8 Ndërtime të Mrekullueshme Mega Në Kinë

Imazhi | CNN.com

Shija për mega-ndërtesat në Kinë është e njohur mirë. Jo vetëm sepse i lejon ata të mësojnë fuqinë e inxhinierisë kombëtare, por gjithashtu sepse krijojnë struktura të denja për t'u shndërruar në atraksione masive turistike si Kulla Eiffel ose Ura e San Franciskos.

Mega-ndërtimi i fundit i përuruar në vendin aziatik është një urë e ngritur në 218 metra mbi një luginë dhe 488 metra e gjatë në provincën e Hebei. E ndërtuar nga firma Bailu Group, në ceremoninë e prezantimit morën pjesë rreth 3.000 turistë të cilët ishin në gjendje të shihnin personalisht se si është të ecësh në një urë transparente midis dy shkëmbinjve brenda Parkut Natyror Hongyagu.

Me këto masa, ura Hongyagu është ura më e gjatë në botë, e aftë të përballojë tërmete deri në 6 ballë dhe uragane me forcë 12 sipas shkallës së Beaufort. Tani, cilat ura ose mega-ndërtime të tjera ka Kina e aftë të thyejë rekorde? Ne i zbulojmë ato më poshtë.

Ura e Zhangjiajie

Derisa u përurua Ura Hongyagu, më e gjata në botë ishte në Parkun Natyror Zhangjiajie, një strukturë 430 metra e gjatë dhe 300 metra e lartë. Ndodhet në Parkun Natyror Zhangjiajie, në provincën Hunan, i cili është njohur që nga viti 1992 si një Trashëgimi Botërore. nga UNESCO, duke qenë një nga më të vizituarat në Kinë.

Ura e Ujit Qingdao

Ura Qingdao, më e gjata mbi ujë në Tokë, u ngrit mbi gjirin Jiaozhou. Ndërtimi i saj i hoqi rekordin një ure tjetër kineze, asaj të vendosur në Gjirin Hangzhou i cili deri më tani konsiderohej më i gjati në botë mbi ujërat e detit, me 36 kilometra gjatësi.

Ky mega-ndërtim ka një gjatësi prej 42,5 kilometra dhe ka gjashtë korsi përmes të cilave qarkullon trafiku në të dy drejtimet. Ka më shumë se 5.200 shtylla dhe prodhimi i tij kërkonte miliona tonë çelik dhe beton.

Aktualisht pranë Urës Qingdao është duke u ndërtuar një ishull i vogël artificial që shërben si një zonë pushimi për udhëtarët, në mënyrë që ata të mund të furnizojnë me karburant makinat e tyre, të kenë një meze të lehtë ose të bëjnë ndonjë pazar.

Linja nëntokësore Guangzhou

Tuneli më i gjatë në botë për transportin publik ndodhet në Guangzhou, një tjetër nga qytetet e mëdha në jug të vendit. Kjo mega-konstruksion lejon të udhëtosh 60 kilometra me metro pa dalë në sipërfaqe.

Ura Baipanjiang

Ura Beipanjiang nuk është e përshtatshme për ata që kanë frikë nga lartësitë. Ndodhet 565 metra mbi kanionin e lumit Nizhu, në jug të vendit dhe lidh provincat e Yunnam dhe Guizhou në dy orë prapa kur kishte qytete që ishin pesë orë larg me makinë.

Fotot që mund të merren nga rreth Urës Beipanjiang janë spektakolare. Mjegulla mes maleve përhapet nëpër peizazh sikur donte të gllabëronte urën që lindi mes shkëmbinjve.

Imazhi përmes Rail Travel

Ura hekurudhore Liupanshui

Kjo urë mban titullin e urës më të lartë hekurudhore në botë. Ajo u hap në 2001 dhe ndodhet në Liupanshui. Në vitin 2009 ajo humbi titullin e saj si ura më e lartë harkore në botë por ende ruan të lartpërmendurat.

Një përmendje e veçantë meriton metodën e ndjekur për ndërtimin e saj, e cila u përshkrua si super e zgjuar. Arsyeja është se në vend që të përdorte dy kulla të përkohshme në secilën mbështetëse për të ndërtuar harkun, ajo ishte bërë në dy gjysma me punë të rreme, secila në njërën anë të përroskës. Grumbulli i parë në secilin skaj shërbeu si një shufër lidhëse.

Sapo të mbaronin gjysmat e harqeve, grumbujt u kthyen 180º derisa të përballeshin me harqet. Pastaj gjysmat u bashkuan dhe bordi dhe pjesa tjetër e grumbujve u ndërtuan.

Ura e Aizhai

Isshtë një mrekulli e inxhinierisë civile në qytetin Jishou e pezulluar mbi kanionin Hunan Dehang 355 metra mbi tokë. Me gjatësi 1.176 metra, lidh skajet e dy tuneleve që përbëjnë autostradën Jishou-Chadong, të ndërtuar mbi një luginë të bukur.

Karakorum, autostrada më e lartë

Për të përfunduar postimin nga lartësitë, ne do të flasim për Karakorum, një autostradë dhe mega-ndërtim në 5.000 metra të lartë që lidh Kinën perëndimore dhe Pakistanin verior përmes një prej zonave më të rrezikshme dhe të thyer të kontinentit ndërsa kalon nëpër tre vargmale kryesore si vargmali Karakorum, vargu Pamir dhe Himalajet.

Si kuriozitet, rruga përgjatë së cilës autostrada Karakorum ishte pjesë e Rrugës së Mëndafshit në të kaluarën dhe aktualisht konsiderohet simbol i bashkëpunimit dhe miqësisë midis dy vendeve.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*