

Cala Spinosa në Santa Teresa Gallura, Sardenjë

Kovi i Spinozës

Në qytetin e Capo Testa do të gjeni Cala Spinosa, një plazh që arrihet nga shtigje paksa të pjerrëta. E mira e këtij limani të vogël është se jo të gjithë janë të gatshëm të bëjnë përpjekje për të arritur tek ai, por sigurisht që ia vlen të shijosh ato ujëra të pastra.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*