Cili është ushqimi tipik i Kanadasë

ushqim kanadez

Sot do të flasim për Cili është ushqimi tipik i Kanadasë?, një vend me një territor shumë të gjerë dhe multikulturor, ndaj gastronomia dhe gatimet tradicionale të tij me siguri mbajnë gjurmët e shumë popujve.

Ne mund të mendojmë për kuzhinën kanadeze si një përzierje i praktikave indigjene, ndikimeve koloniale britanike dhe franceze dhe ardhja e emigrantëve nga e gjithë bota. Prandaj, panorama e shijeve, teksturave dhe teknikave të kuzhinës premton shumë dhe na fton të shijoni ushqimin tipik në cilindo nga qytetet e tij.

Historia e gastronomisë në Kanada

Indigjenët në Kanada

Nuk mund të flasim për kuzhinën kanadeze pa iu referuar më parë popujt vendas të Amerikës së Veriut. Para se të vinin kolonët evropianë, fiset indiane kishin tashmë një traditë të lashtë të kuzhinës dhe në histori, të gjithë kishin tre përbërës bazë në kuzhinën e tyre: misër, kunguj dhe fasule. Ata thirren gjithmonë Tre motra.

Misër, fasule dhe kunguj në të gjithë vendin, megjithëse fiset e bregdetit kishin peshk si p.sh salmon dhe ata nga brendësia gjithashtu gjuanin bizon, dre dhe dre. Në thelb kjo është kuzhina indigjene kanadeze deri në ardhjen e kolonëve francezë dhe britanikë.

Pastaj gastronomia kanadeze evoluoi: Francezët mbërritën me teknikat e tyre për të bërë djathë dhe zierje, britanikët me pudinga dhe byrekë.. Më vonë, midis shekujve 19 dhe 20, të tjera valët e emigrantëve (nga Kina, Italia, India dhe Greqia, kryesisht). Kinezët u vendosën në Vankuver dhe Toronto dhe sollën rosë të Pekinit ose dimsum të shijshëm, italianët sollën makarona dhe indianët sollën kari.

Gastronomia në Kanada

Këto kuzhina globale jo vetëm që bashkëjetonin me gatimet tradicionale të kuzhinës kanadeze, por u bashkuan shumë herë dhe përshtatur me qiellzën lokale. Pra, çfarë mund të themi në terma të përgjithshëm për Ushqim tipik kanadez?

Kuzhina kanadeze Ka shumë salmon, karavidhe, midhje, merluc, do të thoja që rrotullohet midis këtyre përbërësve, po, duke ndryshuar teknikat e gatimit: i pjekur në skarë, i tymosur ose në supë. Ka gjithashtu shurup panje, që vjen nga pyjet e gjera të panjeve në vend, një figurë e padiskutueshme në mëngjeset kanadeze.

Kanadaja është gjithashtu e përkushtuar ndaj bujqësisë, kështu që drithërat pëlqejnë grurë apo misër Ato janë themelore këtu, të njëjta perime me rrënjë, për shkak të motit të ftohtë. E gjithë kjo mund të jetë duhan ose kurë për të ruajtur, diçka që kanadezët kanë bërë për një kohë të gjatë, veçanërisht në rajonet më veriore dhe më të ftohta.

Kuzhina e Kanadasë, cili është ushqimi tipik i Kanadasë

Së fundi, e vërteta është se kuzhina kanadeze sot është kjo dhe shumë më tepër. Kaq shume Gatimi në shtëpi dhe gatimi në restorant kanë evoluar dhe megjithëse bazohet në përbërësit sezonalë dhe lokalë, ai tashmë mendon për qëndrueshmërinë. Qytete si Montreali, Toronto apo Vankuveri na tregojnë një tryezë më të larmishme, për shembull, me restorante të shumta dhe të larmishme të dedikuara për kuzhina të ndryshme.

Kështu, ideja e Ushqim tipik kanadez Është ripërcaktuar dhe nuk ka të bëjë më vetëm me gatimet klasike, por me mënyrën se si janë riinterpretuar këto pjata klasike.

Ushqim tipik kanadez

Çfarë duhet të hani në Kanada

Edhe pse kuzhina kanadeze sot është shumë e pasur dhe praktikisht mund të hani gjithçka: nga hamburgerët deri te rosa e Pekinit, nga kerri indian te gyosat japoneze ose një barbekju tipike koreane, gatime tradicionale Ata janë ende atje dhe janë klasikët kanadezë që duhet të provoni.

Putin

Pouline, ushqim tipik kanadez

Shtë tipike pjatë rehati. Ai e ka origjinën në zona rurale e Quebec në vitet '50 të shekullit të XNUMX-të. Putin është sinonim i ushqimit komod kanadez. Është një pjatë e Patate të skuqura me një salcë të trashë dhe me shije të mbushur me gjizë djathi.

Është një meze e lehtë klasike e natës vonë, diçka për të shoqëruar një gotë të mirë birrë. Ka variacione, pasi mund të shtoni diçka tjetër përveç djathit, si kërpudha ose mish derri të grirë.

tortat me gjalpë

Torta me gjalpë, ushqim tipik kanadez

Kjo është një pjatë e ëmbël, ëmbëlsirën kryesore kanadeze. Kjo është një brumë i hollë i mbushur me një përzierje gjalpë, sheqer dhe vezë. Ndonjëherë shtohet rrush i thatë ose arra për t'i dhënë më shumë cilësi dhe shije.

Kjo recetë daton në fillim të shekullit të 20-të dhe lindi në Barrie, Ontario, megjithëse nuk mund të datohet saktësisht se ku është bërë ose kush e ka bërë për herë të parë. Është një ëmbëlsirë e butë dhe shumë e thjeshtë dhe gjithmonë Është i pranishëm në të gjitha festimet dhe gjatë gjithë vitit.

Mund të shërbehet me një kukull krem ​​pana ose akullore vanilje.

Tourtière

Tourtiere, ushqim tipik kanadez

Ushqimi tipik kanadez nuk është i tillë pa tourtière. Mund ta vendosim këtë pjatë Quebec dhe është një byrek i kripur me mish që hahet tradicionalisht në Krishtlindje dhe Vitin e Ri. Emri i saj vjen nga ena në të cilën ishte gatuar fillimisht, «turtière".

Në mënyrë tipike përfshin mish derri të grirë, viç, viç, të gjitha të kalitura me karafil, kanellë dhe arrëmyshk, gjithçka të mbështjellë në një brumë krokant dhe të krisur. Variantet rajonale përfshijnë mish gjahu ose peshk, duke reflektuar zakonet dhe përbërësit e kuzhinës lokale.

Zakonisht shërbehet me salcë boronicë ose perime të pjekura.

bannock

bannock

Në listën tonë të Cili është ushqimi tipik i Kanadasë? duket si kjo gjellë autoktone. Është një lloj bukë e sheshtë dhe e shpejtë e cila ka një vend shumë të rëndësishëm në kuzhinën origjinale të Kanadasë dhe është përshtatur nga kulturat e tjera në vend me kalimin e kohës.

Fillimisht kjo bukë bëhej me drithëra dhe ekstrakte bimore, shenjë e njohurive të thella që kishin fiset për tokat e tyre.Sot përgatitet me përbërës modernë si miell dhe pluhur për pjekje dhe Shërbehet me supa, zierje ose pjekje ose së bashku me reçel dhe konserva.. Piqet në vaj ose në furrë.

Bare Nanaimo

Bare Nanaimo, ushqim tipik kanadez

Është emëruar pas qytetit të Nanaimo, në Kolumbia britanike dhe është një emblema e ëmbëlsirave kanadeze. Shtë një karamele me tre shtresa: një bazë me arra, një majë gjalpi me aromë dhe një majë me çokollatë.

Receta e parë shfaqet përsëri në Vitet 50 dhe që atëherë ajo ka qenë gjithmonë e pranishme në pjekjen dhe ëmbëlsirat kanadeze. Ka shumë përshtatje, sigurisht.

E vërteta është se gastronomia kanadeze është e ngjashme me këtë ëmbëlsirë të fundit: është një kuzhinë në shtresa. Është një histori e shtresa që shtohen, mbivendosen, ndihmojnë, duke shtuar shije në atë rrugë të gjatë që është t'i japë identitet kuzhinës kombëtare. Ka qenë dhe është një rrugëtim i gjatë nga ato tradita aborigjene në shkrirjet me kuzhinat evropiane dhe botërore.

Këto pjata pasqyrojnë atë udhëtim të ndërlikuar dhe kur i hani, mendoni se nuk ka të bëjë vetëm me shijimin e shijeve, por se do të shijoni histori dhe një trashëgimi të pasur kulturore.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*