Fjordet Leonese

Riaño

L Leonord Fjords janë një zonë e vendosur në Castilla y León e cila është bërë një spot vërtet popullor. Ato njihen si fjorde megjithëse është me të vërtetë një rezervuar i thjeshtë i vendosur në Riaño që ngjan shumë me fjordet tipike dhe ato fotografi që ne shohim prej tyre, prandaj quhen të njëjta dhe se është bërë një peizazh i vlerësuar shumë nga vizitorët sepse tërheq vëmendje

Këto Fjordet Leonese janë pjesë e Maleve Kantabriale duke formuar një strukturë të madhe shkëmbore gëlqerore. Isshtë një pjesë që i përket parkut Picos de Europa, kështu që është padyshim një vend me të vërtetë interesant për të përfunduar vizitën në këtë hapësirë ​​natyrore.

Si arritëm te fiordet Leonese

Këto fjorde të bukura Leon janë një zonë vërtet interesante që mund të arrihet nga qyteti i León. Mund të arrihet duke marrë rrugët N-625 dhe N-621. Nga Picos de Europa ka disa rrugët që vijnë direkt në këtë vend nga Cangas de Onís dhe nga Potes, duke e bërë atë një zonë me të vërtetë të lehtë me qasje të lehtë nga pika të ndryshme turistike në. Në këtë mënyrë, është një vizitë thelbësore që ne mund ta bëjmë shpejt në një ditë për të parë këtë vend dhe për të ndaluar në heshtje një mëngjes ose një pasdite. Mali Riaño ndodhet në verilindje të komunitetit. Isshtë pjesë e Picos de Europa dhe gjithashtu e Parkut Rajonal Mali Riaño dhe Mampodre.

Historia e fjordeve

Fjorde Leon

Ky vend që sot është shumë turistik dhe duket vërtet mbresëlënës dhe i bukur u rendit me të vërtetë si një nga katastrofat mjedisore në Spanjë në shekullin e XNUMX-të. Kjo zonë me një liqen u arrit me veprimin e njeriut për shkak të rezervuarit të krijuar nga ajo që në të vërtetë është një peizazh që nuk është formuar në një mënyrë natyrale. Nën ujërat që ne shohim, nëntë qytete antike u përmbytën në vitin 87, kur diga u përurua. Disa ndërtesa monumentale u zhvendosën në mënyrë që të mos humbnin, si dhe dy hambarë të vjetër në stilin Asturleonian. Ai u inaugurua pas shumë protestash dhe ditën e fundit të vitit sepse të nesërmen hyri në fuqi një rregullore evropiane që ndalonte këtë lloj projekti që kishte një ndikim të tillë mjedisor. Projekti u krye më në fund dhe njerëzit e dëbuar jetojnë në Nuevo Riaño.

Akomodimi në Riaño

Në qytetin e Riaño ka disa strehim nëse ajo që duam është të qëndrojmë në zonë për të shijuar hapësirat natyrore me qetësi. Ka një kampe që ofron çmime të mira dhe gjithashtu shtëpi njëkatëshe. Nga ana tjetër, në qytetin e Riaño ka disa akomodime të tilla si apartamente, shtëpi rurale ose një hotel.

Çfarë të shohësh në Riaño

Riaño

Në këtë qytet mund të shohim disa gjëra interesante si monumentet që u transferuan tërësisht nga qytetet antike që ishin nën ujë. Kisha e Zojës së Rruzares Ndodhet afër urës në një kep të vogël që ofron pamje të mrekullueshme dhe një pamje të bukur. Isshtë një tempull romanik nga shekulli i XNUMX-të që u zhvendos gur pas guri në atë zonë. Brenda kishës është e mundur të shohësh piktura barok, romane dhe gotike. Hyrja është falas dhe është e mundur të gjesh një udhëzues dhe gjithashtu disa shpjegime të historisë së tempullit.

Nëse jeni në kishë keni atë pika ideale për të filluar Ecjen e Kujtimit. Kjo shëtitje është një shteg këmbësorësh që rrethon zonën e rezervuarit për të shijuar pamje të mrekullueshme. Në këtë shëtitje ka disa stola me pamje të pabesueshme për të bërë fotografi të shkëlqyera. Stolat e vendosura në vende strategjike janë shumë të famshme sot dhe kjo është arsyeja pse ne mund t'i gjejmë ato në zona nga të cilat mund të kemi pamjet më të mira.

El Muzeu Etnografik i Riaño është vendi ku shfaqet trashëgimia e kulturës popullore nga mali Leonese i Riaño. Qindra pjesë antike janë të ekspozuara në këtë muze, shumë të dhuruara nga fqinjët për të krijuar një pikë interesi në të cilën të tregojnë kulturën e tyre për vizitorët. Aktualisht ju gjithashtu mund të shihni disa mjedise të rikrijuara të tilla si Shtëpia e tymit ose një farkë tradicionale. Në të njëjtin shesh ku ndodhet muzeu, ju gjithashtu mund të shihni gjëra të tjera të tilla si një Leon hórreo tipik, një kërriç për lopët e këpucëve dhe një kasolle bariu.

Fjorde Leon

Në këtë peizazh të fjordeve Leon është gjithashtu e mundur të shijosh këndvështrime të ndryshme dhe shtigje shëtitjeje. Kryerja e këtyre rrugëve të ndryshme do të arrini në disa këndvështrime me pamje të mrekullueshme. Mirador de las Hazas dhe Valcayo janë zona që mund të arrihen vetëm në këmbë, pasi ato janë rrugë të papastra. Shtë një rrugë ideale për të shijuar me familjen dhe madje me kafshë, të rrethuar nga natyra dhe me pamje të bukur të fjordeve dhe maleve.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*