Botsvanë

Imazhi | Pixabay

Një nga destinacionet e shkëlqyera safari në Afrikë është Botsvana për shkak të botës së egër të madhe që banon këtu. Rinjtë dhe antilopat ujore janë të lirë në këtë vend afrikan, si dhe macet e mëdha dhe qentë afrikanë të rrezikuar. Sidoqoftë, nëse ekziston një arsye pse Botwana është e famshme në botë, kjo është për shkak se më shumë elefantë mund të gjenden këtu se kudo tjetër në kontinent.

Nëse faunës që i banon shtojmë se ajo është toka e deltës Okavango dhe shkretëtirës Kalahari, ku ndodhet një nga përqendrimet më të mëdha të artit shkëmbor në botë, ne mund të konkludojmë se Botsvana është një nga vendet më mbresëlënëse në planeti. Ne zbulojmë të gjitha ato që Botsvana ka për të ofruar, në postimin tjetër.

Gaborone

Arsyeja kryesore për të vizituar Botsvana është safari, por është gjithmonë interesante të shikosh Gaborone. Pavarësisht se është qyteti më i madh në vend, është për të habitur që është një nga kryeqytetet më pak të populluara në Afrikë dhe një vend shumë diskret. Shtë një qytet plot lagje banimi, qendra tregtare, ndërtesa qeveritare dhe muze interesantë. Sa i përket ofertës gastronomike, në Gaborone është shumë e larmishme. Më të guximshmit kanë një domosdoshmëri këtu me krimbat e mopanit.

Okavango Delta

Imazhi | Pixabay

Rajoni, i përshkruar si "diamanti Kalahari", është një oaz që bie në kontrast me thatësinë e përgjithshme të vendit dhe një nga sistemet e pakta delta të brendshme në botë që nuk ka një dalje në det. Peisazhet dhe pasuria e tij e egër vlerësohen më së miri nga ajri, megjithëse zemra e deltës mund të arrihet me xhip.

Grupet e pachyderms që enden në pafundësinë e territorit të saj, tufat e buallit që vrapojnë në ujërat e tij të kristalta, ose gjirafat që ecin mes akacive janë vizione unike të një universi të vogël që për gjashtë muaj të vitit është përmbytur me ujë. Kjo është arsyeja kryesore që Delta e Okavango është ruajtur kaq mirë.

Shkretëtira e Kalaharit

Kjo shkretëtirë shtrihet në të gjithë Botsvana, Namibia dhe Afrikën e Jugut në hijen e fqinjit të saj Namib. Isshtë e njohur si shkretëtira e kuqe për shkak të ngjyrës së rërës së saj dhe pavarësisht nga kushtet ekstreme të saj, luanët, meerkat, brejtësit, gjirafat dhe antilopat, ndër speciet e tjera, jetojnë në Kalahari. Aty ku klima është më e lagësht, më në veri, shirat i lëshojnë vendin savanës me shkurre dhe pyjeve të thata kiaat.

Një zonë shumë interesante e shkretëtirës Kalahari është një zonë prej rreth dhjetë kilometrash katrorë ku ruhen më shumë se 4.500 piktura shpellash bërë nga komuniteti San. Disa janë 24.000 vjeçarë dhe u krijuan si një ofertë për perënditë.

Populli San

Imazhi | Pixabay

Duke folur për njerëzit e San, prania e tyre daton 20.000 vjet me kohë në Afrikën e Jugut. Një nga përvojat më interesante për të pasur në Botsvana është kalimi i kohës me banorët origjinal të Afrikës së Jugut. Ai që konsiderohet nga shumë udhëtar si kryeqyteti i Botsvana në Kalahari, Ghanzi, ka qendra arti dhe dyqane të artizanëve të San, shumë interesante.

Parku Kombëtar Chobe

Një nga popullatat më të dendura të kafshëve të egra në kontinent është përqendruar këtu. Përvoja e lundrimit në perëndim të diellit në ujërat e qetë të lumit Chobe, i cili ndan Botsvana nga Namibia, me tufa zogjsh që fluturojnë nëpër qiell dhe tufa elefantësh që zhurmohen përreth është, pa dyshim, një nga përvojat më të paharrueshme që mund të keni në Botsvana.

Chobe është i famshëm për praninë e bollshme të elefantëve, sidomos pasditeve të dimrit kur ata shkojnë për të pirë, prej të cilave deri në 2.000 ekzemplarë janë parë brenda disa orësh. Gjithashtu për zogjtë e saj, nga të cilët më shumë se 400 specie të ndryshme janë kataloguar. Sidoqoftë, hipopot, krokodilët, vidrat, bualli, gjirafat dhe zebrat gjithashtu jetojnë në këtë Park Kombëtar. Ka edhe ekzemplarë të mëdhenj të luanit, leopardit, cheetah dhe hiena.

Të dhëna me interes

  • Si të shkoni atje: Qytetarët e Bashkimit Evropian nuk kërkojnë vizë për të hyrë në Botsvana, ne rekomandojmë që vizitorët të informojnë veten në këtë drejtim para se të fillojnë udhëtimin.
  • Gjuha: Anglisht dhe Setswana.
  • Valuta: Pula. Dollari amerikan dhe euro janë monedhat më të lehta për t’u shkëmbyer, ato pranohen në banka, shtëpi këmbimi dhe hotele të autorizuara. Shumica e hoteleve, restoranteve, dyqaneve dhe kompanive të safarit në vend pranojnë karta krediti.
  • Koha për të vizituar: Koha më e mirë për të vizituar Botsvana është nga Prilli në Tetor.
  • Siguria: Botsvana është një vend i sigurt për të jetuar ose vizituar, por gjithmonë duhet të merrni masat paraprake normale që duhet të merrni diku tjetër.
Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*