7 truke për udhëtime me makinë në dimër

udhëtime me makinë në dimër

Tani që ka ardhur i ftohti është shumë i rëndësishëm jini të pajisur mirë nëse udhëtoni me makinë. Stuhitë dhe dëbora janë disa nga fenomenet kryesore që duhet të përballen në këtë periudhë të vitit. Prandaj, nëse udhëtimi bëhet me automjetin tuaj, është e rëndësishme të merrni parasysh disa detaje para se të niseni për në destinacion:

Kontrolloni lëngun e frenave

Me kalimin e kohës, ky lëng konsumohet dhe mund të jetë në gjendje të keqe. Prandaj, është thelbësore të kontrolloni dhe ndryshoni atë në mënyrë që jastëku i frenave të makinës të funksionojë siç duhet. Kështu, ne do të shmangim fatkeqësitë me dhe pa mot të keq.

Kontrolloni lëngun antifriz

Ky lëng zakonisht ndryshohet çdo dy vjet. Antifrizi arrin të nxjerrë nxehtësinë nga motori dhe thith temperaturën e tepërt që është grumbulluar. Këto ndryshime duhet të bëhen sepse efektiviteti i këtij lloji të lëngjeve gjithashtu përkeqësohet me kalimin e kohës, veçanërisht përballë temperaturave veçanërisht të ulëta.

Kontrolloni dritat

udhëtoni me makinë në dimër

Që të gjithë fenerët të shkëlqejnë saktë është shumë e rëndësishme, veçanërisht kur ngasin makinën natën dhe kur bie shi ose bie borë. Dritat në gjendje të duhur do të ndihmojnë në shmangien e çdo lloj aksidenti që mund të ndodhë në rrugë për shkak të mungesës së dukshmërisë. Mos harroni të kontrolloni edhe dritat e mjegullës!

Mbaj kruajtësin

kruajtës akulli makinash

Thelbësore nëse shkoni në zona ku bora godet fort gjatë dimrit. Me kruajtësin ju lehtë mund të hiqni akullin e akumuluar në hënë dhe dritare. Pasja e një fushe të qartë vizioni do të përmirësojë shikueshmërinë tonë dhe do të lehtësojë vozitjen tonë.

Sigurimi i makinës

Mos-dalja nga shtëpia pa sigurim të azhurnuar dhe me mbulimin e nevojshëm është thelbësore. Nëse, përveç kësaj, kushtet janë të pafavorshme dhe ne kemi pësuar një fatkeqësi, është thelbësore të keni një politikë sigurimi që ju lejon të kryeni procedurat në internet shpejt dhe nga çdo vend. Ekzistojnë disa platforma sigurimi që u ofrojnë këtë shërbim klientëve të tyre. Nëse vendosni, për shembull, siguroni makinën tuaj me doppoJu do të keni qasje të menjëhershme në politikën tuaj si nga uebi ashtu edhe nga aplikacioni për të bërë të gjithë përpunimin brenda pak minutash.

Sillni batanije dhe ujë

Nëse udhëtoni në dimër është e rëndësishme të jeni të pajisur mirë përballë të ftohtit. Pasja e batanijave do ta ndihmojë udhëtimin shumë më të rehatshëm dhe të lehtë. Kështu, nëse kondicionimi i automjetit prishet ose doni nxehtësi shtesë, të gjithë udhëtarët mund të kenë atë që u nevojitet në dorë. Të kesh mjaft ujë për udhëtime të gjata është gjithashtu thelbësore pasi ndalesat e panevojshme shmangen dhe mund të ndihmojnë shumë në situata të paparashikuara.

Shpejtësia e kontrollit

Shtë shumë e rëndësishme të mos tejkaloni shpejtësinë, veçanërisht kur bie shi ose bie borë. Këshillohet që të mos parakaloni befas dhe të përdorni ingranazhe të ulëta. Për të shmangur çdo prapambetje është e rëndësishme të kontrolloni edhe gjendjen e rrotave. Pasja e gomave optimale dhe presioni i saktë rrit qëndrueshmërinë në sipërfaqet e rrëshqitshme dhe nxit kapjen më të mirë të asfaltit.

Përveç këtyre këshillave, është e rëndësishme të pushoni siç duhet përpara se të filloni udhëtimin, të mbani azhurnuar gjendjen e rrugëve, të shmangni ditët e më shumë udhëtimit, ato ku kushtet e motit nuk janë të përshtatshme dhe, së fundmi, është rekomanduar, përveç kësaj, të jenë të vetëdijshëm për Këshilla sezonale të DGT Midis të cilave përfshihet: bartja e pjesëve të këmbimit, kontrolli i funksionimit korrekt të fshirësve të xhamave, mbajtja e një pastrimi korrekt të pasqyrave, dritareve, ndër të tjera. E gjithë masa paraprake është pak!

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*