Cala Saona në Formentera

Cala Saona

Cala Saône në Formentera Është një nga plazhet më të mira në këtë ishull Balearik. Ndodhet në perëndim të tij dhe vetëm rreth pesë kilometra larg kryeqytetit, Shën Françesk Xavier. Zona nuk është tepër e urbanizuar. Keni një hotel dhe disa ndërtime të tjera, por edhe një hapësirë ​​të gjerë natyrore.

Konkretisht, Cala Saona ndodhet në Cap Alt Zona Natyrore e Interesit. Është në një gji të vogël të kufizuar nga Majë e sheshtë në jug dhe pranë Caló d'en Trull në veri. Është një nga vendet më të bukura të ishullit, një mjedis që duhet ta dini nëse e vizitoni. Për të gjitha këto, ne do të shpjegojmë gjithçka që ju duhet të dini rreth Cala Saona në Formentera dhe gjithashtu për vende të tjera afër tij që, po aq, meritojnë t'i njihni ato.

Si të shkoni në Cala Saona?

Cala Saona

Cala Saona në Formentera me animacionin veror

Ishulli Formentera nuk është shumë i madh. Mezi ka tetëdhjetë e tre kilometra katrorë. Por, për të shkuar në Cala Saona, keni disa mundësi. Njëra ose tjetra do t'ju përshtatet më mirë në varësi të vendit ku jeni. nëse jeni brenda Shën Françesk Xavier, kryeqyteti, duhet të udhëtoni përgjatë rrugës që ju çon Kap de Barbaria dhe, pak para se të arrini këtë, merrni djathtas. Ju gjithashtu mund të shkoni në Ses Bardetes dhe, një herë atje, merrni Rruga Cala Saona. Nëpërmjet disa rrugëve lokale, do të arrini në plazh.

Për të parkuar, nuk do të keni asnjë problem. Ka një parking me kapacitet për rreth dyqind automjete pranë bregut të rërës. Megjithatë, nëse shkoni në sezonin e lartë, është më mirë ta bëni atë herët. Plazhi ka një nivel të lartë shfrytëzimi dhe mund të mos keni vend parkimi. Por, nëse preferoni, keni shërbim autobusi nga San Francisko Javier tek ajo. Ndalesa, për më tepër, është mezi pesëdhjetë metra larg limanit.

Nga ana tjetër, nëse niseni nga porti i Sabina, i cili është vendi i mbërritjes së varkave që vijnë Ibiza, ju mund të merrni një rrugë shumë të ndryshme për në Cala Saona. Ju keni mundësinë për të marrë me qira një biçikletë dhe shkoni në plazh përmes shtigjeve që shkojnë në jug midis pyjeve me pisha dhe mureve prej guri. Siç ju thamë, në Formentera nuk ka distanca. Dhe, midis dy pikave, vështirë se ka një shtrirje prej gjashtë kilometrash në një vijë të drejtë.

Një mundësi tjetër për të arritur në këtë liman të bukur është Barco. Kushtet e tij të veçanta nënujore dhe morfologjike lejojnë ankorimin rreth njëqind metra nga rëra. Nuk ju këshillojmë ta bëni më afër, pasi ka shkëmbinj të zhytur që nuk shihen dhe arrijnë deri në dy metra nga sipërfaqja.

Si është Cala Saona në Formentera?

Kovi Saône

Cala Saona në dimër

Ky plazh është një liman i vogël në formë U atë, siç thamë, kornizë Caló d'en Trull y Majë e sheshtë. Në këtë të fundit ka shkëmbinj shkëmbi të kuqërremtë që të ofrojnë pamje të jashtëzakonshme Ibiza dhe ishullin e tij Vshtë Vedrà, një piramidë shkëmbore imponuese që ka vlera të mëdha ekologjike dhe që do t'ju tërheqë vëmendjen për shkak të morfologjisë së saj unike.

Plazhi është afërsisht njëqind e dyzet metra i gjatë dhe rreth dyzet i gjerë. Pas saj, ju mund të shihni një peizazh dune tipike e zonës dhe, edhe më tej në brendësi, një gjethe pranverë që do të jetë e përkryer për ju për të përfituar nga nuanca e saj. Po kështu, duke vazhduar drejt qendrës së ishullit, do të shihni të mbjella me shi, të destinuara për vetëkonsumim nga pronarët e tyre, me fiq që ofrojnë hije për bagëtinë. Për të lehtësuar këtë mision, degët e saj mbështeten nga stallonet.

Një tjetër kuriozitet i Cala Saona janë plagët cfare mund te shikosh. Ky emër u është dhënë rrëshqitjeve artizanale të destinuara për të strehuar varkat e peshkimit ( llauts) të banorëve të zonës. Bëhet fjalë për kabina të vogla të bëra me shkopinj dhe gjethe, në të cilat vendosen dy trungje si pista për të ngritur dhe ulur varkat.

Nga ana tjetër, pavarësisht fluksit turistik, Cala Saona është një plazh gjysmë i virgjër që nuk ka shërbimet tipike. Në vend të kësaj, në rrethinat e tij keni, siç po thoshim, një hotel dhe disa restorante dhe bare. Në këtë të fundit, ju mund të uleni dhe të pini një pije dhe të shikoni perëndimi i bukur i diellit që lyen rërën me ngjyra të ngrohta dhe spektakolare.

Çfarë duhet të shihni pranë Cala Saona?

La Sabina Far

Fari i La Sabina

Përveç marrjes së diellit dhe notit ose ushtrimeve të sporteve ujore, në Cala Saona në Formentera mund të bëni gjëra të tjera. Për shembull, vizitoni rrethinën tuaj. Nëse ju pëlqen të ecni, keni shtigje të shumta që shtrihen midis pyjeve me pisha dhe dëllinja. Do të vlerësoni aromën karakteristike të trumzës dhe rozmarinës tipike të kësaj zone të ishullit dhe gjithashtu do të shihni peizazhe magjike rurale. Nga ana tjetër, nëse ktheheni në drejtim të bregut, panorama do të transformohet. Por kontrasti mes shkëmbinjve të kuqërremtë dhe blusë bruzë të Detit Mesdhe është gjithashtu i bukur.

Shën Françesk Xavier

Sa Tanca Vella

Kapela e Sa Tanca Vella

Ju gjithashtu mund të përfitoni nga qëndrimi juaj në Cala Saona për të vizituar kryeqytetin e bukur të ishullit Formentera. Është një qytet i vogël me vetëm tre mijë e pesëqind banorë, me rrugë të ngushta plot hijeshi dhe shtëpi të bardha që alternohen me dyqane dhe bare të vogla.

Në të duhet të vizitoni Iglesia, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të për të shërbyer si qendër kulti, por edhe si mbrojtje kundër piratëve që në atë kohë po sulmonin ishullin. Prandaj, ajo i përgjigjet skemës së kishë-kala, me mure të larta, të trasha e pa dritare dhe një derë hekuri që mbrohej me shitës. Ajo ishte gjithashtu e mbuluar me një qemer fuçi për t'i rezistuar zjarrit të artilerisë armike.

Ju gjithashtu duhet të vizitoni në San Francisko Javier the mullinj Sa Miranda, Ayuntamiento, shembull i ndërtimit tipik Balearik, dhe Muzeu Etnologjik i Formentera. Ky i fundit ndodhet në Carrer Jaume I dhe ju ofron një udhëtim në jetën tradicionale të ishullit që përfshin zakonet, folklorin dhe mjetet e jetesës së banorëve të tij.

Por monumenti më emblematik i qytetit është ai në kapelën Tanca Vella. Është tempulli më i vjetër në ishull, pasi është ndërtuar rreth vitit 1336. Është një ndërtim shumë i thjeshtë, me një nef të vetëm dhe një qemer fuçi. Është shenjtëruar në San Valero. Dhe, për kuriozitet, do t'ju themi se legjenda tregon se ajo është e lidhur përmes rrugëkalimeve, pikërisht me Shpella San Valero vendosur në Përroi i S'Algës.

Së fundi, mos harroni të vizitoni në San Francisko Javier e saj tregu i artizanatit tradicional, i cili montohet çdo ditë në mëngjes midis majit dhe tetorit. Është një plotësim i mrekullueshëm i dyqaneve tipike që i gjeni në rrugët e tij dhe që ju ofrojnë gjithashtu bizhuteri, libra, veshje dhe të gjitha llojet e suvenire të ishullit Balearik.

Sabina

Estany Pudent

Pamje panoramike e Estany Pudent

Kalimi nëpër këtë qytet është praktikisht i detyrueshëm nëse udhëtoni në Formentera. Sepse, siç ju thamë më parë, është porti i hyrjes për anijet që vijnë nga Ibiza dhe vende të tjera. Për më tepër, është vetëm tetë kilometra rrugë nga Cala Saona (gjashtë në një vijë të drejtë, siç kemi treguar tashmë).

Në La Sabina keni hotele, bare, restorante dhe dyqane dhuratash. Por mbi të gjitha shquhet për dy lagunat spektakolare. Ne flasim me ju për Estany des Peix, e cila e merr ujin përmes Sa Boca, një kalim i vogël që e lidh atë me detin. Në të, ju mund të praktikoni sporte ujore si lundrimi ose kajak.

Dhe gjithashtu të Estany Pudent, një liqen edhe më i madh që ndan qytetet e Sabina y Pshtë Pujols. Në këtë rast, larja nuk lejohet. Por ne ju këshillojmë të merrni një rrugë me biçikletë përgjatë brigjeve të saj, për shembull, përmes mënyrë e Es Brolls. Ju mund të shihni një numër të madh të llojeve të shpendëve që e popullojnë atë. Kështu, lejlekët, flamingot ose grebet me qafë të zezë.

Nga ana tjetër, në një nga skajet e Estany Pudent do të gjeni Sines Salines, miniera e vjetër e kripës Formentera, me tonet e saj rozë ose vjollcë. Ajo ka qenë në funksion që nga shekulli i XNUMX-të dhe përdori vetë Estany për të nxjerrë ujë nga deti dhe për ta çuar atë në pellgje ku nxirrej kripa.

Së fundi, ju këshillojmë ta vizitoni këtë qytet pasdite. Arsyeja është se ju instaloni një treg stili hipi shumë interesante. Gjithashtu, atëherë ju keni një jetë nate të gjallë.

San Ferran de ses Roques

San Ferran

Kisha e San Ferran de ses Roques

Ky qytet i vogël ndodhet në qendër të ishullit, shumë afër San Francisco Javier. Ju mund të bëni një shëtitje përmes flirtit të saj centro histórico dhe rrugët e saj për këmbësorë. Nga rruga, ju do të shihni Kisha e San Ferranit, i ndërtuar në shekullin e XNUMX-të dhe i shpallur një pasuri me interes kulturor. Është një tempull i vogël me një plan kryq latin dhe dy kisha.

Nga ana tjetër, shumë afër këtij qyteti të vogël keni shkëmbinjtë imponues dhe Kulla mbrojtëse e Punta Prima. Do të gjeni edhe dy të lashta mullinjtë e erës, kalatat tipike të Kovë në Baster dhe varri megalitik i Ca na Costa. Kjo e fundit, afërsisht dy mijë vjeçare, ka një formë gjysmërrethore, me dy pjesë: dhomën e varrimit me korridorin e hyrjes dhe tre unazat që e rrethojnë.

Si përfundim, ne kemi shpjeguar gjithçka që duhet të dini për të çmuarin Cala Saona në Formentera. Po kështu, ne ju kemi treguar për qytetet që do të gjeni aty pranë për t'i vizituar. Megjithatë, duke qenë se jeni në Ishujt Balearik, ne ju këshillojmë gjithashtu të vizitoni aty pranë Ibiza, me peizazhet e saj spektakolare dhe monumentet e saj. Guxoni të udhëtoni në këto ishuj të bukur të Mesdheut.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*