Doganat e Guatemalës

Amerika është një kontinent i pasur me kulturë dhe histori dhe pjesa qendrore ka një trashëgimi të mrekullueshme të Majave që nuk është e kufizuar në Meksikë, siç mund të mendojnë disa që nuk kanë mendje. Këtu në Amerikën Qendrore është Guatemala dhe sot do të flasim zakonet e tyre.

Nëse shikoni një hartë do të shihni se vendi është i vogël, por e vërteta është se gjeografia e ngushtë e saj bashkon shumë klimë dhe peizazhe të ndryshme. Ashtu si ka pyje shiu, ka edhe mangrova dhe ashtu si ka trashëgimi e fuqishme hispanike el trashëgimi mayane gjithashtu thotë e pranishme.

Indeks

Guatemala

Në kohërat koloniale, territori i Guatemalës Ishte pjesë e Mëkëmbësisë së Spanjës së Re por më parë ajo ishte në pronësi të Mayans dhe Olmecs. Pavarësia erdhi në 1821, kur u bë Mbretëria e Guatemalës dhe më vonë u bë pjesë e Perandorisë së Parë Meksikane dhe Republikës Federale të Amerikës Qendrore, derisa më në fund në 1874 lindi republika aktuale.

Jeta politike në këtë pjesë të Amerikës është shënuar nga paqëndrueshmëria, diktaturat dhe luftërat civile. Këtu gjithçka që përfundoi në 1996 vetëm dhe që atëherë gjërat kanë qenë më të qeta, megjithëse kjo nuk do të thotë që varfëria dhe pabarazia janë lënë pas.

Siç thamë më lart ka një gjeografi të larmishme. Ajo ka shumë male, plazhe në Paqësor dhe mangroves kështu që të gëzojnë një të madhe Diversiteti biologjik që shkon dorë për dore me një të mrekullueshme diversiteti Kulturor. Ka shumë gjuhë më shumë se 20 grupe gjuhësore në fakt, në një numër të përgjithshëm të banorëve me rreth 15 mijë njerëz.

Ka të bardhë, ka të zezë, shumë pak aziatikë, njerëz autoktonë dhe shumë mestizo, këta të dy pothuajse në përmasa të barabarta.

Doganat e Guatemalës

Meqenëse ka kaq shumë grupe gjuhësore secili ka kostumin e tij tipik me emblemat, stilet dhe ngjyrat e veta megjithëse në përgjithësi janë të pranishme e verdha, roza, e kuqja dhe bluja. Rrobat vërtet shkëlqejnë këtu dhe janë protagonistë.

Për shembull, në malet e Altos Cuchumatanes, gratë e qytetit të Nebaj vishen me funde të kuqe me shirita të verdhë, me një brez dhe një bluzë katrore tradicionale të quajtur huipil. Burri mban xhaketë të hapur me kapele palme dhe pantallona.

Ka zona të tjera, për shembull në qytetin e Santiago me origjinë Mayan, ku huipil i grave është vjollcë, me banda dhe qëndisje me lule dhe kafshë. E verteta eshte sa më shumë që udhëtoni nëpër Guatemalë, aq më shumë larmi mund të gjeni në veshjet tradicionale. Ata të gjithë do të jenë të bukur për ju.

por si janë guatemalanët? Epo thuhet se ato janë shumë tradicionale dhe se megjithëse është një vend modern, traditat para-hispanike dhe hispanike janë ende shumë të pranishme. Për shembull, festat fetare janë një shembull i mirë. Isshtë rasti i përkujtimit të ditët e shenjtorëve dhe shpirtrat e shenjtë midis 1 dhe 2 nëntorit, një festival me origjinë para-hispanike, data origjinale e të cilit nuk mbahet mend.

Guatemalianët kanë nderuar gjithmonë të vdekurit, shumë kohë para krishterizimit, dhe në fakt ishin kolonizatorët ata që morën këto festime dhe i bënë të tyret për të tërhequr popuj indigjenë në radhët e tyre. Për ato data familjet u afrohen varreve dhe lënë ushqim dhe pije në një zakon të quajtur kokëa.

Ky zakon është i lashtë dhe përpunimi i një vakti quhet i ngurtë e cila është më spanjolle.

Spanjollët sollën bagëti dhe kafshë bujqësore dhe vendasit përshtatën gjithçka. Mishi i famshëm i ftohtë arrin 50 përbërës dhe duket më shumë si një sallatë e ftohtë. Spanjollët gjithashtu miratuan zakonin e sjelljes së luleve në varre dhe së fundmi, si e gjithë kultura e gjallë, mariachis janë shfaqur në varreza dhe në tetor Halloween i pashquar.

Nëse shekuj para se dominimi politik të sillte zakonet e tij, sot dominimi kulturor dhe ekonomik sjell të vetat.

Një tjetër festë katolike shumë e festuar është Semana Santa. Kremtohet veçanërisht me theks të madh në Antigua ku ka procesione të gjata dhe qilima të bukur, të quajtur qilima sharre, shumëngjyrësh dhe me dizajne frutash dhe lulesh, që shkelin burrat e kortezhit, të veshur me vjollcë. Para mbërritjes së Krishtlindjes ka një festival tradicional që ka imazhin e një rituali pastrimi: njerëzit mbledhin të gjitha hedhurinat e vjetra dhe i digjen para shtëpisë së tyre më 7 dhjetor.

Kjo parti quhet djalli që digjet.

Dhe pastaj po Krishtlindje me më shumë procesione, fishekzjarre dhe skena lindjeje në kisha. 24 Dhjetori është dita festimi i bujtina në të cilën në prag të datës 24 ka procesione me imazhe të Virgjëreshës Mari dhe Fëmijës Jezus dhe fëmijëve të veshur si barinj me dajre, kastana dhe qirinj ose fenerë. Ndërsa ecin, ata këndojnë këngët e Krishtlindjeve dhe tiftet dhe me shoqërimin e ndonjë buke të ëmbël ose tamale ato zgjasin deri në mesnatë.

një festivali që kombinon të krishterin me para-hispanikun është festivali i Krishtit të Zi të Esquipulas. Isshtë një traditë e përbashkët nga El Salvador, Honduras dhe Guatemala dhe që lidhet me perënditë e zeza të Ek Chua ose Ek Balam Chua. Në të vërtetë ndodh në Chiquimula, në kufirin e trefishtë, në janar.

Zakone të tjera, që nuk lidhen më me krishterimin, janë këto Gara me shirita ose Game of Roosters, në të cilën kërkohet leje nga shenjtorët dhe Nëna Tokë dhe kalorësit veshin kostume shumëngjyrëshe, shalle, pupla dhe shirita.

Më në fund, nëse i lëmë mënjanë festivalet fetare, mund të përfshihemi në më shumë festime shoqërore. Ne të gjithë festojmë tonat ditëlindje Dhe këtu në Guatemalë zakonisht digjni raketa në 5 të mëngjesit dhe hani një tamale me çokollatë dhe bukë franceze për mëngjes. Për fëmijët, festa nuk mund të humbasë. Dhe kur bëhet fjalë për t'u martuar, gjëja e zakonshme, të paktën në familjet më tradicionale, është që dhëndri të kërkojë nga vjehrrat për dorën e të dashurës së tij dhe të ketë një parti të veçantë beqare, një për të dhe një për atij.

E vërteta është se vendet amerikane që kanë pasur më shumë prani të Spanjës, për shkak të pasurisë së tyre dhe për formimin e artit të mëkëmbësive të rëndësishme që mbushnin arkat e kurorës, sot ruajnë shumë zakone fetare dhe shoqërore që në vendet e tjera tashmë kanë mbetur në harresë ose janë shumë më të relaksuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*