7 vendet më të bukura në Itali

Venice

Kur ne mendojmë për Italinë ne zakonisht e lidhim atë me Romën menjëherë, dhe sigurisht që është një qytet me të vërtetë i bukur. Por ka shumë më tepër për të parë. Në të vërtetë vetëm 10 vende janë të pakta, sepse Italia është plot me kënde mbresëlënëse, vende me histori dhe qytete simpatike, por ju duhet të filloni me diçka, kështu që ne bëjmë këtë listë thelbësore për ju.

Estos son los 7 vendndodhje në Itali që duhet të shohim para çdo gjëje tjetër. Ne kemi vende me monumente, qytete në ujë, qytete në bregdet dhe shumë më tepër. Mos harroni këtë zgjedhje të shkëlqyer të destinacioneve nëse po mendoni të përmirësoni italishten tuaj, sepse të gjithë kanë diçka interesante që do të na bënte të qëndronim dhe të jetonim në këtë vend.

Historia e Romës

Roma

Çfarë të themi për Romën që ne nuk e dimë tashmë, dhe dihet si qyteti i përjetshëm ' sepse duket se koha nuk ka kaluar në të për shumë shekuj. Shumë nga monumentet e Perandorisë Romake janë ende në këmbë, siç është Koloseu i famshëm, vizita e tij më thelbësore. Por përveç Koloseut, ne kemi shatërvanin e famshëm Trevi, për të bërë dëshira, ne mund të vizitojmë Panteonin e Agrippa me kupolën e tij të madhe ose të vizitojmë Forumin Romak që kthehet në kohë.

Romantizmi i Venecias

Venice

Në Venecia, një nga qytetet më romantike në botë na pret, dhe gjithashtu një nga më origjinalët, sepse ndodhet mbi ujë. Gondola kalon nëpër rrugët e saj dhe nëpër vendet më të njohura është diçka që nuk duhet humbur. Ura e Rialto-s Oneshtë një nga më të vjetrit që kalon kanalet, dhe është padyshim edhe një nga më të famshmit, kështu që kalimi nëpër të është gjithashtu i domosdoshëm. Nga ana tjetër, mos harroni të vizitoni sheshin San Marcos, duke sjellë puse nëse është e përmbytur. Në të do të gjejmë Pallatin e famshëm Dukal dhe Bazilikën e bukur të San Marcos. Në rrugë mund të ndalemi edhe në disa nga ndërtesat më emblematike të qytetit që aktualisht strehojnë muze.

Arti i Firences

Florencia

Firence është një qytet ideal për dashamirët e artit dhe është se në të mund të shohim mijëra monumente dhe vepra të artistëve si p.sh. Michelangelo ose Giotto. Nëse fillojmë në Piazza del Duomo do të jemi tashmë në një nga vendet që ka më shumë monumente për të parë, pasi është Katedralja ose Duomo, Campanille dhe Battistero. Një vend tjetër që të gjithë vizitorët duan të shohin është Ponte Vecchio, me shtëpitë e tij të famshme të varura dhe artizanët dhe dyqanet brenda. Një nga urat më të veçantë në botë, dhe ura e vjetër prej guri në të gjithë Evropën.

Prirja e Pizës

Pisa

Pisa është bërë e famshme për të kulla e prirur, dhe gjithashtu ka monumente që kanë një stil të veçantë, stilin Pisan, i cili është një romanik i ripërcaktuar nga Pisanët. Një vizitë në Pisa nuk zgjat më shumë se një ditë dhe gjëja më interesante është pranë kullës së Pizës, në të cilën duhet të ngjiteni për të shijuar pamjet e saj. Pranë tij janë Duomo dhe Pagëzori.

Dreamndërr në Cinque Terre

Cinque Terre

Cinque Terre është një zonë që ka pesë qytete: Vernazza, Corniglia, Monterosso al Mare, Riomaggiore dhe Manarola. Për shkak të numrit në rritje të vizitorëve, autoritetet po mendojnë të kontrollojnë turizmin dhe të ulin numrin e vizitave në vit. Në Cinque Terre gjejmë fshatra të bukura bregdetare që duket se janë pezulluar nga shkëmbinjtë, me shtëpi shumëngjyrëshe që i japin asaj një pamje shumë ëndërrimtare. Por është gjithashtu një vend me vlera të mëdha natyrore me shumë shtigje interesante për shëtitje.

Pushimet e Caprit

Ishulli Capri

Capri ishte tashmë në kohën romake një ishull në mënyrë që verë klasa e lartë, meqenëse ka mbetje të vilave romake. Në shekullin e XNUMX-të ai u bë përsëri një vendpushim luksoz veror. Duke vizituar Capri është duke parë një nga ato vendet plot hijeshi dhe elegancë italiane. Një vend ku mund të shijojmë plazhet dhe bregdetin e tij, dhe pamjet që ngrihen në teleferikun e ishullit.

Një qytet i varrosur në Pompei

Pompei

Të gjithë do të jenë të njohur me historinë e Pompeit, qytetit antik që u varros nën shpërthimin e Vezuvit, në AD 79. Pasi u varros në një mënyrë kaq të papritur, qyteti mbeti ashtu siç është dhe madje forma e trupave të disa prej banorëve të tij, të befasuar nga shpërthimi, ruhet. Ky qytet është në një gjendje të mirë konservimi prandaj na jep një ide se si kanë jetuar në atë kohë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*