Cantavieja, qyteti historik në skajin lindor të Teruelit

Cantavieja Teruel Aragon

Kryeqyteti tradicional i rajonit Maestrazgo, qyteti i Cantavieja Ajo strehon midis rrugëve dhe ndërtesave të saj një trashëgimi të tërë monumentale dhe arkitektonike që na lejon të perceptojmë rëndësinë e fortë historike që ajo ka pasur gjatë shekujve. I vendosur pranë lumit Cantavieja, afër kufirit me provincën e Castellón, qyteti Aragonese i Cantavieja ndodhet në skajin lindor të provincës së Teruelit.

Shpallet qendra historike e Cantavieja Pasuri me interes kulturor dhe në vetvete i gjithë kompleksi urban i qytetit historik ka një interes të madh historik dhe artistik, me ndërtesa dhe monumente të ndryshme që ofrojnë shembuj të stileve duke filluar nga Romanesque dhe Gotik në Barok. Midis këtyre ndërtimeve, shquhet sheshi i arkadës, kushtuar Krishtit Mbret, ku qëndrojnë ndërtesat e jashtëzakonshme të kishës së Rilindjes dhe Bashkisë së Qytetit në stilin Gotik. Më tej, në ndërtesën kishtare, ka mbetje kalimtare romane dhe gotike, fabrika aktuale korrespondon me shekullin e shtatëmbëdhjetë.

Ndërtesa të tjera me interes në Cantavieja janë kisha gotike e San Miguel, spitali i vjetër barok i San Roque dhe shtëpitë e pallateve të tilla si Casa Bayle, Casa Novales dhe Mas Fortificado. Qyteti i Cantavieja ka veçorinë e të qenit në majën e një shkembi të thepisur shkëmbor, një karakteristikë që i jep asaj një siluetë mbresëlënëse nga larg.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*