Botsvana, vendi më i mirë për të udhëtuar në 2016

Safari i Botsvanës

Falë jetës së egër të madhe që banon Botsvanë, ky vend afrikan është një nga destinacionet e shkëlqyera safari në Afrikë. Në të, macet e mëdha dhe qentë afrikanë të rrezikuar ikin, si dhe rinocerontët dhe antilopat ujore. Sidoqoftë, nëse Botsvana njihet në të gjithë botën për diçka, kjo është për shkak se më shumë elefantë mund të gjenden këtu se kudo tjetër në kontinent.

Botsvana është gjithashtu toka e Okavango Delta dhe e shkretëtirës Kalahari, ku ndodhet një nga përqendrimet më të mëdha të artit shkëmbor në botë. Nëse shtojmë faunën që i banon në këto peizazhe afrikane, konkludojmë se jemi në një nga vendet më mbresëlënëse të planetit. Prandaj nuk është për t'u habitur që Botsvana është zgjedhur nga botimi i Lonely Planet si botim vendi më i mirë për të udhëtuar në vitin 2016.

Shkretëtira e Kalaharit

Shkretëtira e Kalaharit

Gjithmonë në hijen e fqinjit të saj Namib, kjo shkretëtirë shtrihet në të gjithë Botsvana, Namibia dhe Afrikën e Jugut. Njihet si shkretëtira e kuqe për ngjyrën e rërës së saj Dhe pavarësisht kushteve të saj ekstreme, Kalahari banon në brejtës, antilopë, gjirafë, luanë dhe meerkat, ndër të tjera. Më tej në veri, ku klima është më e lagësht, shirat do t'i lëshojnë vendin savanës me shkurre dhe pyllit të thatë të kiaat (një specie pemësh që i përket Fabaceae).

Në një zonë prej rreth dhjetë kilometrash katrorë të shkretëtirës Kalahari, ka më shumë se 4.500 piktura shpellash të bëra nga komuniteti San. Disa janë 24.000 vjeçarë dhe ishin një ofertë për perënditë.

Okavango Delta

Okavango Delta

Oneshtë një nga sistemet e pakta delta të brendshme në botë që nuk ka një dalje në det. Rajoni, i përshkruar si 'diamanti Kalahari', është një oaz që bie në kontrast me thatësinë e përgjithshme të vendit. Edhe pse zemra e deltës mund të arrihet me xhip, peisazhet dhe pasuria e saj e egër vlerësohen më së miri nga ajri. Tufat e buallit që vrapojnë në ujërat e tij të kristalta, tufat e elefantëve që enden në pafundësinë e saj ose gjirafat që ecin midis akacive, janë vizione unike të një universi të vogël që për gjashtë muaj është përmbytur me ujë. Kjo është arsyeja kryesore pse Delta Okavango është ruajtur kaq mirë.

Parku Kombëtar Chobe

Parku Kombëtar Chobe

Një nga popullatat më të dendura të kafshëve të egra në kontinent është përqendruar këtu. Përvoja e lundrimit në perëndim të diellit në ujërat e qetë të lumit Chobe, i cili ndan Botsvana nga Namibia, me tufa zogjsh që fluturojnë nëpër qiell dhe tufa elefantësh që zhurmohen përreth është, pa dyshim, një nga përvojat më të paharrueshme që mund të jetohet në Botsvana.

Chobe është i famshëm për praninë e bollshme të elefantëve, sidomos pasditeve të dimrit kur ata shkojnë për të pirë, prej të cilave deri në 2.000 ekzemplarë janë parë brenda disa orësh. Gjithashtu për zogjtë e saj, nga të cilët më shumë se 400 specie të ndryshme janë kataloguar. Sidoqoftë, hipopot, krokodilët, vidrat, bualli, gjirafat dhe zebrat gjithashtu jetojnë në këtë Park Kombëtar. Ka edhe ekzemplarë të mëdhenj të luanit, leopardit, cheetah dhe hiena.

Gaborone

Gaborone nga qielli

Pavarësisht se është qyteti më i madh në vend është një vend shumë diskret duke qenë një nga kryeqytetet më pak të populluara në Afrikë. Arsyeja kryesore për të vizituar Botsvana janë safaret, por nuk dëmton të njohësh Gaborone. Isshtë një qytet plot me ndërtesa qeveritare, qendra tregtare dhe lagje banimi, por gjithashtu ka muze interesantë dhe restorante të shijshëm. Oferta gastronomike është shumë e larmishme. Këtu, më të guximshmit kanë një takim të detyrueshëm me krimbat e mopanit. Një kënaqësi lokale.

Vendet më të mira për të vizituar në 2016 sipas Lonely Planet

Lonely Planet zgjodhi Bostsuana si destinacionin më të mirë në 2016. Por shumë vende të tjera në të gjitha kontinentet plotësojnë listën. Tjetra, ju do të gjeni se cilat vende dhe qytete do të ishte e këshillueshme të vizitoni sipas udhëzuesit popullor të udhëtimit.

Vendet më të mira në 2016:
1. Botsvana 2. Japonia. 3. Shtetet e Bashkuara. 4.Palau 5. Letonia. 6. Australi 7. Polonia 8.Uruguai 9 Groenlanda. 10. Fiji

Qytetet më të mira:
1.Kotor (Mali i Zi). 2. Kuito (Ekuador). 3.Dublin (Irlandë). 4. Xhorxhtaun (Malajzi). 5. Roterdam (Holandë) 6. Mumbai (Indi). 7. Freematle (Australi) 8. Mançester (MB) 9. Nashville (SHBA) 10.Rome (Itali)

Rajonet më të mira:
1. Transilvania (Rumani). 2. Islanda Perëndimore 3. Valle de Viñales (Kubë) 4. Fruili (Itali) 5. Ishulli Waiheke (Zelanda e Re). 6. Auvergne (Francë) 7. Hawaii (SHBA) 8. Bavaria (Gjermani) 9. Costa Verde (Brazil) 10. Santa Helena (Territori Britanik).

Lista e Lonely Planet "Më e Mirë në Udhëtim" këtë vit përfshin destinacione në zhvillim, të tjerë që festojnë një lloj përvjetori ose ato që pretendojnë vëmendjen e udhëtarit për meritat e tyre; më shumë se arsye të mjaftueshme për të kandiduar në kërkim të pasaportës.

Fakte interesante Botsvana:

  • Si të shkoni atje: Qytetarët e Bashkimit Evropian nuk kërkojnë vizë për të hyrë në Botsvana, ne rekomandojmë që vizitorët të informojnë veten në këtë drejtim para se të fillojnë udhëtimin.
  • Gjuha: Anglisht dhe Setswana.
  • Valuta: Pula. Dollari amerikan dhe euro janë monedhat më të lehta për t’u shkëmbyer, ato pranohen në banka, shtëpi këmbimi dhe hotele të autorizuara. Shumica e hoteleve, restoranteve, dyqaneve dhe kompanive të safarit në vend pranojnë karta krediti.
  • Koha për të vizituar: Koha më e mirë për të vizituar Botsvana është nga Prilli në Tetor.
  • Siguria: Botsvana është një vend i sigurt për të jetuar ose vizituar, por gjithmonë duhet të merrni masat paraprake normale që duhet të merrni diku tjetër.
Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*