Castillo de Colomares, një kështjellë shumë moderne

Evropa është plot kështjellat të të gjitha llojeve dhe moshave, dhe në Spanjë ka shumë për të zgjedhur. Por sot nuk kemi një ndërtim mesjetar ose në gërmadha apo vendbanimin e mbretërve, por një kështjellë vërtet moderne, e re, e freskët, e freskët nga furra, mund të themi.

Kjo është Kalaja e Colomares, Ai që shihni në foto. Isshtë në Malaga dhe vështirë se nëse ai është tridhjetë vjeç. A doni të dini historinë e saj? Atëherë le të fillojmë

Kalaja e Colomares

Kjo ndërtim elegant është në Benalmádena, në provincën e Malaga, Spanjë, dhe kur thashë se ishte mezi në tridhjetë vjetorin e saj, është e vërtetë: është ndërtuar në fund të viteve 80 me tulla, çimento dhe gur.

Le të fillojmë me historinë e saj sepse mund të pyesni veten se kush ka menduar të formësojë këtë kështjellë të vogël. Epo, me të vërtetë është një monument, a kala-monument që nderon veprën e Christopher Columbus dhe grupi i tij i aventurierëve trima që dolën në det në 1492.

Krijuesi i saj, shpikësi, babai i krijesës është Dr. esteban Martín Martin, vdiq në 2001. Thuhet se kur ai punoi si mjek në Shtetet e Bashkuara, ai ishte i befasuar nga sa pak njohuri kishin amerikanët për kushtet reale të zbulimit të Amerikës, kështu që ai u kthye në punë.

Ishte viti 1987 dhe Dr. Martín tashmë kishte në mendje formën e punës së tij. Ai vit filloi dhe punimet përfunduan në 1994. Ai punoi vetëm me dy muratorë pasi ishte mjaft i ditur në arkitekturë, dizajn, art dhe pak në muraturë. Me idenë fikse për të rrëfyer zbulimin e Amerikës, ai punoi dhe punoi gjithë ato vite. Kur kishte para, bëhej punë, kur jo, punimet ndaleshin. Nuk kishte orë për të punuar dhe ata vetëm ngritën të gjithë ndërtesën sepse fatkeqësisht nuk kishte shumë mbështetje nga sektorët zyrtarë dhe konservatorë.

E gjithë struktura tregon se si Columbus mori mbështetjen ekonomike të Monarkëve Katolikë, si ai kishte ndihmën e Pinzón për të marrë marinarë dhe si anijet e tij u larguan nga porti i Palos më 3 gusht 1492. Vetëm 33 ditë më vonë ata ishin në Amerikë, në një ishull që vendasit e quanin të iguanave dhe spanjollët e quajtur San Salvador. E gjithë kjo dhe shumë më tepër rrëfehet në gur në të gjithë kështjellën.

Për të kujtuar Martín Alonso Pinzón ekziston një koka e kalit prej bronzi, diçka si Pegasi detar. Ka edhe mburojat e Castile, në bronz dhe brenda ka një dhomë të vogël që vepron si orator dhe ka një imazh të Krishtit dhe një zile marinari që kujton ishullin e parë që ekspedita vuri në këmbë.

Thisshtë thënë për këtë orator që është kisha me e vogel ne bote pasi ka vetëm 1, 96 metra katrorë. Epo, është në Librin e Rekordeve Guinness kështu që duhet të jetë e vërtetë ...

edhe Përfaqësohen Pinta, Niña dhe Santa María. Pinta është në fasadën kryesore dhe mbahet nga Pegasi, kali mitik, Vajza është në majë të ndërtesës, pak poshtë harkut të Rabida, një manastir i mirënjohur që strehoi Columbus pas mbërritjes së tij nga Portugalia; dhe së fundmi Santa María, e izoluar nga dy të tjerët, duke kujtuar faktin tragjik se ishte anija që humbi në Krishtlindje në Santo Domingo të sotme. Indianët vranë 39 anëtarët e tyre të ekuipazhit.

Christopher Columbus bëri katër udhëtime në Amerikë dhe ato aventura janë në një dritare trëndafilash të stilit gotik të madh dhe të bukur. Në këtë mënyrë origjinale, Dr. Martín Martín dëshironte që kjo pjesë e Spanjës, një tokë që ishte protagonist në zbulimin e Botës së Re, ta nderonte këtë aventurë në një mënyrë të caktuar. Rezultati? po kjo është disi kitsch dhe shumë njerëz nuk e pëlqejnë atë. Diçka e çuditshme ka mbetur, as një monument e as një kështjellë ... por për të njëjtën arsye, ajo meriton një vizitë.

Dhe kjo kështjellë është rezultati, një ndërtim i mrekullueshëm ku Mudejar, gotik, bizantin dhe roman janë të përziera. Ka turne me udhërrëfyes dhe është shumë i përshtatshëm t'i marrësh, sepse në atë mënyrë vërtet mund të vlerësosh se si është vendi dhe cilat janë qëllimet e tij.

Informacione praktike rreth kalasë së Colomares

  • Adresa: Finca la Carraca s / n. Benalmádena.
  • Orari: Në faqen e saj të internetit njofton se është mbyllur të hënën dhe të martën. Për këto data hapet nga ora 10 e mëngjesit deri në 1:30 pasdite dhe nga ora 4 deri në ora 6 pasdite. Në pranverë dhe vjeshtë mbyllet një orë më vonë dhe në verë hapet pasdite midis 5 dhe 9 pasdite.
  • Çmimet: hyrja e përgjithshme kushton 2 euro. Fëmijët dhe pensionistët paguajnë 1 euro. Për grupe me më shumë se 30 persona është e nevojshme të rezervoni.

Përveç ecjes në brendësi të tij dhe shijimit të pamjeve fantastike të detit që ofron, vendi mban gjithashtu prezantime librash, konferenca, tregje mesjetare, shfaqje, shfaqje vallëzimi, koncerte dhe takime të ndryshme kulturore. Përveç kësaj, njofton se një muze kolumbian do të hapet së shpejti.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*