Argetime në Sidnei që nuk mund t’i humbni

Porta hyrëse për në Australi është zakonisht Sidnei Dhe megjithëse nuk është kryeqyteti, ai përqendrohet, së bashku me Melburnin, pjesën më të madhe të turizmit që arrin nga përtej detit. Shtë një qytet modern, i madh, i freskët me shumë për të bërë, parë dhe shijuar.

Australia është një vend i madh dhe i largët, kështu që ndërsa udhëtoni atje duhet ta udhëtoni. Pastaj, duhen rreth tre ose katër ditë në Sidnei para se të vendosni çantën tuaj të shpinës përsëri dhe të filloni të vizitoni destinacione të tjera të tilla si Melburni, Gold Coast, Great Barrier Reef ose Tasmania. Çfarë nuk mund të humbasim në Sidnei? Merrni parasysh këto destinacione dhe atraksione:

Ura e Sidneit

 

E vura të parën sepse vërtet e besoj atë është një tërheqje fenomenale. Theshtë ikona e qytetit, ajo që nuk mungon në asnjë kartolinë. E mira është se mund të ngjiten në turne të ndryshme Dhe edhe nëse keni frikë nga lartësitë pak, do të jetë udhëtimi i paharrueshëm në Sidnei.

Ka pesë turne kështu që ju mund të bëni itinerare të ndryshëm në kohë të ndryshme të ditës dhe këto përfshijnë ditën, muzgun dhe natën. Çmimet nuk janë të lira, por mendoj se ia vlen vërtet të ngjitesh në Urën e Sidneit. Ata fillojnë në 158 dollarë australianë për një ngjitje të thjeshtë dhe të shpejtë dhe të përfundojë në rreth Dollarit amerikan 388 nëse doni të ngjiteni kur dielli perëndon ose natën.

Ekziston edhe një opsion që ndez dritat e një lloji dysheme shumëngjyrësh të vallëzimit të viteve 70, edhe pse zhvillohet vetëm midis 26 majit dhe 17 qershorit. Rezervimi i biletave bëhet në internet kështu që ju mund të rezervoni gjithçka para se të udhëtoni në Sidnei.

Kayaking rreth limanit të Sidneit

Ne jemi duke menduar për një pushim shumë aktiv, por unë besoj se këto aktivitete do t'ju lënë një kujtim të shkëlqyer të qytetit Australian. Nëse ulur kaq afër ujit nuk ju tremb, atëherë një udhëtim me kajak është i shkëlqyeshëm. Dhe e rrallë në një qytet me madhësinë e Sidneit.

Kompania kryesore në këto turne është Freedom Outdoors dhe formojnë grupe me deri në 30 pjesëmarrës. Ka 18 turne për të zgjedhur në Sidnei dhe rreth qytetit. Një nga turnetë më të bukur ju çon nën shkëmbinjtë e pjerrët të mbushur me ndërtesa të epokës koloniale, për shembull, gjatë gjithë sistemit të lumenjve Hawkesburry të përrenjve dhe kanaleve.

Turneu përfshin Gjirin e Calabash me rrënojat e një hoteli të ndërtuar 130 vjet më parë, dhe përfundon në marinë, ku fillimisht filloi të pinte një kafe dhe të ndante përvojën e shkëlqyer.

Udhëtime dhe udhëtime me tragete

Sidney është një qytet që e shikon detin me shumë dashamirësi, kështu që shëtitjet më të mira në natyrë kanë të bëjnë me të. Gjiri dhe zona e portit mund të udhëtohet me Sidney Tragete kështu që këtë lloj ecje nuk mund ta ndaloni duke e bërë sepse udhëtimi do të jetë i paplotë. Anijet janë të verdha dhe jeshile dhe kanë qenë në biznes për një shekull e gjysmë kështu që ata kanë historinë e tyre.

Trageti përdoret nga 14 milion njerëz çdo vit pasi ky shërbim lidh Quay Circular me perëndimin, veriun dhe lindjen e bregdetit. Disa për punë dhe të tjerë për kënaqësi, e vërteta është se marrja e tragetit për turistët është një detyrim. Ka 28 tragete duke punuar, midis anijeve të vjetra ose katamaranëve super modernë. Ju mund të merrni në Ishulli Cockatoo, ish burg, për shembull, për të Parramatta, Mosman , shëtis rrotull Gjiri Tawsons ose të marrë një turne të E dashur habrour y shikoni nga uji ikonat e qytetit si ura ose Opera.

La Ishulli burrëror Shtë një destinacion i shkëlqyeshëm për të ecur, shëtitur, për të shkuar në plazh ose për të kaluar ditën. Closeshtë afër Sidneit dhe udhëtimi në vetvete është i bukur. Tragete për në Manly nisen çdo gjysmë ore nga Quay Circular dhe udhëtimi zgjat gjysmë ore. Kushton nga 4 dollarë australianë.

Ecni nga Bondi në Coogee përgjatë bregdetit

Plazhi Bondi është la plazhi i Sidneit, vendi për të ditur kur është verë. Bashkimi i këtyre dy destinacioneve nënkupton a gjashtë kilometra ecje përgjatë bregdetit. Shtegu kalon përmes Varrezave Waverley dhe ofron pamje të bukur të Gjirit të Gordon.

Ju mund të përfundoni me një pije të freskët në shiritin e tarracës Coogee Pavilion, por së pari keni disa plazhe të bukura për t'u rreshtuar, për të bërë banja dielli ose për të zhytur këmbët në det.

Hani dhe pini me stil në Sidnei

Sidnei ka një ofertë të shkëlqyeshme gastronomike Dhe ka vërtet shumë vende interesante dhe të rekomandueshme, por sot unë propozoj dy: Spice Alley dhe Hacienda Bar. Spice Alley është si një pjesë e vogël e Singaporit dhe përqendron restorante dhe tezga ushqimore të këtij stili. Justshtë vetëm pas rrugës Kensington në Chippendale.

Ka një zonë të hapur, një lloj Patio, ku mund të hani Ushqim aziatik me pjata nga Vietnami, Tailanda, Kantonishtja, Koreja dhe Hong Kongu. Nga ana tjetër, është Hacienda Bar, një bar që i përket një hoteli dhe ka një frymëzim të qartë Kuban. Ky është bar Pullman Quay Grand Sidney Habrour dhe nga tavolinat dhe karriget e tij pamjet janë si një film.

Bimë dhe lule të brendshme, divane pastel, dritare të mëdha. Duket sikur jeni në Miami ose Havana në vitet '50. Ju mund të shkoni për një pije çdo ditë të javës ose të shijoni kokteje dhe muzikë natën e Premte dhe të Shtunë. Hapet nga mesdita deri në mesnatë. Çmimet? Epo, një Heineken kushton 9 dollarë australianë dhe një gotë verë të kuqe 14.

Turne me kulturë aborigjene

Më në fund, nëse jeni të interesuar për Kultura Aborigjene Australiane ju mund të regjistroheni për Turne të Përshtatura me Shkëlqim për të hedhur një vështrim në jetën dhe kulturën e popujve vendas. Takimi është nën Urën e Sidneit, atje takoni tezen Margaret Campbell e cila ju transporton në kohën para kolonizimit.

Kjo zonjë do t'ju tregojë rreth praktikat, ritualet dhe zakonet të aborigjenëve australianë. Ju gjithashtu vizitoni Kopshtet Botanike dhe në fund të gjitha përfundojnë me një vakt në Gardener Lodge Café me një pjatë burger krokodili, emu dhe kangur.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*