Durian, fruti më i qelbur në botë

Durian

Fruta është një ushqim që nuk mund të mungojë në dietën e të gjithëve në botë. Të gjithë frutat kanë lëndë ushqyese dhe vitamina që na duhen për shëndetin tonë dhe që t'i hamë ato, natyra është e mençur dhe është përqendruar që këto ushqime të duken mirë nga jashtë dhe nga brenda, kështu që ato janë tërheqëse për ne dhe i hamë me shije. .. në mënyrë që të përfitojnë nga të gjithë lëndët ushqyese të saj. Por natyra harroi të bënte tërheqës një nga të gjitha frutat e saj, dua të them Durianin, frutin më të qelbur në botë.

Nëse një frut është i qelbur, gjëja e fundit që njerëzit duan është ta hanë, ne as nuk do të dëshirojmë ta kemi pranë!! Një ushqim me erë të keqe ose me pamje të keqe Ne nuk do të jemi në gjendje ta hamë, sepse instiktet tona do të na tregojnë se është e rrezikshme për shëndetin tonë dhe se mund ta vëmë veten në rrezik.

Durian në tregjet e Bangkok

Blerja e Durian në një treg

Nëse keni ecur nëpër disa treg në Bangkok, Kuala Lumpur ose Singapor (ndër qytetet e tjera), dhe ju keni vërejtur një erë intensive të kafshëve të ngordhura (megjithëse disa thonë se ka erë më shumë si jashtëqitje), me siguri ju keni kaluar pranë një stende frutash ku ata shisnin famëkeqin durian. Në të vërtetë është famëkeq për turistët që nuk dyshojnë, të cilët kanë guxuar ta provojnë, sepse në të vërtetë njihet në të gjithë Azinë Juglindore si mbreti i frutave.

Si është kaq i veçantë ky frut?

Si është Durián

Disa e përshkruajnë atë si: 'likeshtë si të hash një krem ​​vanilje në një tualet dhe aroma e saj mund të përshkruhet si jashtëqitje derri, llak dhe qepë, të gjitha të përziera me një çorape të djersitur.'

Durian rritet në pemë të njohura si Durium dhe gjendet në të gjithë Azinë Juglindore. megjithëse është një frut vendas i Indonezisë, Malajzisë dhe Bruneit. Isshtë një frut i lehtë për t’u njohur, jo vetëm për shkak të erës së tij të fortë, por edhe për shkak të pamjes së tij. Me madhësi të konsiderueshme (e gjatë deri në 30cm e gjatë), ajo ka një formë të zgjatur ose të rrumbullakosur dhe është e mbuluar nga ferra. Në fakt, emri i saj vjen nga Malajzia "duri", që do të thotë gjemb. Pulpa e durianit është me mish dhe me ngjyrë të verdhë në portokalli, me një shije të ëmbël, megjithëse një aromë e vështirë për t’u mbajtur.

Njerëzit që duan ta hanë duhet ta bëjnë këtë duke mbajtur frymën sepse erë erë e keqe është e padurueshme për disa.

Një përvojë me durian

Hani një durian

Një koleg i këtij shkrimi kishte një përvojë me këtë frut të veçantë dhe e përshkruan atë në këtë mënyrë:

“Përvoja ime e parë me durianin ishte në një treg në lagjen Hindu të Singaporit. Unë iu afrova një tezge që e shiti dhe menjëherë shitësi po më ofronte një copë për ta provuar. Gjëja më qesharake është se tregtari tha se një buzëqeshje dinake ndërsa më ofroi frutat, me siguri i vetëdijshëm se cili do të ishte reagimi im kur e provoja. Më duhet t'ju them se nëse mund të duroni erën e durianit, shija është shumë e ëmbël ".

Unë jam i sigurt se shumë njerëz që shesin këtë frut dhe që janë mësuar me erën e tij do të qeshin me reagimin e njerëzve të tjerë për t'u përballur me këtë frut për herë të parë.

Në disa vende është e ndaluar

Aq e fortë është aroma e saj sa që është e ndaluar në shumë aeroporte, hotele dhe transport publik, në të gjithë Azinë Juglindore. Withoutshtë pa dyshim një përvojë unike që nuk mund ta humbisni, sepse pasi të keni nuhatur durian për herë të parë, gjithmonë do ta mbani mend atë.

Dashuria dhe urrejtja ndaj frutave

Afërdita Durian

Ky frut, edhe nëse lëkura e tij është e paprekur dhe e pahapur, ka një erë të keqe aq të fuqishme sa shumë njerëz nuk mund ta durojnë atë. Mund ta nuhasni nga larg. Në vend të kësaj, ekziston një pakicë e vogël e njerëzve që e duan erën dhe shijen e frutave. Duket se fruti mund të ngrejë dashuri te disa njerëz, por urrejtje të jashtëzakonshme për të tjerët.

Ka njerëz që hanë pjesën e brendshme të frutave të papërpunuara, por ka edhe nga ata që preferojnë ta hanë të gatuar. Brendësia e durianit mund të përdoret gjithashtu për të aromatizuar një numër të pjatave të Azisë Juglindore, dhe madje është përdorur për të bërë ëmbëlsira tradicionale.

Ka edhe njerëz që ndiejnë përkushtim të madh ndaj këtij fruti sepse përdoret gjithashtu për mjekësinë tradicionale aziatike, pasi shërben si një anti-inflamator, për të ulur ethet dhe madje si një afrodiziak të fuqishëm.

Pse ka erë kaq të keqe

Durian u nda në gjysmë

Ky frut ka erë kaq të keqe sepse është një përzierje kimikatesh të ndryshme që e bëjnë atë të prodhojë këtë erë të fortë. Përbërjet identifikohen nga formula kimike shumë të ndryshme njëri-tjetrin (ka gjithsej rreth 50 përbërje kimike).

Interestingshtë interesante që asnjë nga përbërjet kimike individualisht duket se nuk ka të bëjë me këtë frut, por që midis të gjithë ata kombinojnë erëra të ndryshme dhe e bëjnë atë të neveritshme. Era që jep është midis freskët, me shije frutash, metalike, djegur, qepë të pjekur, djathë blu, hudhër, mjaltë ... dhe secili person që e nuhat atë shton diçka të ndryshme në varësi të perceptimit të secilit prej tyre.

E gjithë kjo i bën njerëzit të ndiejnë përkushtim autentik ndaj këtij fruti, ose krejt e kundërta ... se ndihen të zmbrapsur dhe as nuk mund të afrohen.

Disa reagime ndaj durianit

Reagimet e fëmijëve

Në këtë video të parë që ju vura falë kanalit REACT YouTube, ju do të mund ta shihni në anglisht, por nuk është e nevojshme ta dini këtë gjuhë për të ditur se si reagojnë ndaj këtij fruti, sepse thonë fytyrat dhe sjelljet e tyre te gjitha Unë e kam vendosur këtë video së pari sepse fëmijët janë më të sinqertët dhe ju mund të shihni në to realitetin e këtij fruti të veçantë.

Për një vajzë që dashuron

Në këtë video të dytë dua t'ju tregoj reagimin e një vajze që e do vërtet durian dhe që gëzon si formën, aromën dhe shijen e saj ... me të vërtetë duket se është një frut që entuziazmonSa do të dëshironit njëjtë si ajo? E gjeta falë kanalit AnaVegana në YouTube.

A mendoni se do ta dëshironit shumë këtë frut apo do të ndienit neveri ndaj tij? A e keni provuar ndonjëherë? Na tregoni për përvojën tuaj!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

12 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   i ngushtë dijo

  Unë nuk e kuptoj reagimin e njerëzve, nëse që nga fillimi ka një erë të tmerrshme, por jo një shije të pakëndshme, sepse "reagimi" ndodh kur ata hanë fllad?

  1.    Kronisti i mangës dijo

   Më pëlqejnë të gjitha frutat dhe nëse janë ekzotike ose shumë të rralla shumë më mirë, e di që nëse më ofrojnë një durian do të pranoja ta haja pa u kujdesur për erën e keqe të tij gjoja të jashtëzakonshme

  2.    Loreto dijo

   Pyes të njëjtën gjë. Ndoshta aroma sapo doli kur kafshonte frutat. Nuk e di.

 2.   sofia dijo

  Unë kam blerë në dyqanet e ushqimeve orientale, ëmbëlsira të bëra me këtë frut, dhe ato janë me të vërtetë të hollë, megjithëse duhet ta pranoj që burri im refuzon të më puth nëse e kam ngrënë atë pilulë sekonda para hahahahahahahaha ... ... e ëmbla është akoma e shijshme

 3.   adriana dijo

  E doja artikullin tuaj! faleminderit

 4.   laura dijo

  Jolin Unë nuk kuptoj asgjë Unë kam qenë në Tajlandë për një muaj dhe e ha këtë frut pothuajse çdo ditë sepse e dua, shija e tij është me të vërtetë e hollë dhe ka erë të fortë, por nuk ka erë si jashtëqitje ose ndonjë gjë tjetër që thoni… .. Unë nuk e kuptoj asgjë…. e njëjta gjë është që në këtë kohë të vitit duriani mban erë si ajo që është, fruta dhe është e hollë dhe unë kam qenë shumë me fat.

 5.   grykës dijo

  E SHENJTE !!. Sa herë që shkoj në Azinë Juglindore e shijoj me shumë kënaqësi (vlr). E keqja është se shërbehet vetëm në stendat e rrugëve, për arsye të dukshme. Herën e parë që isha në Malajzi dhe bleva, e futa në hotel dhe aroma nuk mbeti derisa të largoheshim. Më vonë zbuluam se ishte e ndaluar ta fusnin në hotele.

 6.   laura dijo

  Unë e respektoj shumë këdo që e pëlqen atë… por e provova kur shkova në Tajlandë dhe në kafshimin e parë duhet të them se kjo më dha një shaka se gati sa të vjella. ka një "shije" shumë të veçantë që turistët e kanë të vështirë (përveç erës së neveritshme, e cila është e dukshme, dhe askush nuk mund ta mohojë atë) ... edhe pse ka njerëz që e shohin atë të shijshëm, për shijet, ka ngjyra! !

 7.   Francisco Mendez dijo

  E kam të vështirë të besoj se dikush që ka provuar në të vërtetë durian thotë se ka një shije të shkëlqyeshme. Ka erë të tmerrshme dhe shije më të keqe sesa erë.

 8.   Mario dijo

  Megjithëse mund të duken njësoj, ky jackfruit nga Nayarit është shumë i shijshëm, nuk ka erë të keqe dhe po e ha në Monterrey, Meksikë

 9.   Diogjeni. dijo

  Në të vërtetë, unë nuk jam aziatik dhe as kam udhëtuar në Azi, ky frut kur isha fëmijë gjyshja ime ndonjëherë më përgatiste atë që në vendin tim ne e quajmë «shampo, nuk e kam parë kurrë më sepse në Republikën Dominikane nuk është shumë i zakonshëm ose ky frut është i njohur mirë në vendin tim ne e quajmë Unë mendoj se «Jaca: për mua personalisht dhe sidomos kur fruti është pjekur mirë, unë e dua erën e tij dhe nuk ka të bëjë me qepë ose jashtëqitje në asgjë, unë respektoj mendimet por mendoj se opinionet gjithnjë ndikohen nga kush i paraqet ato.
  Më pëlqen aroma e saj dhe shija e tij është zakonisht si çikletë luleshtrydheje dhe ka shije si banane. Për atë që krijon polemika fruta për erën, madhësinë dhe aromën e saj, kjo është e vërteta e vetme me të cilën jam dakord.
  Unë e dua këtë frut dhe kënaqem duke i ngrënë, shumë dëshiroj kur përpiqem të jem jashtë shtëpisë në ajër të hapur për të parë qiellin dhe lavdëruar Zotin tim që erdhi me krijimin e këtij fruti aq të mirë saqë shumë behen kur e hanë atë mua nje qeshje dhe lumturi e madhe.
  I bekuar qoftë Zoti im për këtë frut që, së bashku me ananasin, frutat e pasionit dhe sursopin kanë qenë të preferuarat e mia që kur isha fëmijë.
  Ju faleminderit.

  1.    David dijo

   Ajo që ndodh është se Jaca nuk është e njëjtë me Durián edhe pse ata vijnë nga e njëjta klasë. Nga ana tjetër, Jaca është e ëmbël dhe ka erë të mirë. Më duket se shumë ngatërrojnë këto dy fruta dhe kjo është arsyeja pse ata thonë se ka shije të mirë kur ajo që ata kanë provuar në të vërtetë nuk është Durian por një specie tjetër.