Amerikë Jugore

Amerikë Jugore

Amerika e Jugut ose Amerika e Jugut është nënkontinenti jugor i Amerikës dhe një vend i mbushur me vende për t’u vizituar. Ai përbëhet nga trembëdhjetë vende, nga të cilat më i madhi është Brazili dhe ka pesë varësi nga shtetet e tjera. Historia e Amerikës së Jugut është shumë e gjerë, megjithëse këtu do të përqendrohemi kryesisht në atë që mund të shohim në këtë nënkontinent, pasi ajo ka vende me bukuri të jashtëzakonshme.

Ne do të flasim me ju rreth disa nga vendet më të rëndësishme në Amerikën e Jugut për t'u vizituar. Pamjet në Amerikën e Jugut mund të na çojnë në shumë pika. Kjo është arsyeja pse është më mirë të jemi të qartë se çfarë duam të shohim dhe ku është. Nga peisazhe mbresëlënëse në qytete të bukura dhe shumë histori na presin.

Rio de Janeiro Brazil

Rio de Janeiro

Rio de Janeiro është një nga vendet më turistike në Amerikën e Jugut, qyteti i dytë për nga popullsia në Brazil dhe një destinacion krejt magjepsës. Ipanema dhe Plazhi Leblon janë një zonë thelbësore në qytet, me lagjen Ipanema si një nga më ekskluzivet në qytet, plot dyqane. Por nëse duam të shohim diçka në këtë qytet nga minuta e parë, ato janë ato plazhe plot Cariocas që shijojnë motin e mirë. Mos harroni në këtë zonë të shkoni deri në këndvështrimin Mirante de Leblon. Një plazh tjetër që është ai kryesor është padyshim Copacabana, një vend ideal për të ecur, për të bërë një zhytje dhe për të gjetur një restorant të mirë. Ju nuk mund të humbni një vizitë në Corcovado me Krishtin e tij të famshëm Shëlbuesin, një simbol i Rio de Janeiro. Statuja është e lartë 30 metra dhe nga kjo zonë kemi një pamje panoramike të qytetit. Gjëra të tjera që mund të bëjmë në qytet është të ngjitemi në malin Sugarloaf, një formacion shkëmbor që arrihet me teleferik, të vizitojmë lagjen origjinale të Santa Terezës me artin e saj urban ose të shohim stadiumin e famshëm Maracanã.

Ujëvarat Iguazu, Brazil dhe Argjentinë

Ujëvarat Iguazu

Kjo është një nga Shtatë mrekullitë natyrore të botës, duke e bërë atë një tjetër pikë shumë të rëndësishme në Amerikën e Jugut. Këto rënie janë të vendosura midis Brazilit dhe Argjentinës, në të dy anët në zonat e mbrojtura brenda Parkut Kombëtar Iguazú në Argjentinë dhe Parkut Kombëtar Iguaçú në Brazil. Ka më shumë se 200 kërcime, shumica dërrmuese e vendosur në pjesën argjentinase. Ata që shkojnë për t'i vizituar ata qëndrojnë në Argjentinas Puerto de Iguazú ose Brazilian Foç do Iguaçú. Në rënie mund të bëni një udhëtim me varkë në zonën e poshtme. Nga pala braziliane ka pamje të mrekullueshme panoramike, megjithëse shumica e shëtitjeve për të eksploruar zonën janë në anën argjentinase. Mos harroni Garganta del Diablo, i cili është grupi i ujëvarave me rrjedhën më të madhe të ujit, si dhe florën dhe faunën e vendit.

Akullnaja Perito Moreno, Argjentinë

Akullnaja Perito Moreno

kjo akullnaja i përket Patagonisë Argjentinase dhe është një nga vendet më të mahnitshme natyrore. Ajo është e vendosur në Parkun Kombëtar të akullnajave, rreth 80 kilometra nga qyteti i Calafate. Isshtë akullnaja e vetme në Patagonia që mund të vizitohet nga kontinentale, pa pasur nevojë të hyni në të me anije, prandaj është më i famshmi dhe pa dyshim më i vizituari. Ju mund ta shihni akullnajën nga shteqet, por edhe me anije ose duke bërë një shëtitje të drejtuar në akullnajë.

Ishulli i Pashkëve, Kili

Ishulli i Pashkëve

Ky ishull i largët që i përket Kilit është një tjetër nga vendet me bukuri të madhe që na ofron Amerika e Jugut. Në këtë ishull, i njohur gjithashtu si Rapa NuiNe mund të vizitojmë kompleksin Tahai, rrënojat arkeologjike me platforma ceremoniale ku gjejmë statujat që të gjithë i dinë për këtë ishull. Por ka edhe platforma të tjera ceremoniale si Ahu Akavi ose Ahu Tongariki. Një tjetër gjë që mund të shohim në këtë ishull të bukur është vullkani Rano Raraku ose vendi arkeologjik Orongo.

Torres del Paine, Kili

Torres del Paine

Ky park kombëtar në Kilin jugor është një rezervë biosfera e UNESCO-s dhe një nga vendet më të famshme në Amerikën e Jugut. Në park mund të bësh shumë gjëra të tilla si ngjitja në pikëpamje, shihni akullnajën Grei me anije, trekking ose kayaking. Pikëpamja e Cuernos del Paine na ofron një pamje të mrekullueshme të këtyre maleve. Gjëja më e rëndësishme këtu është të shijosh peisazhet e pabesueshme.

Ishujt Galapagos, Ekuador

Ishujt Galapagos

Ishujt Galapagos, një arkipelag Paqësor që i përket Ekuadorit është një tjetër vend mbresëlënës. Ka trembëdhjetë ishuj të mëdhenj dhe gjashtë të vegjël përveç disa ishujve. Në këto ishujt mund të shohim stacionin shkencor Charles Darwin dhe veçanërisht fauna endemike, prandaj Darvini shtjelloi teorinë e tij të Evolucionit falë studimeve të kryera në këto ishuj. Ju mund të shihni disa plazhe dhe gjithashtu të kaloni nëpër disa ishuj në udhëtime me anije.

Machu Picchu, Peru

Macchu Pichhu

Kjo e lashtë Qyteti Inca i vendosur në zinxhirin malor të Andeve Shtë një nga vendet më turistike në Peru dhe të gjithë Amerikën e Jugut. Isshtë një kompleks arkeologjik me vlera të mëdha që ndodhet më shumë se dy mijë metra mbi nivelin e detit. Ajo që mund të bëjmë këtu është padyshim të vizitojmë të gjitha rrënojat për t'i parë nga pika të ndryshme dhe për t'i njohur ato në thellësi.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*