Dritat e Veriut, cilat janë ato dhe ku mund t'i shohim?

Aurora borealis

Spot the dritat misterioze dhe magjike veriore Theshtë ëndrra e shumë njerëzve. Pothuajse të gjithë e dinë që ato ndodhin në zonat veriore, por jo të gjithë e dinë pse ndodhin dhe pse mund të shihen vetëm në vende të caktuara. Bukuria e saj është aq e mahnitshme dhe të kënaq aq shumë sa që është bërë një atraksion i shkëlqyeshëm për turizmin në disa vende, me turne udhërrëfyese dhe udhëtime që janë planifikuar të shkojnë në kërkim të këtyre fenomeneve natyrore.

Nëse e doni të ëndërroni udhëtime të ndryshme që përfshijnë një përvojë të tërë, shikimi i Dritave të Veriut do të jetë një tjetër nga ato udhëtime të jashtëzakonshme. Kjo është arsyeja pse ju merrni më mirë shënim të vendet më të mira për t'i parë ato dhe kohërat më të mira për ta bërë atë. Sigurisht, natyra është kapriçioze, dhe shumë herë ato nuk ndodhin brenda një jave edhe nëse jemi aty çdo natë, por ka muaj me më shumë probabilitet për t’i parë.

Cilat janë Dritat e Veriut

Aurora borealis

Ju mund t'i dalloni dritat veriore nga këto drita të rrëmbyeshme, si tymi me ngjyra që përhapet nëpër qiell. Të gjithë i njohim, por pak prej nesh e dinë pse ndodhin. Realiteti është se ato janë rezultat i kalimit të grimcat diellore në shtresën e sipërme të atmosferës. Kjo erë diellore përplaset me fushën magnetike të Tokës dhe tërhiqet drejt Poleve, ku mund të shihen aurora.

Era diellore depërton në atmosferën e sipërme lëshimin e energjisë dhe lëshimin e dritave me ngjyra të ndryshme. Këto drita janë ato që njihen si Dritat e Veriut. Edhe pse të gjithë mendojnë se janë jeshile, këto janë më të zakonshmet, por e vërteta është se është e mundur t'i shohësh ato në nuanca të tjera. Ka aurora që mund të variojnë nga të kuqe në tonet kaltërosh dhe vjollcë.

Aurora borealis

Turizmi i këtij fenomeni natyror është rritur vitet e fundit. Ata njihen gjithashtu si 'Dritat Veriore' ose dritat veriore, në një mënyrë më bisedore. Nëse duam të kemi mundësi t’i shohim, duhet të shkojmë normalisht gjatë sezonit të dimrit, veçanërisht kur ditët janë të qarta dhe është ftohtë. Në varësi të vendit, ka muaj në të cilët ka shumë më shumë të ngjarë, kështu që ne duhet të informojmë veten mirë para se të shkojmë për të gjuajtur dhe kapur aurora.

Vende për të parë Dritat e Veriut

Ka shumë vende për të parë këto shfaqje të erërave diellore në horizont. Padyshim zona e Norvegji, e cila është shumë afër Rrethit Arktik, është një nga më të shpeshtat. Në fund të vjeshtës dhe dimrit është kur ka më shumë mundësi, në muajt tetor dhe shkurt. Orët më të mira janë nga gjashtë pasdite në një në mëngjes. Nëse nuk doni të humbni ndonjë gjë, mund të shkarkoni edhe një aplikacion celular të quajtur 'Dritat e Norvegjisë'.

Aurora borealis

La Laplanda finlandeze Isshtë një tjetër nga vendet për t'u kënaqur me këto qiell. Në këtë vend ekziston një legjendë që thotë se auroret janë shkëndijat e prodhuara nga bishti i një dhelpre kur kalon në pllajat e Arktikut. Zonat ku ato shfaqen më shpesh janë në qytetet veriore, të tilla si Kilpisjärni dhe Inari. Sodankylä është shtëpia e Observatorit Kombëtar të Dritave të Veriut, duke e bërë atë një vend interesant për të shkuar. Duhet të kihet parasysh gjithashtu se është më mirë të zgjidhni zona pa ndotje të dritës, të tilla si Parku Natyror Luusto.

Grenlandë është gjithashtu një vend për t'i zbuluar ato. Këtu ka legjenda të Eskimos që thonë se këto drita janë shpirtrat e foshnjave që janë në qiell. Grenlanda Jugore është e njohur mirë për frekuencën dhe intensitetin e këtyre stuhive diellore. Islanda është gjithashtu një vend tjetër për të shkuar për t'i parë ata, dhe kohët më të mira janë në fund të gushtit dhe në mes të prillit.

Organizimi i udhëtimit

Aurora borealis

Gjëja e parë që duhet të dini është se ka mjaft vende ku mund të shihni këto aurora. Sidoqoftë, disa kanë shanset më të larta. Nëse doni t'i shihni me gjithë shkëlqimin e tyre, është më mirë të shkoni në një nga vendet e tjera ekskursione të organizuaraMeqenëse udhëzuesit i dinë vendet më të mira për t'i parë dhe udhëtimet janë plotësisht të organizuara. Normalisht, këto udhëtime përfshijnë kalimin e natës në kabina të vendosura në vende të largëta, për të qenë në gjendje të shohin qiellin shumë më mirë. Disa përfshijnë vaska të nxehta në natyrë dhe llixhat, kështu që mund t'i shikoni nga një hapësirë ​​e relaksuar.

L muajt e dimrit ata do të jenë më të mirët për t'i parë, kështu që atëherë duhet të organizoni gjithçka. Përveç kësaj, është e rëndësishme të jeni në gjendje të shkoni për të paktën një javë, pasi aurora nuk shfaqet gjithmonë në disa ditë, kjo varet nga stuhitë diellore dhe moti, në mënyrë që të kemi siguri më të madhe kur bëhet fjalë për të parë ky spektakël mahnitës natyror.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*