7 vende mahnitëse që do të shihni vetëm në Zelandën e Re

Zelanda e Re, Katedralja Cove

NZ, një nga vendet me peisazhet më të pabesueshme dhe të ruajtura në planet, është vendi i përsosur për të strehuar mrekulli autentike të natyrës. Vende të pabesueshme dhe të mahnitshme që do t'i shohim vetëm në këtë tokë të kontrasteve. Nga një plazh me gurë të rrumbullakët në një akullnajë ose pishina natyrore. Çdo gjë ka një vend në një tokë aq magjike sa kjo.

Nuk është rastësi që Peter Jackson zgjodhi Zelandën e Re për të rikrijuar Tokën e Mesme, me peisazhet e saj të shumta dhe hapësira unike natyrore në botë. Ju do të njihni midis hapësirave peisazhet e Mordor, ose majat e ngrira të filmit, dhe ka shumë për të parë në një tokë kaq interesante. Tani për tani, shikoni këto tetë vende mahnitëse për të vizituar.

Plazhi me guralecë

Moeraki

Këto gurë gjenden në plazhin Koekohe, dhe zakonisht njihen si gurët moeraki. Shtë 40 kilometra në jug të Oamaru dhe ka shkëmbinj sferikë që duken sikur kanë ardhur nga një planet tjetër, megjithëse mund të jenë gjithashtu të ngjashëm me vezët e dragoit. Sipas traditës së ishullit, ata janë gurë të shenjtë, por shkenca na tregon se ato janë formuar miliona më parë, pasi ato janë përqendrime të kalciumit të materialit që grumbullohen rreth një bërthame. Ata janë një atraksion i shkëlqyeshëm turistik në zonë.

Cathedral Cove, porta hyrëse për në Narnia

NZ

Ky plazh i mrekullueshëm ndodhet në Gadishullin Coromandel, 32 milje nga Whitianga. Isshtë i famshëm jo vetëm për të qenë një nga plazhet më të bukura në Zelandën e Re, por edhe sepse kjo ishte porta hyrëse për në Narnia në film. Kronikat e Narnia: Princi Kaspik. Jo vetëm që mund të kaloni nga njëra anë e plazhit në tjetrën përmes kësaj shpelle të bukur, por plazhi i rërës së imët është gjithashtu i shkëlqyeshëm për larje, dhe madje ka një ujëvarë natyrore që bie direkt në rërë. Sigurisht që duket si hyrja në një botë magjike.

Tongariro ose Parku Kombëtar Mordor

Parku Kombëtar Tongariro

Parku Kombëtar Tongariro rrethon vullkanet Tongariro, Ngauruhoe dhe Ruapehu. Aktiviteti më i popullarizuar është 'Tongariro Alpina Crossing', një ekskursion që zgjat vetëm një ditë, dhe në të cilin kryqëzohen shpatet e tre maleve. Ky peizazh mund të jetë i njohur dhe është zgjedhur vullkani Ruapehu përfaqësojnë Mordor në Lord of the Rings, kjo është arsyeja pse shumë adhurues të kësaj trilogjie dëshirojnë ta shohin këtë mal. Në këtë park ju mund të bëni itinerare dhe ekskursione, madje edhe ski, dhe është një vend me domethënie të madhe shpirtërore për Maori.

Elephant Rocks ose shkëmbinjtë

Shkëmbinj elefantë

Ky vend mund të mos jetë aq popullor sa Tongariro, por e vërteta është se është gjithashtu me të vërtetë e veçantë, dhe një hapësirë ​​që është interesante për t'u vizituar, edhe nëse duhet të imagjinohet se këto formacione të mëdha shkëmbore janë në të vërtetë elefantë të gurëzuar, prandaj dhe emri i vendit. Ato janë të vendosura në zonën e Otagos Veriore dhe ishin gjithashtu vendndodhja e disa skenave nga filmat Narnia.

Akullnajë Franz Josef

Akullnaja në Zelandën e Re

Në Zelandën e Re mund të shkojmë nga të vizitojmë një plazh ose një vullkan vizitoni një akullnajë, si akullnaja e famshme Franz Josef. Ky akullnajë ndodhet në Parkun Kombëtar Westland, në ishullin Jugor dhe disa kilometra nga oqeani. Hyrja në këtë akullnajë mund të bëhet në dy mënyra, në këmbë ose me helikopter. Sigurisht, të dyja përvojat kanë diçka interesante, dhe kjo është se në këmbë mund të shihni të gjitha detajet, por kërkon një përpjekje të qartë, dhe me helikopter mund të shihni vende më të largëta.

Pishinë shampanje

Pishinë shampanje në Zelandën e Re

Dioksidi i karbonit i bën këto ujëra gjithmonë me flluska, prandaj quhet Pishinë Champagne. Këto janë Liqenet Termike Wai-O-Tapu, në veri të vendit. Jo vetëm që është një banjë natyrale dhe në ajër të hapur, por këto pishina janë gjithashtu një pamje e vërtetë për t’u parë, me ngjyrat e tyre jeshile dhe portokalli, flluskat dhe avullin. Ky liqen është në temperatura të larta kështu që nuk është e mundur të lahet në to. Sidoqoftë, ekziston një qendër vizitorësh për të shkuar në ekskursione dhe për të mësuar më shumë rreth kësaj zone.

Milford Sound, fjorde në Zelandën e Re

Tingulli Milford

Megjithëse nuk jemi në Norvegji, Zelanda e Re gjithashtu na ofron përvojë fjordi, e cila gjatë çdo kohe të vitit mund të jetë e pabesueshme. Majat e saj me dëborë, peizazhi i gjelbër, shkëmbinjtë dhe sidomos lundrimi nëpër ato fjorde, duke shijuar madhështinë e natyrës. Ka shumë aktivitete në Milford Sound, një nga më të njohurit që janë udhëtimet me anije, ditën ose natën, për të parë fjordet nga të gjitha perspektivat. Ju gjithashtu mund të bëni kajak, për të parë gjithçka në një mënyrë më të vetmuar, ta shihni atë nga një zog në një helikopter dhe madje të bëni zhytje në zonë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*