Cilat qytete të vizitoni në Shtetet e Bashkuara

Qytetet e Shteteve të Bashkuara

Shtetet e Bashkuara nuk janë ndër vendet më turistike në botë por kinemaja ka kthyer shumë qytete amerikane në ikona të botës ose destinacione ëndrrash.

Megjithëse vendi ka shumë bukuri natyrore, turizmi ndërkombëtar që merr është përqendruar kryesisht në to, më i ri apo më i vjetër, por të gjitha me atraksionet e tyre. Nëse po mendoni cilat qytete duhet të vizitojnë në Shtetet e Bashkuara, këtu është lista ime e preferuar:

NY

NY

Padyshim që është në radhë të parë. Shtë meka turistike të këtij vendi par ekselencë dhe a qytet kozmopolit ku mund dhe duhet të bësh pak nga gjithçka.

Ndër atraksionet më të njohura është Empire State Building, Grand Central Terminal, Ndërtesa e Chrysler, Katedralja e Shën Patrikut, Times Square dhe Central Park.

Ka muze të njohur ndërkombëtarisht si MOMA, Muzeu Metropolitan i Artit o MET, Muzeu Amerikan i Historisë Natyrore ose Guggenheim, por ka edhe faqe të njohura si Italia e Vogël, Brooklyn, Ishulli Ellis dhe Statuja e Lirisë, Coney Island, Qendra Lincoln, Teatro në Broadway dhe shumë më tepër.

Times Square

Gjëja e pabesueshme është që ju me siguri e dini të paktën 90% të gjithçkaje që sapo përmenda. Kështu është e famshme New York-u. Ju mund të blini Pass City i NY dhe vizitoni faqet më ikonike duke kursyer 40% për gjashtë atraksione të tjera. Çmimi i rregullt është 193 dollarë, por sot, në faqen e internetit, e blini për 116 dollarë.

Boston & Uashington

Boston

Meqenëse jemi në Nju Jork mund të vizitojmë Bostonin dhe Uashingtonin, dy nga qytetet më të vjetra dhe më historike në vend.

Nga New York mënyra më e zakonshme për të shkuar në të dy qytetet është me tren, duke përdorur shërbimin Amtrak.

Duke menduar për Boston, nëse planifikoni udhëtimin të paktën pesëmbëdhjetë ditë më parë mund të merrni zbritje të mira për një biletë që fillon rregullisht me 49 dollarë.

Boston natën

Boston është një qytet tipik i Anglisë së Re, çuditshëm dhe i sofistikuar. Ti mund ngas një karrocë, ka turne për ndonjë gjë interesante dhe shijoni festivale gastronomike dhe etnike. Bregdeti është i bukur për të ecur, ka Lundrime në port në perëndim të diellit ose në mesnatë dhe në periudha të caktuara të vitit ju mund të shihni edhe balena.

El Arnold Arboretum, parqet dhe sheshet publike, Muzeu Isabella Stewart Gardner kopshti i mbyllur i Kishës Trinity, i bukur Librari publike, pothuajse një muze dhe Lagja Italiane dhe Lagjja Hebraike janë gjithashtu destinacione të mira. Bëhet fjalë për ecje.

Shtepia e Bardhe

Nëse flasim Washington ne flasim për vizitën në Casa Blanca, Kapitoli i Shteteve të Bashkuara dhe gjithashtu shumë atraksione kulturore, natyrore dhe historike falas. Në këtë kohë, për shembull, lulet e qershisë fillojnë dhe qyteti është ngjyrosur në rozë dhe të bardhë. Nëse ju pëlqen muzetë Smithsonians ata janë të parët dhe më të mirët.

Uashignton është pothuajse një katër orë me makinë nga New York. Ju mund të shkoni me tren, shpejt, në shërbimin Acela që zgjat tre orë, ose në të tjerët që zgjasin pak më shumë. Gjithashtu me autobus, e lehtë dhe e lirë më keq.

Dhe sigurisht, ne gjithmonë mund të regjistrohemi ekskursione nga New York në Uashington dhe Boston.

San Francisko

Golden Gate

Shtë një qytet i bukur dhe i bukur me të rrugët e saj që ngjiten e ulen poshtë. Ne e kemi parë atë në shumë filma, kështu që në këtë pikë e dimë që nuk mund të ndalojmë së vizituari Golden Gate Bridge, Alcatraz, Chinatown, Cointower, muzetë e saj, teleferiku dhe tramvajet e saj.

Pamjet më të mira të detit janë nga deti Skelë 39, me restorantet dhe baret e tij, në Skelë peshkatarësh. Ia vlen një udhëtim nga rruga Lombard, me shtëpitë dhe kopshtet e tij, parkun e bukur Presidio dhe Xhennetet Yerba Buena.

Për muzetë ekziston Exploratorium, Muzeu i Artit Aziatik, Muzeu Hebre dhe Legjioni i Nderit E ndërtuar në kujtim të ushtarëve të vrarë në Luftën e Parë Botërore, ajo ka art që daton më shumë se katër mijë vjet.

New Orleans

New Orleans

Ky qytet për mua ka shume personalitet. ngulitja franceze e ndjeni atë në Lagjen Franceze, por gjithashtu e ndjeni në ushqim. Isshtë një qytet i gjelbër, i harlisur, me diell.

Ka shumë muzetë që lidhen me historinë e vendit: Shtëpia e Zakonshme e Shteteve të Bashkuara, Muzeu Kulturor Backstreet, Presbytere, Cabildo, Rezidenca Longue Vue, Varrezat San Luis, Rezidenca Hermann-Grimae, disa shtëpi të shekullit XNUMX dhe XNUMX, plantacione të vjetra dhe kisha të ndryshme.

Plantacioni i New Orleans

Shtë një qytet i shumë njerëzve festivale, xhaz, kuzhinë, letërsi, kështu që gjithmonë ka diçka për të bërë. Dhe natën, as nuk do të ta tregoj: ka kazino, bare, klube xhazi dhe restorante.

Rruga Frenchmen është një vend i mirë për të filluar dhe nëse shkoni në karnaval, parada e Mardi Gras Është më i miri..

Çikago

Çikago

Njihet si Qyteti me erë dhe është qyteti i tretë për nga numri i banorëve në vend pas New York dhe Los Angeles.

Ju mundeni vizitoni Willis Tower, ndërtesa e dytë më e lartë në Amerikën e Veriut, me një kuti qelqi që duket se varet në boshllëk, Burimi i Buckingham në Grant Park, me shfaqjen e tij me ngjyra dhe muzikën, bëni një udhëtim me varkë ose udhëtoni me rrota në Skelën e Marinës.

Çikago zotëron gjithashtu një arkitekturë të bukur rrokaqiejt dhe ndërtesat klasike të shekullit të XNUMX-të. Hapësira në natyrë, nëse shkoni në mot të mirë, gjithashtu rekomandohen: Parku i Mijëvjeçarit, 606, një linjë e vjetër treni e shndërruar në një shteg që kalon nëpër llumë të ndryshëm, Maggie Daley Park dhe i gjithë bregdeti me të 33 plazhe dhe një shteg i gjatë që kalon përgjatë buzës së liqeni Miçigan.

Los Anxhelos

Los Anxhelos

Ky qytet është në Kaliforni dhe daton nga fundi i shekullit të XNUMX-të. Nëse ju pëlqen Hollywood Nuk mund ta humbasësh: tabela në kodër, Bulevardi Hollywood me teatrot dhe muzetë e tij, galeria e Akademisë Kombëtare të Kinemasë dhe turne nëpër shtëpitë e të famshmit.

Mos lini mënjanë Muzeun Grammy, Muzeun e Artit në Los Angeles, varrezat, Muzeun e Trashëgimisë Hollywood, Universal Studios, Disneyland dhe shumë më tepër.

Shenjë Hollywood

Santa Monica Isshtë një destinacion tjetër i rekomanduar (deti, plazhet, karnavalet), i njëjti Long Beach dhe në qendër të Los Anxhelos. Ka parqe dëfrimi dhe gjithashtu mund dëshmoni disa nga emisionet televizive bërë këtu si Ellen DeGeneres ose The Tonight Show, për shembull.

Las Vegas

Las Vegas

Las Vegas, çfarë mund të thuash në lidhje me meka të lojës? Megjithëse përqendron shumë turizëm, bixhozi nuk është e vetmja gjë që do të shihni ose bëni në këtë qytet në mes të shkretëtirës. Atje jane shfaqje në kazino, ka bare, restorante dhe një jetë nate pa të barabartë.

Por ju gjithashtu mund të dilni jashtë qytetit dhe shëtitje, shëtitje nëpër Grand Canyon dhe vizitë në Digën Hoover. që ushqen këtë qytet që nuk fle kurrë me energji, Livadh liqeni dhe Shkëmbinjtë Grand Wash

Shenjë në Las Vegas

Ndër muzeumet unë rekomandoj Muzeu i Testimit Atomik, Xhennete Botanike të Bellagios dhe galeria e saj artistike, Kulla Eifel duke ofruar panorama të shkëlqyera, në hotelin e Kazinos në Paris Las Vegas Akuarium me tre shfaqje në ditë dhe padyshim, shenjë e famshme e qytetit e cila është në Bulevardin Las Vegas. Fotoja atje nuk mund të mungojë.

Sigurisht, Shtetet e Bashkuara kanë shumë qytete të tjera interesante, por mua më duket se këto janë më turistike.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*