Peñalba de Santiago

Peñalba de Santiago është një nga ato qytete që duket se kanë ndaloi në kohë. E vendosur njëmbëdhjetë qind metra e lartë në mes të maleve të Rajoni Bierzo, në provincën e Leon, pamja e saj mesjetare i ka fituar asaj njohje të pafund.

Që nga viti 2008 është Pasuri me interes kulturor në kategorinë e Ansamblit Etnologjik dhe është gjithashtu pjesë e rrjetit të Fshatrat më të Bukura në Spanjë. Nëse ju pëlqen një lloj turizmi i ndryshëm nga ai i grumbullimeve të mëdha, ne ju ftojmë të shijoni bukurinë dhe qetësinë e Peñalba de Santiago.

Çfarë të shihni dhe të bëni në Peñalba de Santiago

Qyteti u themelua nga një manastir që daton në shekullin e XNUMX-të dhe nuk ekziston më sot. Në vendin që zinte, ju mund të shihni ende shtëpi për ndërtimin e të cilave ishin përdorur gurë të gdhendur dhe mermer. Por i gjithë kompleksi urban i Peñalba ia vlen të shihet.

Shtëpi tradicionale

Tërheqja kryesore e qytetit Leonese janë shtëpitë e saj piktoreske. Ata i përgjigjen arkitektura tradicionale e Bierzo. Ata janë në formë drejtkëndëshe, megjithëse qoshet e tyre nganjëherë janë të rrumbullakosura, dhe ato janë ndërtuar duke përdorur materialin bazë propozoj nga zona

Ato gjithashtu janë zakonisht dykatëshe. Kati përdhes ishte përdorur si një stallë për bagëtinë, një depo për pajisjet e fermës dhe një punishte vere. Nga ana e saj, kati i parë ishte vetë shtëpia. Dhe është klasike në të korridori ose ballkon i konservuar, zakonisht prej druri dhe nganjëherë i mbuluar me dërrasa për të shmangur të ftohtin.

Peñalba de Santiago

Shtëpitë tipike të Peñalba de Santiago

Qyteti spikat Shtëpia e të dhjetave, i quajtur kështu sepse aty ishte ruajtur pjesa e dhjetë e asaj që ishte korrur nga fshatarët për t'u dërguar në Peshkopatën e Astorga si një haraç.

Në çdo rast, do të jetë një kënaqësi për ju të ecni në rrugët e ngushta dhe dredha-dredha të Peñalba de Santiago, në të cilat koha duket se ka ndaluar dhe që nuk mund të jenë më piktoreske.

Kisha e Santiago de Peñalba

Sidoqoftë, monumenti kryesor i qytetit Leonese është kisha e Santiago de Peñalba, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të dhe që i përgjigjet të ashtuquajturës art i ripopullimit, një emër që së fundmi i është dhënë arkitektura mozarabic.

Ai ka një plan kryq latin me dy kishëz në krahët e tij dhe gjithashtu me dy absidat, njëra në kokë dhe tjetra në këmbët e kryqit. Ky kuriozitet i të pasurit dy abside të kundërta është një gjë e rrallë e vërtetë sepse ekziston vetëm një rast tjetër në Gadishullin Iberik: ai i kisha e San Cebrián de Mazote, në provincën e Valladolid.

Brenda tempullit Berciano mund të shihni edhe elementë të tjerë kuriozë si p.sh. simbole astrale me origjinë keltike, një e vogël kube galoni të ndikimit arab dhe harqe patkoi Stili vizigotik. Dhe gjithashtu do të shihni gravura llaçi dhe piktura të njerëzve dhe kafshëve. Që nga viti 1931, kjo kishë është Monumenti Historik Artistik.

Kisha e Santiago de Peñalba

Kisha e Santiago de Peñalba

Rrethinat e Peñalba de Santiago

Nëse Peñalba de Santiago është e bukur, rrethina e qytetit është edhe më spektakolare. Shumë afër kësaj është shpella e San Genadio, një Benediktin i shekullit të XNUMX-të që u tërhoq tek ajo si një vetmitar. Shtrihet brenda thirrjes Tebaida Berciana. Kjo zonë e Bierzo njihet kështu në lidhje me pjesën e Egjiptit të Epërm ku lindi tradita monastike në Lindje.

Kjo zonë e privilegjuar, e cila përfshin lugina të ndryshme nga Leon dhe logjikisht edhe Peñalba de Santiago, është shpallur Peisazh piktoresk y Vend historik.

Por, përveç kësaj, qyteti Bercian është i vendosur në Lugina e Heshtjes, nga ana tjetër e inkuadruar nga Malet e Aquilanos. Emri është për shkak të një legjende. Kjo thotë se, ndërsa Shën Genadius ishte në meditim të plotë, ai dëgjoi zhurmën e lumit Oza dhe ai e shqetësoi atë. Pastaj ai e urdhëroi atë të ishte e qetë dhe uji ndaloi të bënte zhurmë.

Por, mënjanë legjendat, ajo që ju intereson të dini për Malet Aquilanos është se ato kanë të bukura shtigje shëtitjeje. Ajo shquhet midis tyre, ajo që ngjitet në samitet e saj kryesore si Morredero y Koka e Mare. Daljet nga Porti i Portilinave dhe ka një sipërfaqe prej njëzet e gjashtë kilometrash kështu që nuk është e përballueshme për të gjithë. Por peisazhet që ju ofron janë mbresëlënëse.

Malet Aquilanos

Malet e Aquilanos

Çfarë të hani në qytetin e Bercia

Pas një rruge malore si ajo e mëparshme, do t'ju duhet të rimbushni bateritë me një vakt të mirë. Vetë qyteti Leonese ka disa restorante që ju ofrojnë gastronominë tipike të El Bierzo.

Pjata të tilla si botillo, suxhuku i tij par ekselencës, i cili bëhet me pjesë të ndryshme të derrit dhe gatuhet me patate dhe chorizo. Gjithashtu nga kjo kafshë vjen androlla. Nga ana tjetër, e tyre speca të pjekur; supë troftë; leonesa cachelada, të cilat janë patate me chorizo; të byrek me berciana, e cila gjithashtu ka patate dhe copa copëtuar, ose tenxhere berciana, e cila është bërë me perime dhe sallamë derri, duke përfshirë botillo.

Për ëmbëlsirë, ju keni varietete të mrekullueshme të frutave të tilla si konferencë dardhe ose mollë pippin. Por edhe pasta me Tortë gështenje Bierzo, pelegrinët, donuts bercianas dhe arre. Për të pirë, nuk kemi nevojë t'ju këshillojmë një të mirë verë nga emërtimi autokton i origjinës, një nga më të njohurit në Spanjë.

Kur është më mirë të shkosh në Peñalba de Santiago

Siç ju thamë, qyteti i Bercia është i gjatë rreth XNUMX metra. Për këtë arsye, në dimër ka reshje të shpeshta dëbore që do ta bëjnë të vështirë për të ecur rreth tij. Gjithashtu, është një sezon shumë i ftohtë.

Rekomandimi ynë është që të shkoni në Peñalba de Santiago në pranverë apo verë. Dhe kjo jo vetëm sepse moti është më i mirë, por edhe sepse ditët janë më të gjata dhe do t'ju lejojnë të bëni më shumë gjëra.

Shpella e San Genadio

Shpella e San Genadio

Si të shkoni në Peñalba de Santiago

Mënyra e vetme për të udhëtuar në qytetin Leonese është me autostradë. Duhet të ngjitesh lart Ponferrada dhe pastaj lëreni këtë nga ura Boeza dhe merrni rrugën për në San Lorenzo del Bierzo por në drejtim të San Esteban de Valdueza.

Para se të arrini në këtë të fundit, duhet të ktheni majtas në një rrugë që kalon Valdefrancos y San Clemente. Pas këtyre, merrni një kryqëzim tjetër në të djathtë që tregon Malet e Valduezës dhe kjo do t'ju çojë direkt në Peñalba de Santiago.

Si përfundim, nëse doni të vizitoni një qytet piktoresk të shtëpitë tradicionale të maleve Leonese, shkoni në Peñalba de Santiago, me kishën e saj të shekullit të XNUMX-të dhe peisazhet e saj mbresëlënëse malore. Dhe, pasi të vlerësoni të gjithë bukurinë e saj, shijoni një vakt të mirë të bazuar në gastronominë e El Bierzo. A nuk është ai një plan i mirë?

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*