Doganat e Argjentinës

Argjentinë është në thelb një vendi i emigrantëve, Megjithëse gjeografia e saj është aq e gjerë sa që varësisht nga vendi ku shkoni do të jeni në gjendje të bini në kontakt me zakone që nuk vijnë nga emigracioni evropian por nga popujt vendas dhe fqinjët e Amerikës Latine.

Kështu, Doganat argjentinase janë të larmishme dhe me siguri do të gjeni atë që ju pëlqen më shumë për sa i përket gastronomisë, shoqërisë ose sjelljes. Do të shkoni në Argjentinë? Isshtë një kohë e mirë nëse jeni evropian sepse zhvlerësimi i pesos ka qenë i madh me këtë qeveri të fundit dhe ndryshimi do t'ju favorizojë shumë mirë.

Zakonet gastronomike argjentinase

Ushqimi së pari. Ka disa ushqime që janë tipike për Argjentinën dhe që mund të konsiderohen markë e saj tregtare, edhe kur ato konsumohen në vendet e tjera të rajonit. Unë flas për të asado, dulce de leche dhe empanadas.

Argjentina ka qenë gjithmonë një vend agro-eksportues dhe mungesa e industrializimit serioz është bërë problemi i saj kryesor për zhvillimin, kështu që lopët, gruri dhe tani soja janë ato që mbushin pampat e saj të pasura me lagështi. Mishi është i shijshëm, me cilësi shumë të mirë, pikërisht për shkak të kullotave, kështu që nuk ka asnjë argjentinas që nuk përgatit asado të paktën një herë në javë. Klasikja është fundjava me familjen ose miqtë.

Këtu, viçi ka prerje të ndryshme dhe emra të ndryshëm në varësi të vendit të vendit. Ijë, rrip i pjekjes, vithe, rrap, matambre. Bukë chorizo, koripan, bukë me suxhuk gjaku, morcipán. Akurat nuk mund të mungojnë as në një skarë argjentinase: salcice, gizard, veshka, suxhuk gjaku, chinchulines (zorrët). Një mjeshtër i mirë i Barbecue bëhet profesional me kalimin e kohës, Barbecue pas Barbecue, sfidë pas sfide, kështu që nëse jeni me fat që të takoni një të tillë do të hani Barbecue më të mirë të jetës tuaj.

Me çfarë shoqërohet kaq shumë mish? Epo, me sallata ose patate të skuqura, bukë të ditës, disa salca të shijshme (salcë chimichurri dhe creole), dhe të marrë një hepatoprotector dhe pastaj të shkoni për një sy gjumë dhe tretet. Një festë për qiellzën!

Një tjetër nga zakonet gastronomike është karamel, një ëmbëlsirë e bërë nga qumështi dhe sheqeri që kafe të errët dhe shumë e ëmbël. Argjentinasit e duan atë dhe nuk ka ëmbëlsira apo ëmbëlsira që nuk kanë dulce de leche.

L faturatPër shembull, brumërat e ëmbël tipikë që bëjnë furrat e bukës dhe shiten nga njësia ose dhjetëra, kanë shumë lloje me dulce de leche dhe të njëjtat janë akulloret dhe candies (biskota karamel, ëmbëlsira, çokollata).

Më besoni, nëse e provoni do ta pëlqeni dhe do të doni të merrni në shtëpi disa nga këto gjëra të mira që shiten në të gjitha kioskat dhe supermarketet. Më në fund, empanadat. Empanadat bëhen në shumë pjesë të Amerikës Latine, dhe varietetet nga Argjentina veriore janë veçanërisht të njohura këtu. Ai veri që është shumë më afër Bolivisë dhe Perusë dhe kjo është arsyeja pse pjatat e tij ose edhe gjuha e saj kanë shumë nga ato pjesë.

Ekziston një larmi e empanada për krahinë por në thelb ata janë nga mish ose humita (misër, misër), të pjekura ose të skuqura. Dashamirët e Empanadas i preferojnë ato të bëra vetë, duke e bërë brumin dhe duke e mbushur në shtëpi, por në qytetet e mëdha ajo traditë ka humbur dhe sot ju mund t'i blini në çdo dyqan që shet empanadat dhe picat njësoj.

Edhe Buenos Aires karakterizohet nga shitja e një larmie të jashtëzakonshme empanadash që nuk shihen në brendësi: proshutë dhe djathë, perime, me proshutë dhe kumbulla, me uiski, mish pule dhe një etj.

Së fundmi, për sa i përket pijeve, nuk mund ta anashkaloni shoku. Kjo është një infuzion bëhet nga gjethet e një bime të quajtur yerba mate (gjethet priten dhe bluhen), paketohen dhe shiten. Më pas, secili argjentinas ka një mik në shtëpi (një enë më e vogël ose më e madhe, e bërë prej druri, qelqi, peme qeramike ose pagure të thatë, për shembull), dhe një llambë të lehta për të gëlltitur infuzionin.

Yerba vendoset brenda, uji i nxehtë shtohet pa vluar dhe pihet, mundësisht në shoqëri të shëndetshme sepse fryma e shokut është shoqërore, është e përbashkët.

Zakonet shoqërore argjentinase

Argjentinasit janë njerëz shumë të hapur, miqësorë dhe të shoqërueshëm. Nëse ju pëlqen ju, ata nuk e kanë problem të bisedojnë, t'ju ftojnë në shtëpinë e tyre dhe të dalin me ju. Buenos Aires është një qytet shumë i madh me një ritëm më shumë se kryeqyteti i botës, kështu që njerëzit largohen nga e Mërkura. Qyteti ka shumë jetë nate, shumë bare dhe restorante, por argjentinasit gjithashtu pëlqejnë shumë kinemanë dhe teatrin dhe ecin në rrugë edhe natën.

Në lagje është e zakonshme të shohësh grupe miqsh që flasin në agim, të ulur në një cep ose në një shesh. Qytetet e brendshme të vendit kanë edhe më shumë jetë sociale se Buenos Aires sepse në shumë prej tyre, veçanërisht në veri, siesta është e shenjtë, kështu që orari i punës ndërpritet pas mesdite.

Pastaj, pasi qytete janë gjithashtu të vogla dhe askush nuk jeton shumë larg, ju mund të dilni çdo ditë që të nesërmen ka gjithmonë kohë për të pushuar pak.

Ndërsa në pjesë të tjera të botës është e rrallë që njerëzit bien të paparalajmëruar në shtëpinë e një shoku këtu është e shpeshtë të vizitosh një mik pa paralajmërim. Ata bien në zile dhe voila. Askush nuk ofendohet, askush nuk ka për të kontrolluar rendin e ditës. Madje, takimi në shtëpi është i zakonshmiNdoshta për të ngrënë dhe më pas për të dalë, ndoshta për një Barbecue. Miqtë janë gjithmonë shtrirja e familjes. Një familje që, nga ana tjetër, është gjithmonë shumë afër argjentinasit.

Të Dielën, për shembull, është e zakonshme që familja të mblidhet së bashku për drekë. Zakoni është tipik për një qytet emigrant dhe megjithëse asado është ushqimi tipik, kështu janë makaronat. Argjentina mori një imigrim të rëndësishëm nga Italia, kështu që ka shumë pasardhës të italianëve që ata i duan makaronat. Ndërsa gjenerata e nones Zakoni i mbledhjes rreth një tas me ravioli ose petë me salcë është pothuajse i zhdukur. Isshtë shumë i zakonshëm. Një zakon tjetër i respektuar mirë është të hani gnocchi ose gnocchi në 29 të muajit.

Cilat janë, pra, zakonet argjentinase? Asado, empanadas, dulce de leche (mos harroni të provoni akulloren e kësaj shije), mate (me barishte, të ëmbla apo të hidhura, megjithëse tradicionaleja është gjithmonë e hidhur), biseda me miqtë, daljet për të pirë birrë ose i përjetshëm biseda kafeje ku një argjentinas mund të zgjidhë botën duke bredhur midis ideve politike ku, padyshim, peronizmi është gjithmonë në ajër, pa marrë parasysh kujt i pëlqen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*