Pjata Kuzhine Kantoneze

Supë Wanton

Supë Wanton

Këtë herë do të flasim për Kuzhinë kantoneze, gastronomi me origjinë nga provinca e Kantonit, në jug të Kinë. Pasuria dhe shumëllojshmëria e saj vijnë nga bashkimi i disa traditave të kuzhinës dhe pjatave të ndryshme, gjë që dallon për aromën e saj të freskët dhe të lehtë. Në rast se nuk e dini, ne do t'ju tregojmë se është stili më i njohur i kuzhinës kineze jashtë Kinës.

Duke parë disa nga recetat më të njohura të ushqimit kantonez mund të gjejmë si hyrje të famshmen e saj supë pa dëshirë, një supë me perime dhe pa dëshirë.

Vlen të përmendet edhe rasti i rosë kantoneze, një pjatë e bërë nga rosë e pjekur, e makeruar më parë me verë orizi, mjaltë, salcë soje, sheqer kafe, karafil, hudhër, spec i ëmbël dhe xhenxhefil.

El Shikoni yhok Isshtë një pjatë e freskët me mish derri të pjekur. Isshtë një pjatë derri e avulluar dhe e marinuar.

Nga ana e tij Kerri i derrit Isshtë një tjetër pjatë tradicionale e kuzhinës Kantoneze.

Brenda ushqimit kantonez ne gjejmë pjata të tjera më pak të zakonshme në perëndim si p.sh. supë me kërc peshkaqen, një supë e bërë bazuar në pendën e peshkaqenit.

Ne gjithashtu duhet të tregojmë rastin e guilinggao bazuar në mishin e breshkës.

A do të guxonit të shijonit zorrët e peshkut në avull?

Më shumë informacion: Enët ushqimore kineze

Foto: Shefi Aziatik

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*