Cala Llombards në Majorka

Cala Llombard

La Plazhi Cala Llombards ndodhet në Majorka, në zonën juglindore, vetëm disa kilometra nga Santanyí dhe brenda kësaj komune. Nëse mund të shohim diçka në Majorka, është pikërisht numri i madh i limaneve që ka, të cilat zakonisht janë të vogla, por simpatike. Të bësh turne në limanët më të mirë është një domosdoshmëri kur vizitojmë këtë ishull.

ishulli i Majorkës kemi shumë gjëra për të bërë por një nga më të njohurit pa dyshim konsiston në vizitën në plazhet dhe limanet e saj më të mira, të cilat kanë një bukuri unike mesdhetare. Këto hapësira, si Cala Llombards, kanë ujëra bruz dhe na ofrojnë parajsa të vogla në të cilat mund të kalojmë ditën.

Çfarë duhet të dini për Cala Llombard

Cala Llombard

Në Majorka ka një shumë limane të bukura që ia vlen të vizitohen dhe Cala Llombard është një prej tyre. Ky liman ka disa karakteristika. Ajo ofron një zonë të lehtë parkimi dhe afër zonës me rërë. Kjo është arsyeja pse është një liman që shumë familje zgjedhin të shijojnë një ditë me diell. Parkimi është falas dhe i mjaftueshëm, megjithëse nuk ka asnjë transport publik për të shkuar në liman, kështu që ne do të duhet të marrim me qira një makinë nëse jemi duke vizituar ndonjë gjë dhe dëshirojmë ta shohim atë. Ajo ka një zënie mjaft të lartë gjatë verës, kështu që nëse duam të gjejmë një vend të mirë do të duhet të shkojmë herët. Ky liman ka gjithashtu një zonë mjaft të mbrojtur nga shkëmbinjtë, gjë që i bën ujërat e tij jashtëzakonisht të qetë, një karakteristikë tjetër për të cilën është ideale për familjet me fëmijë të vegjël.

Sa i përket shërbimeve që mund të gjejmë në këtë liman, ato janë të larmishme. Eshte është e mundur të marrësh me qira cadra dhe shezlongje për komoditet më të lartë. Sidoqoftë, nuk është një plazh ku ata kanë vendosur shumë shërbime, duke shmangur ndërtimin e strukturave të tjera pasi që është një zonë e bukur natyrore. Ju mund të shihni disa shtëpi peshkatarësh dhe ka një bar të vogël plazhi ku mund të blini disa gjëra. Por nuk ka shërbime për sportet ujore, megjithëse është ende një plazh i vogël për këtë lloj gjëje.

Çfarë të shijoni në Cala Llombard

Ky liman i vogël është një vend shumë i popullarizuar për turistët, kështu që ne e dimë se do të ketë mjaft njerëz. Megjithatë, është një plazh jo shumë e gjerë që shtrihet prapa, drejt zonës së pyllit me pisha ku mund të gjejmë hije. Coveshtë një liman i përsosur për të kaluar ditën sepse ka zona me hije falë pyllit me pisha, ku mund të kemi një piknik argëtues. Përveç kësaj, ajo është e rrethuar nga zona shkëmbore nga të cilat disa njerëz të guximshëm vendosin të hidhen në ujë. Kjo ide është e përshtatshme vetëm për më të guximshmet, por është shumë argëtuese dhe ne do të shohim njerëz që e bëjnë këtë gjatë gjithë vitit. Nga ana tjetër, është një liman i cekët në të cilin ka ujëra kristalisht të pastër, si në limane të tjerë në Majorka, të cilat do të na lejojnë të praktikojmë sporte të tilla si snorkeling.

Çfarë të shohësh pranë Cala Llombard

Nëse do ta kalojmë ditën në këtë rob gjithashtu do të duhet të shohim rrethinat. Nëse kalojmë disa ditë në jug të Majorka mund të shohim disa gjëra interesante. Nga qytete në limane të tjera që na pëlqen të kalojmë një ditë të mirë në plazh.

Santanyi

Santanyi

Ky qytet i vogël ndodhet vetëm 10 kilometra nga Cala Llombard, duke e bërë atë një vend të mirë për të qëndruar. Ky qytet ka një qytet të bukur të vjetër me një mur të fortifikuar dhe një hyrje të quajtur Porta Murdada. Gjatë të Shtunave ekziston një treg i shkëlqyeshëm ku mund të blini të gjitha llojet e gjërave. Në qytet ka edhe restorante të shkëlqyera për të provuar gastronominë e shijshme.

Park natyror Mondragó

Parku Natyror Mondragó

Një tjetër vizitë e rëndësishme në zona konsiston në shikimin e Parkut Natyror Mondragó. Kjo zonë e mbrojtur natyrore ofron itinerare për të parë florën dhe faunën e mjediseve përreth. Në këtë zonë ekziston edhe një nga limanët më të rëndësishëm në të gjithë Majorka, Cala Mondragó. Ky liman është i gjerë dhe ofron ujëra të kristalta. Nëse duam të kryejmë ndonjë aktivitet, mund të shijojmë itinerare të tilla si Punta de Ses Gavotes ose Mirador de Ses Fonts de N'alis. Këto shtigje janë ideale për familjet dhe mund të bëhen në këmbë ose me biçikletë. Isshtë një zonë e bukur natyrore në Majorka shumë afër kësaj Cala Llombards.

Limane pranë

Cala des Moro

Një nga Limanët më të njohur përveç atyre që janë përmendur tashmë është Cala d'es Moro, e cila arrihet duke ecur përgjatë një shtegu të vogël nga parkingu. Shtë një perlë natyrore midis shkëmbinjve. Një tjetër liman që mund të shijohet është Cala S'Almonia, një zonë me shkëmbinj, hije falë një zone me pisha dhe ujërash të pastra. Shtë gjithashtu një plazh i shkëlqyeshëm ku shkojnë pak turistë, prandaj ia vlen të shihet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*