Doganat e Ekuadorit

Amerikë Latine Isshtë një vazo e shkrirjes së racave dhe qytetërimet dhe kulturat mijëra vjeçare kanë lënë një trashëgimi të rëndësishme. Ndoshta, për një jo-amerikan, nuk ka ndryshime ose veçori, por ka kështu që sot duhet të flasim për Doganat e Ekuadorit.

Ekuadori, një vend i vogël që ju mund ta njihni, ndër të tjera, sepse këtu është Ekuatori, vija ndarëse e botës në dy hemisfera, dhe gjithashtu sepse Julian Assange, djali me Wikileaks të madh, ka qenë një refugjat në ambasadën e tij në Londër për vite me rradhë.

Ekuador

Shtë në perëndim të Amerikës së Jugut dhe ka një vijë bregdetare në Oqeanin Paqësor. Ju vendosni atë midis Kolumbisë dhe Perusë dhe kryeqyteti i saj është qyteti i Quito. Ka male, Ande, ka brigje dhe gjithashtu pjesë e xhunglës përrallore të Amazonës.

Popullsia e saj është mestizo në një shumicë të madhe, më shumë se gjysma, një përzierje e Spanjollëve dhe pasardhësve të popujve vendas, megjithëse ekziston edhe një popullsi e vogël e zezë e ardhur nga skllevërit.

Ekuador është një republikë y këtu fliten disa gjuhë përveç gjuhës mbizotëruese spanjolle. Estimatedshtë vlerësuar, për shembull, se më shumë se dy milion njerëz flasin gjuhë amerikane, përfshirë Keçuan dhe disa nga variantet e saj, Kofan, Tetete ose Waorani, vetëm për të përmendur disa. Me gjithë këtë, ju nuk mund të mendoni se Ekuadori është një komb homogjen, që ka kaq shumë gjuhë dhe kaq shumë popuj, e vërteta është se ka shumë zakone kulturore.

Doganat e Ekuadorit

Kështu, Ekuadori është një vend i larmishëm. Secili rajon gjeografik ka veçoritë e tij dhe kjo manifestohet në gjuhë por edhe në veshje, gastronomi, zakone. Ka gjithsej katër rajone të shënuara mirë: bregdeti, Andet, Amazon dhe arkipelagu Galapagos.

Së pari, unë jam një grua, kështu që tema e machismo më intereson. Ekuadori është një vend macho, me trashëgimi të fortë katolike dhe me një ndarje të theksuar të roleve midis asaj që bën një burrë dhe asaj që bën një grua. Megjithëse gjithçka ndryshon dhe në ditët e sotme erëra të tjera po fryjnë në të gjithë botën, ne tashmë e dimë se sa kushton që kjo të transformohet dhe këtu nuk bën përjashtim.

Si të gjithë latinos Ekuadorianët pëlqejnë kontaktin fizik, kështu që nëse ka afërsi atëherë shtrëngimi i duarve ose përshëndetja zyrtare e Mirëmëngjes dhe kështu me radhë, në një përqafim ose një goditje në shpatull. Gratë, nga ana e tyre, puthen me njëra-tjetrën në faqe. Nëse nuk ka njohuri, është e saktë të vendosni zotëri, zonjë apo zonjë para emrit pasi vetëm miqtë ose familja trajtohen me emër.

Nëse jeni të ftuar në shtëpinë e një Ekuadoriani, gjëja e sjellshme për të bërë është të sillni një dhuratë që mund të jetë një ëmbëlsirë, verë ose lule. Këtu dhuratat do të hapen para jush, jo si në vendet e tjera ku kjo konsiderohet e vrazhdë. Gjithashtu përpikëri në orar. Po, e lexove mirë. Latinos janë më të relaksuar sesa Orientalët, për shembull, kështu që nëse ju ftojnë në orën 9:9 ata në të vërtetë ju presin nga ora 30:XNUMX pasdite.

Një dolli para se të filloni të pini është gjëja e zakonshme, për të bërtitur Shëndet! të gjithë dolli dhe pi një gllënjkë nga pija në fjalë. Vaktet janë shumë argëtuese dhe ka shumë biseda. Së fundmi, është shumë e sjellshme të ofrosh ndihmë para dhe pas vaktit. Unë nuk jam duke thënë që ju do të lani enët, por ndoshta ju mund të ngrini disa gota. Nëse në vend që të jetë një vakt i miqve është diçka zyrtare, punë, etiketimet e Ekuadorit janë më të rreptaPërdoren diploma akademike, shkëmbehen karta biznesi, madje burrat shtrëngojnë duart me gratë.

Ashtu si Latinos në përgjithësi ekuadoriani është miqësor dhe i ngrohtë në marrëdhëniet tuaja personale. Ata do t'ju afrohen kur flisni, do t'ju prekin dhe nuk do të ofendohen nëse bëni të njëjtën gjë. Ata kanë një gjuhë e madhe joverbale dhe ata nuk e privojnë veten e tyre për të kërkuar gjithçka. Nëse jeni të rezervuar mund të ju befasojë por nuk bëhet për shkak të një thashethemi por sepse personi dëshiron të ketë një imazh më të formuar për ju.

Si janë zakonet e veshjes Ekuadoriane? Epo, së pari, ekziston një modë ndërkombëtare dhe Ekuadori nuk është në një planet tjetër. Kjo tha, është gjithashtu e vërtetë që secili rajon ka një stil të veshjes dhe se ato stile zbulojnë larminë kulturore të vendit. Për shembull, në kryeqytetin Quito, burrat shpesh mbajnë ponço blu, kapele dhe pantallona të shkurtra gjysma. Në bel është shimba, një bishtalec i gjatë që ka origjinë para Inkave dhe është shumë tradicional.

Nga ana e saj, gratë veshin bluza të bardha (herë gri ose kaki), me mëngë të gjata dhe herë me një dekolte të gjerë. Pantallona të gjera është blu, pa një petk dhe ndoshta me disa zbukurime në buzë. Rrathë dhe shalle koralesh të kuqe dhe ari janë shtuar, pasi aksesorët janë të rëndësishëm. Veshja me shumë ngjyra që ato mbajnë mbi bluzë është gjithashtu emblematike, si kapela dhe gjerdanët. Tani, në zonën bregdetare, burrat veshin guajabera dhe gratë fustane të lehta.

Siç e shihni nuk ka një kostum të vetëm tipik Edhe pse ai që mbartet në Quito dhe përshkruhet më sipër është më i afërti me një. Nga ana tjetër, në male, vishen gjithashtu të veshura, por të palosura, me ngjyra të ndritshme dhe me qëndisje dhe shallë leshi. Në të njëjtën kohë, në Amazon, kokat e pendëve ende vazhdojnë dhe në pjesë të tjera të vendit, për fat të keq, moda ndërkombëtare ka harruar kostumet tipike që janë bërë vetëm atraksione turistike.

Së fundmi, dy çështje për të nënvizuar: festivalet dhe kuzhina. Interesante në grupin e parë janë fVera e Inti Raymit, Yamor dhe Mama Negra. E para është festivali kushtuar diellit që feston solsticin e dimrit në qershor. Yamor festohet në fillim të shtatorit në Otavalo dhe Mama Negra është një festë pagane që zhvillohet në nëntor.

Lidhur me kuzhinën vakti më i rëndësishëm i ditës është dreka y secili rajon ka gastronominë e tij. Peshqit, butakët dhe frutat tropikale siç janë bananet janë të përqendruara në zonën bregdetare dhe orizi dhe mishi në male. Mund ta provosh ceviche, dhi e thatë (një merak), një supë tjetër e quajtur Fanesca me fasule, thjerrëza dhe misër, supë peshku me qepë bregdetare ose Petacones, banane të skuqura.

Të udhëtosh në Ekuador pa surpriza.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*