Costa Smeralda, zona e zgjedhur e turizmit luksoz në Sardenjë

Costa Smeralda Sardenja

Është quajtur Bregu smerald deri në brezin bregdetar të rajonit të Sardenjës të Gallura, që ndodhet në provincën Olbia-Tempio, në bregun verilindor të ishullit italian të Sardenjës (Itali). Costa Smeralda u bë për dekada me radhë një zonë turistike parësore, e përqendruar kryesisht në turizmin luksoz. Gjeografikisht Costa Esmeralda përfshin qytetin e Arzachena dhe shtrihet përgjatë 88 kilometrave të vijës bregdetare, të shënuar nga hyrje, plazhe të vegjël, duke përfshirë arkipelagun e famshëm Maddalena dhe ishuj të tjerë si Kapuçini, Bisce, Li Nibani, Mortorio, Le Camere dhe Soffi.

Padyshim që qendra nervore e Costa Esmeralda ndodhet në qytetin e Porto Cervo, ku udhëtari mund të gjejë të gjitha llojet e shërbimeve përveç një oferte të larmishme tregtare dhe gjithashtu një përqendrim të fortë urban, në vende të tilla si Cala di Volve, Pevero Golf, Romazzino, Piccolo Pevero, Liscia di Vacca dhe Pantogia.

Përveç të ashtuquajturave Konsorciumi Costa Esmeralda, i cili grupon urbanizimet e lartpërmendura, në zonën e vendosur midis Porto Cervo dhe Cala di Volpe, qytete tregtare dhe rezidenciale të tilla si Abbiadori u zhvilluan gjithashtu, dhe të tjerët që megjithëse janë zyrtarisht pjesë e Costa Esmeralda lidhen nga afërsia e tyre dhe ofertë turistike, të tilla si Cannigione, Porto Rotondo, Poltu Quatu dhe Baja Sardenja.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*