Duomo i Firences

Imazhi | Pixabay

Një nga tempujt më të mëdhenj në të ashtuquajturin krishterim është Katedralja e Firences, e njohur gjerësisht si Duomo. Ju me siguri e keni parë atë në shumë fotografi dhe udhëzues udhëtimi pasi është një emblemë e këtij qyteti italian dhe fasada e tij unike dhe kupola e madhe janë e pagabueshme. Sidoqoftë, asgjë nuk krahasohet me përvojën e të parëit personalisht dhe të ecurit brenda dhe rreth tij.

Nëse doni të dini më shumë për Duomo-n e Firences, ju rekomandojmë të vazhdoni të lexoni sepse në postimin tjetër do të flasim me hollësi për një nga kryeveprat e artit gotik dhe Rilindjen e parë italiane. Bashkohu me ne!

Origjina e Duomo të Firences

Ndërtimi i Katedrales së Santa María del Fiore filloi në 1296 në tempullin e vjetër kushtuar Santa Reparata, i cili ishte bërë shumë i vogël për të akomoduar besimtarët në një qytet në rritje. Punimet filluan nën drejtimin e Arnolfo di Cambio dhe pas vdekjes së tij, Esnafi i Artit të Leshit përgjegjës për kontrollin e punëve punësoi Giotto, i cili ishte kryesisht përgjegjës i kullës, dhe më vonë Francesco Talenti.

Në vitin 1380 u përfundua çatia e tre anujve dhe tre harqet e para. Tashmë në shekullin e XNUMX-të ndërtimi i kupolës filloi nën urdhrat e Filippo Brunelleschi, arkitekti i parë i Rilindjes, i cili u desh të përballej me probleme teknike pasi që pesha e tepërt e kupolës nuk mund të mbështeste strukturat tradicionale me të cilat ata po punonin në atë kohë . Pas viteve të studimit, ai shpiku një metodë të re që rezultoi në një qemer të dyfishtë vetë-mbështetës.

Dekorimi i brendshëm i kupolës së Katedrales së Firences u krye nga Giorgio Vasari dhe Federico Zuccari dhe skenat përfaqësojnë Gjykimin e Fundit.

Imazhi | Pixabay

Përmasat e Duomo të Firences

Katedralja e Santa Maria del Fiore ose Duomo është kisha e katërt më e madhe në planet pas Shën Pjetrit në Romë, Shën Palit në Londër dhe Katedrales së Milanos. 160shtë 43 metra e gjatë, 90 metra e gjerë dhe 100 metra e gjatë në anijen e saj transversale. Lartësia e brendshme e kupolës madhështore është 45,5 metra dhe XNUMX metra në diametër të jashtëm.

Brendësia e Duomo

Me një plan kryq latin dhe tre anije të mbështetura nga tre shtylla, Duomo karakterizohet nga maturia e tij dhe ka një ndjenjë të madhe të zbrazëtisë hapësinore. Ndërsa katedralja u ndërtua me fonde publike, disa nga objektet e artit në këtë kishë u kushtohen njerëzve të shquar dhe udhëheqësve ushtarakë të Firences.

Shumica e elementeve dekorativë siç janë skulpturat ose pjesët origjinale fetare shfaqen në Muzeun Opera del Duomo për arsye konservimi. kështu që ata u zëvendësuan me kopje në Katedralen, Battistero dhe Campanile. Në këtë muze janë shfaqur edhe modelet shpjeguese dhe planet e ndërtimit të Santa Maria di Fiore.

Brenda Duomo nuk lejohet të vizitosh kishëzat, por afër hyrjes ka mundësi të zbresësh në një kriptë të vogël të zbuluar në mes të shekullit të XNUMX-të ku mund të shohësh varrin e Brunelleschunë, autori i kupolës së famshme të tempullit dhe i një morie statujash dekorative. Një nder i madh, pasi në atë kohë, arkitektët nuk ishin varrosur në kripte.

Imazhi | Pixabay

Ngjiten në kupolë

Ngjitja në kupolën e Duomo është mjaft përvojë. Ju duhet të jeni të përgatitur mendërisht për të ngjitur më shumë se 450 shkallë të formave dhe llojeve të ndryshme që ndajnë këndvështrimin nga rruga. Do të jetë e nevojshme të kemi një frymë aventureske, pasi seksioni i fundit është bërë pothuajse vertikalisht midis qemerëve të jashtëm dhe të brendshëm.

Sidoqoftë, ata që duan të mendojnë në horizontin e Firences në një mënyrë më të relaksuar mund të shkojnë në Giotto's Campanile. Të dy opsionet janë të shkëlqyera për të shijuar artin në formën e tij më të pastër dhe pamjet mahnitëse.

Rrethinat e Duomo të Firences

Në qendrën historike të Firences, veçanërisht në zonën përreth Duomo, ka shumë muze dhe koleksione për të thithur artin më të mirë në qytet.

Disa minuta më këmbë nga Duomo është muzeu Bargello. Punime të Michelangelo, Donatello dhe Verrocchio janë vendosur këtu, megjithëse ekziston gjithashtu një koleksion i artit islamik dhe një armatim.

Prapa Katedrales së Firences ndodhet Muzeu Opera del Duomo me një koleksion të rëndësishëm të veprave të Donatellos, si dhe pjesë të tjera të vlefshme nga Duomo, Baptistery dhe Giotto's Campanile.

Për të mësuar rreth antropologjisë, ne mund të shkojmë në Muzeun Kombëtar të Antropologjisë dhe Etnologjisë në Pallatin Non Finito në via del Proconsolo.

Vende të tjera me interes në qytet janë Palazzo Vecchio në Piazza della Signoria. Pranë kësaj ndërtese është Galeria Uffizi, një nga hapësirat kulturore më të vizituara në Firence, duke ruajtur piktura të tilla përkatëse si Lindja e Venusit nga Botticelli ose Adhurimi i Magjive nga Leonardo da Vinci.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*