Deti Baltik

Imazhi | Pixabay

Krahasuar me ujërat e ngrohtë dhe të mbushur me njerëz të Detit Mesdhe, Deti Baltik mund të duket si një vend i ftohtë, i largët dhe i panjohur. Sidoqoftë, ujërat e tij lajnë brigjet e nëntë vendeve në Evropën Veriore dhe Evropën Qendrore. që janë shtëpia e plazheve të bukura të izoluara, thesareve mesjetare që duken si histori, si dhe ishujve, urave dhe qyteteve të kanaleve që dikur ishin kryeqytetet tregtare të botës.

Stokholm (Suedi)

Imazhi | Pixabay

Duke pasur parasysh vendndodhjen e tij të veçantë, Stokholmi përbëhet nga 14 ishuj në një gji të strehuar nga Deti Baltik që janë të lidhura me 50 ura. Sot është një qytet modern i varur nga teknologjia, dizajni, moda dhe kuzhina e lartë, por qyteti i tij i vjetër, Gamla Stan, na tregon për kohërat e kaluara nëpër rrugët e tij me kalldrëm, ndërtesat e tij historike të shekujve XVIII dhe XIX, dyqanet, kishat e saj dhe dyqanet e saj simpatike.

Stokholmi është i mbuluar në këmbë. Duke shëtitur pa qëllim nëpër rrugët e tij dhe duke zbuluar vizitat klasike të tilla si pallati mbretëror, Bashkia e Qytetit dhe kulla Stadshuset nga të cilat keni pamjet më të mira të qytetit, katedralen e Shën Nikollës, Pallatin e Verës dhe shumë vende të tjera.

Epiqendra e Stokholmit është Vasterlanggatan, një rrugë e gjallë plot restorante, galeri dhe dyqane suveniresh ku mund të njihni gastronominë lokale dhe të shijoni atmosferën e qytetit. Pastaj mund të rifilloni rrugën për të vizituar disa nga muzetë më të shquar në Stokholm siç janë muzeu Abba ose muzeu Vasa. Nëse keni kohë mund të shkoni të eksploroni ishullin e gjelbër të Djurgarden ose të vizitoni ndërtesën më të madhe sferike në planet. Gjëja e habitshme për këtë vend është se për shkak të fasadës së tij ju mund të ngjiteni në një gondolë qelqi.

Helsinki (Finlandë)

Kryeqyteti i Finlandës bashkohet në mënyrë elegante me Balltikun dhe ulet në një kaos gjiresh, ishujsh dhe limanesh që gjurmojnë një vijë komplekse bregdetare.

Helsinki mund të zbulohet në shumë mënyra, por një nga më interesantet është të marrësh me qira një biçikletë dhe të dalësh dhe të eksplorosh rrugët e saj duke pedaluar. Dikush mund të thotë se hijeshia e këtij qyteti finlandez qëndron në trashëgiminë e tij historike dhe kulturore: Katedralja Ortodokse Uspenski, Katedralja Protestante në Sheshin e Senatit, ndërtesat e saj Art Nouveau ose muzetë e saj, ku ruhet trashëgimia kombëtare. Shumë i kujdesshëm.

Ky qytet ka një mori galerive dhe më shumë se 50 muze për të gjitha shijet siç janë Muzeu i Historisë Natyrore ose Ehrensvärd-muzeu., e vendosur në rezidencën e dikurshme të komandantëve të fortesës Suomenlinna, e cila na tregon se si ishte jeta e përditshme për finlandezët në shekullin e XNUMX-të. Një vizitë tjetër thelbësore në Helsinki është Suomenlinna, e ashtuquajtura kala e Finlandës.

Një vend shumë i veçantë për të parë gjatë një vizite në kryeqytet është në qendër, sheshi i tregut i njohur si Kauppatori. Një vend shumë turistik ku ka tezgë lulesh dhe ushqim të lirë dhe anijet e arkipelagut dhe lundrimet largohen nga këtu.

Pärnu (Estoni)

Imazhi | Pixabay

E vendosur në bregdetin e Detit Baltik, Pärnu është kryeqyteti bregdetar dhe qyteti turistik eshtëror estetik. Gjatë dimrit është një qytet i qetë ku vizitorët përfitojnë nga peshkimi ose patinazhi. Sidoqoftë, në ditë me diell kur koha është e mirë, familje të tëra nga i gjithë vendi madje edhe nga Rusia ose Finlanda fqinje vijnë në Pärnu për të shtrirë në diell, për të luajtur sporte ose thjesht të pushojnë ndërsa admirojnë peizazhin e bukur.

Udhëtarët e tjerë vijnë në Pärnu në kërkim të turizmit shëndetësor, ku llixhat janë tërheqja kryesore turistike. Shumë njerëz duan trajtime termike me bazë baltë të njohur si torfe Estoneze që zbatohen këtu. Përbëhet nga një përzierje uji dhe lagjeje që ka veti shumë të dobishme për trupin.

Ju nuk mund të largoheni nga Pärnu pa vizituar ishullin fqinj të Muhu, i cili është dy orë e gjysmë larg me autobus. Këtu mund të shihni Estoninë e kohërave të shkuara: me shtëpitë e saj tipike dhe kishën e Muhu, më e vjetra në vend.

Riga (Letoni)

Riga

Pavarësisht se një qendër historike është shpallur një Trashëgimi Botërore nga UNESCO, më e madhja nga republikat Balltike është një nga qytetet më pak të njohura në kontinent. A e dini se është qyteti me ndërtesat më të reja të artit në planet? Më shumë se 700 ndërtesa moderniste!

Mënyra më e mirë për të njohur Rigën është të ecësh nëpër rrugët e qendrës së quajtur Vecriga, e cila pavarësisht se është shkatërruar dhe më vonë është rindërtuar në fillim të viteve '90, ruan të gjithë hijeshinë e saj mesjetare origjinale.

Këtu mund të gjejmë një vend të njohur si Rastlaukums, sheshi i bashkisë së qytetit, i cili në Mesjetë përdorej si treg megjithëse ishin organizuar edhe gara, turne dhe lloje të tjera festimesh. Pranë këtij sheshi është Shtëpia e Blackheads që i përket vëllazërisë tregtare Riga. Ajo u shkatërrua në Luftën e Dytë Botërore dhe u rindërtua në 1999.

Ka aq shumë për të parë në Riga. Një shembull tjetër i kësaj është Kalaja e Rigës që daton nga shekulli i trembëdhjetë, ku ndodhet rezidenca e Presidentit të Letonisë. Ne nuk mund të harrojmë sheshin më të madh në qytetin e vjetër, domethënë atë të katedrales ku ndodhet tempulli më i madh mesjetar në Balltik dhe është një monument kombëtar arkitektonik.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*