8 vizita të panjohura në qytetin e Romës

Isola Tiberina

Kur planifikojmë një udhëtim në qytetin e Romës Të gjithë e kemi shumë të qartë se nuk do të humbasim disa nga vendet më interesante, të tilla si Koloseu, Panteoni i Agripas ose Forumi Romak. Por këto janë vendet ku të gjithë lëvizin, gjërat thelbësore. Nëse vizita jonë është e gjatë, ne mund të hyjmë pak më thellë në Romën më pak të njohur dhe të njohur dhe të zbulojmë qoshe po aq spektakolare dhe interesante.

Këtë herë do ta shohim 8 vizita të panjohura në qytetin e Romës. Këto janë vizita që ne mund t'i shtojmë itinerarit tonë nëse kemi kohë të mjaftueshme, pasi që disa mund të jenë gjithashtu afër vendeve të tjera më të njohura. Sido që të jetë, ekziston një Romë e tërë e panjohur që nuk shfaqet në dhjetëshen e parë të vendeve më të vizituara, por që mund të zbulojë një botë të re për ne.

Isola Tiberina, një ishull në Tiber

Roma

La Isola Tiberina ose ishulli Tiberina Isshtë një ishull në lumin Tiber të Romës në formën e një varke, një vend i përsosur për të ecur dhe është një vend me shumë histori, pasi që aty ishte tempulli i Aesculapius dhe u përdor si spital për murtajën epokës, në mënyrë që njerëzit e sëmurë të mund të izolohen nga pjesa tjetër e qytetit. Arrihet nga Ponte Fabricio ose Ponte Cestio. Ura Fabricio është gjithashtu ura më e vjetër në Romë, nga 62 pes, kështu që ne do të shohim më shumë se një vend me interes.

Bazilika San Paolo Fuori le Mura, një kishë spektakolare

Shën Paolo Fuori le Mura

Njihet gjithashtu si Bazilika e Shën Palit Jashtë Mureve, është një nga katër bazilikat kryesore në qytetin e Romës. Isshtë vendi ku ndodhet Apostulli Saint Paul, dhe megjithëse nuk është më i popullarizuari, sigurisht që ia vlen të vizitohet për brendësinë e tij të pabesueshme. Kolona të mëdha dhe mozaikë të bukur, harqe dhe piktura e bëjnë këtë hapësirë ​​një domosdoshmëri për dashamirët e artit dhe arkitekturës. E vetmja gjë e dobët që mund të vendosim në këtë bazilikë të bukur është se ajo nuk ndodhet në qendër të qytetit, por nëse kemi kohë ia vlen të udhëtojmë për të.

Pamjet e pabesueshme të Vatikanit nga mali Aventine

Vatikan

Mount Aventine është një nga shtatë kodra në të cilën u themelua qyteti i Romës. Një vend i qetë ku do të gjejmë kopshtin e bukur portokalli. Por është gjithashtu një vend nga i cili mund të keni pamje spektakolare të qytetit dhe Vatikanit.

Ana e fshehtë e Romës, katakombet

Katakombet

Katakombet u përdorën për të dhënë varrosja e të krishterëve kur ishte një fe e pakicës. Jo të gjithë janë të arritshëm, megjithëse një pjesë e tyre mund të vizitohet. Estimatedshtë vlerësuar se do të ketë rreth 160 kilometra katakombë, por jo të gjitha mund të jenë të arritshme ose janë arritur, pasi do të ketë mijëra varre. Turet bëhen përmes tyre për të qenë në gjendje të shohin vendet, qasja e të cilave është më e lehtë. Hyrja në ta po shijon një pjesë të fshehur të historisë së Romës, dhe me udhëzuesit audio do të mësojmë edhe më shumë detaje rreth këtyre katakombeve.

Një piramidë e stilit egjiptian, piramida Cestia

Piramida Cestia

Kjo piramidë e stilit egjiptian u ndërtua në 12 para Krishtit varri i Cayo Cestio Epulón. Ajo dallohet për të imituar piramidat e lashta egjiptiane në qytetin e Romës, ku varret janë krejt të ndryshëm. Ndodhet pranë portës San Paolo dhe është e mbuluar me mermer. Sidoqoftë, brendësia e saj është me tulla. Sido që të jetë, përbën një vizitë origjinale për të zbuluar një pjesë tjetër të Romës që nuk e dinim.

Kopshte të bukura në Villa d'Este në Tivoli

Vila d'Este

Tivoli është një qytet afër Romës, dhe për të arritur atje duhet të udhëtosh, por ia vlen të shohësh Vilën e Este, një Rezidenca në stilin e Rilindjes që shquhet për kopshtet e saj spektakolare. Ato janë aq të pabesueshme dhe të gjera saqë kanë më shumë se 500 skulptura dhe burime të shpërndara në të gjithë hapësirën që zënë. Mund të arrihet me autobus pasi është 30 kilometra nga Roma, dhe është një vizitë interesante.

Moisiu i Mikelanxhelos në San Pietro në Vicoli

Moisiu i Mikelanxhelos

Bazilika e Shën Pjetrit në Zinxhirë është një ndërtesë fetare që dallohet pikërisht për të qenë shumë e thjeshtë dhe për të pasur pak zbukurim. Brendësia e saj mund të mos jetë mbresëlënëse, por gjëja e rëndësishme për të vizituar këtë bazilikë është se ajo përmban statujën e Moisiu i Mikelanxhelos, dhe për këtë arsye është bërë një vend shumë i vizituar, për të vlerësuar këtë statujë të pabesueshme.

Goja e së vërtetës

Goja e së vërtetës

La Goja e së Vërtetës Isshtë një vend i njohur dhe me siguri kjo legjendë tingëllon e njohur për ju, e cila thoshte se kjo statujë e rrumbullakët kafshoi dorën e atyre që gënjyen. Isshtë shumë tipike të bësh një foto duke vendosur dorën në hapjen e grykës së gurit. A guxoni të provoni nëse janë legjenda apo është e vërtetë?

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*