New England

anglia e re 1

Emrin New England Na jep një ide të historisë së kësaj toke amerikane, a nuk mendoni? Është një pjesë e Shteteve të Bashkuara në bregun e Atlantikut ku u vendosën kolonët e parë nga Anglia, Puritanët.

Ata u pasuan nga të tjerë dhe sot është një rajon historik me kulturën e vet. Gjithmonë them që nëse shkon në Nju Jork, mund të bësh një udhëtim më të gjatë dhe të njohësh këtë pjesë të vendit, që është shumë e bukur.

New England

New England

Siç thamë, është një rajon në bregun e Atlantikut ku kolonët u vendosën në fillim të shekullit të XNUMX-të. Etërit e famshëm pelegrin që mbërritën në bregun amerikan me një anije thirrën Lule maji. Sot, familjet më patricianë në Shtetet e Bashkuara janë pikërisht ato që rrjedhin nga ata aventurierë.

Sigurisht që këto toka ishin tashmë të banuara. Në këtë rast për Indianët e Amerikës Algonquian se me ardhjen e evropianëve do të kishin kontaktet e tyre tregtare me anglezët, francezët dhe holandezët.

Sot New England Ajo është e banuar nga rreth 15 milionë banorë të cilat shpërndahen në gjashtë shtete: Vermont, Massachusetts, Rhode Island, Connecticut, New Hampshire dhe Maine. Ajo është shtëpia e dy universiteteve më prestigjioze në vend, Harvard dhe Yale dhe gjithashtu selinë e ME (Instituti i Teknologjisë në Masachusetts).

Qytetet e New England

Peisazhi është malore, me liqene, plazhe ranore në brigje dhe disa këneta. Këtu janë edhe Malet Appalachian. Për sa i përket klimës, ajo është e larmishme, sepse ndërsa disa pjesë kanë një klimë kontinentale të lagësht me dimër të ftohtë dhe verë të freskët dhe të shkurtër, të tjerat vuajnë nga vera e nxehtë dhe e gjatë. Ajo që është e vërtetë është se vjeshta është një nga periudhat më të mira të vitit për të vizituar New England për ngjyrat okër, ari dhe të kuqe të pemëve.

Së fundi, për sa i përket popullsisë së saj, pothuajse 85% është e bardhë. Ne nuk do të bëjmë atë dallim, për mendimin tim racist, të dallimit të të bardhëve hispanikë dhe johispanikë, por mund ta imagjinoni se si është shumica. Dhe pasardhësit e indianëve origjinalë? E pra, faleminderit: 0,3%.

Bostoni është qyteti më i madh e New England, zemra e saj kulturore dhe industriale dhe qyteti më i vjetër i madh në vendes. Këtu ata janë në pjesën më të madhe, por shumica dërrmuese, anglo-saksone me prejardhje britanike dhe përfaqësojnë bazën e Partisë Demokratike.

Turizmi në New England

Vjeshtë në New England

Atje atraksione për të gjithë, për çifte dhe për familje me fëmijë apo edhe për udhëtarë të vetëm. Historia, arti dhe gastronomia janë një kombinim i mirë për këdo. New England është tërheqëse gjatë gjithë vitit, çdo stinë ka bukuritë e veta.

Ngjyrat e vjeshtës janë një gjë e mrekullueshme, malet duket se shkëlqejnë në të kuqërremtë dhe okër dhe madje ka udhëtarë që vijnë nga i gjithë vendi për të soditur këto imazhe. Në dimër bie borë dhe është kohë sporti dhe pistat e skive. Vera është mbretërimi i plazheve dhe i diellit.

Në këtë kuptim, një nga rajonet më të njohura bregdetare është Cape Cod, Massachusetts. Plazhet e saj janë me rërë dhe duna, një bukuri. Në anën tjetër ju gjeni Vrimat e notit në Vermont formuar në guroret e vjetra të mermerit të mbushura me ujin e pastër kristal të përrenjve malorë.

Boston

Kur flasim për qytetet që duhen vizituar, ka disa gurë të çmuar që nuk mund t'i humbisni. Përveç Bostonit, i cili është një qytet i madh, pjesa tjetër qytetet e rajonit janë të përmasave mesatare dhe mund të eksplorohet lehtësisht në këmbë, me varkë ose me transport publik.

Ju keni qytetet bregdetare të New Haven, Providence dhe Portland, dhe Burlington në brendësi, një thesar. Pikërisht në këto qytete do të shihni historinë e rajonit, që nga kohërat koloniale, përmes trashëgimisë së industrisë së transportit detar, deri në ditët e sotme.

Bostoni është kryeqyteti i Massachusetts dhe një qytet legjendar amerikan. Këtu nuk mund të humbisni Trai i Lirisël, një shteg prej tre miljesh që kalon 16 pika me interes historik dhe mbulon dy shekuj të historisë amerikane. Duke filluar nga Boston Common, shtegu kalon Shtëpinë e Shtetit, Shtegun e Trashëgimisë së Zezë, vendin e të ashtuquajturës Masakra e Bostonit, Sallën Faneuil, Kushtetutën e USS dhe më shumë.

Shtëpia e Vjetër e Shtetit

Bostoni gjithashtu ju ofron Muzeu i shkencës Me më shumë se 400 ekspozita, Akuariumi i New England me një tank katërkatësh, të Muzeu i Artit dhe Muzeu i Fëmijëve, vetëm për të përmendur disa. Dhe për sa i përket historisë, ka shumë ndërtesa të hapura për vizitë: Shtëpia e Takimeve e Vjetër e Jugut ku Tea Party u mblodh para luftës kundër Anglisë, Biblioteka John F. Kennedy, Bunker Hill…

Çimento portland

Në rastin e Portland, Shteti i Main, Është një qytet i madh i vendosur në një gadishull. është një qytet mes modernes dhe asaj historike me një pamje të bukur të ujit dhe një sektor të rinovuar si Porti i Vjetër, i rikthyer sot në lavdinë e dikurshme, por i kthyer në një zonë argëtimi: restorante, kafeteri, dyqane, apartamente, tregje peshku, port lundrimi.

Providence, Rhode Island, pasqyron tre shekuj e gjysmë të historisë amerikane. Lagjja e saj italiane është argëtuese, por East Side ka shumë histori me të ndërtesat e periudhës koloniale në stilet e Rilindjes Viktoriane dhe Greke. Lumenjtë Woonasquatucket dhe Providence të bllokuar më parë tani janë kthyer në një park përrallor. Parku Ujor, dhe në verë rrjedhat e ujit janë selia e WaterFire, zjarre, të paktën 100, që notojnë në ujëra.

Zot

Njuport, gjithashtu në Rhode Island, është një elegante qytet kolonial me pallatet e tij të pasura të ndërtuara në shekullin e XNUMX-të nga manjatët e industrisë: Shtëpia prej mermeri, Elms, Rosecliff, The Breakers. Dhe nëse ju pëlqen navigimi këtu funksionon Qendra e Luftës Nëndetare Detare dhe Muzeu i Kolegjit të Luftës Detare.

Portmouth, në New Hampshire, mund të jetë gjithashtu një dritare drejt së kaluarës nëse vizitoni Muzeu Strawbery Banke, me shtëpitë dhe kopshtet e saj që ilustrojnë ato kohë. Ekzistojnë gjithashtu nëntë ishuj të vendosur rreth gjashtë milje larg brigjeve të Nju Hampshire dhe Maine Ishujt e ShoalsDikur një bazë për peshkatarët dhe piratët e rastit, sot është një destinacion veror. Dhe nëse ju pëlqejnë nëndetëset, sigurohuni që të vizitoni Muzeu dhe Parku i USS Albacore.

Porti i Ri

Një tjetër qytet i njohur në New England është Burlington, në Vermont, i vendosur në bregun lindor të liqenit Champlain. Është një përzierje e Montrealit dhe Bostonit. Ndërtesat e saj të vjetra janë të bukura dhe kur ka një treg është një kënaqësi, sepse është shumë piktoreske dhe e madhe, me më shumë se njëqind tezga. Dhe aty pranë, në Shelburne, plazhi është i mrekullueshëm. New Haven, Konektikat. Është gjithashtu një destinacion historik, shtëpi për të Yale University dhe një grusht muzeumesh shumë të mirë.

Burlington

Qytete si Hartford, New London, Springfield, Worcester, Manchester apo Concord do të mbeten në linjë, të gjitha destinacionet që kanë atë kombinim tërheqës të historisë, natyrës dhe kulturës aq tipike dhe simpatike të New England.

Shtetet e Bashkuara nuk janë në 5 vendet e mia kryesore për t'u vizituar, por mendoj se ka disa rajone që ia vlen të vizitohen dhe New England është një prej tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*