Gastronomia baske

Gastronomia baske

Ka vende në Spanjë ku ju hani shumë mirë dhe zona veriore është padyshim një prej tyre. Nga Galicia në Asturias duke kaluar përmes Vendit Bask. Gastronomia Baske është ajo në të cilën do të përqendrohemi sot, kështu që ne mund të shohim se cilat janë pjatat e tyre tipike. Kjo kuzhinë, si ajo e shumë zonave të tjera në veri, përqendrohet jo vetëm në prodhimet e detit, por edhe në tokë.

Nuk ka dyshim se lënda e parë ndihmon shumë për faktin se në Vendin Bask gjejmë një gastronomi që ofron gatime vërtet të shijshme. Nëse shkojmë me pushime në këtë komunitet është thelbësore të provojmë disa nga pjatat e tij më tipike.

pintxos

pintxos

Kultura e Vendit Bask na ofron Pintxos të shijshme, të cilat janë meze që zakonisht vijnë me gjemba me një shkop dhe zakonisht hahen në një copë, megjithëse varet nga lloji i hellit. Në bare mund të gjejmë shumë prej tyre dhe t'i pimë të shoqëruar nga një zurito, e cila është një gotë e vogël birre, musht ose txakoli, e cila është një verë e bardhë nga rajoni. Ka një pintxos pafund që ne duhet të provojmë si Gilda e tij e famshme, e cila është e përbërë nga një djegës, ulliri dhe açure. Janë të famshëm edhe hellët që mbajnë merluc, me protagonistë kokotxas, pasi është një pjesë shumë e butë. Mos harrojmë të provojmë edhe hellin e tortilës së mbushur me txaka, që janë shkopinjtë e gaforres.

marmitako

marmitako

Në këtë lloj kuzhine, mbarten pjata të shijshme dhe të qëndrueshme, si kjo. Kjo pjatë vlerësohej shumë nga marinarët dhe është bërë pjesë e kulturës popullore. Bërë me bonito, patate dhe piper chorizo, është një pjatë e shijshme që do të na lërë të kënaqur. Gjatë verë e bukura është në sezonin e lartë, kështu që edhe nëse është një pjatë e nxehtë është koha më e mirë për ta provuar.

Kodi al Pil-pil

Cod al pil pil

Kjo është një nga pjata më tradicionale që mund t’i gjejmë në gastronominë baske. Kjo pjatë është bërë me merluc, i cili është padyshim një nga përbërësit e tij më të vlerësuar, i cili mund të gjendet në shumë pjata dhe tapa të tjera. Ajo gjithashtu ka vaj ulliri dhe speca djegës. Zakonisht përgatitet në një tenxhere tradicionale prej balte.

porrusalda

porrusalda

Kjo pjatë e shijshme është ideale për ditët e ftohta. Madeshtë bërë me preshi si personazhi kryesor por gjithashtu ka patate dhe merluc. Kjo pjatë shërbehet e nxehtë dhe ka nga ata që preferojnë versionin vegjetarian në të cilin bëjnë pa merluc. Sido që të jetë, ata vazhdojnë të na tregojnë se produktet e fushës kanë një cilësi të lartë këtu dhe kanë qenë gjithmonë baza e gastronomisë së tyre.

Kokotxas në salcë jeshile

Kokotxa në salcë jeshile

L kokotxas janë një pjesë e butë e peshkut ndodhet në pjesën e poshtme të kokës dhe vlerësohet shumë në gastronominë Baske. Këto kokotxa përgatiten në shumë mënyra dhe njëra prej tyre është të shtoni salcë jeshile të bërë me thelpinj hudhre dhe majdanoz.

txangurro

txangurro

El txangurro është gaforrja merimangëPra, kur flasim për këtë, ne u referohemi pjatave të shijshme të bëra me mishin e këtij prodhimi i detit që është shumë i njohur në këtë komunitet. Një nga më të njohurat përbëhet nga txangurro të gatuar me qepë, domate, presh, copa buke dhe raki.

Kallamar me bojë

Kallamar me bojë

L kallamar ose kallamar Ato mund të shihen në shumë gastronomi në veri, pasi është një zonë bregdetare. Kallamarët me bojën e tyre janë tashmë të njohur në të gjithë botën, por ato janë gjithashtu pjesë e gastronomisë baske. Salca merret me bojë kallamari në të cilën shtohen hudhra, qepa dhe domatja.

piperrada

piperrada

Piperrada është një zbukurim i bërë me spec, i cili është një tjetër përbërës yll i gastronomisë baske. Kjo shoqërim përdoret gjithashtu në Navarra. Mund të merret vetëm me bukë, por gjithashtu të shoqërohet me merluc të famshëm ose me ton. Shtë një bazë e shkëlqyeshme për shumë pjata të tjera brenda kësaj gastronomie.

Goxua

Goxua

Si në të gjithë gastronominë e mirë që gjejmë ëmbëlsirat tipike për të përfunduar një vakt të mirë. Nëse kemi menduar se në Vendin Bask ata janë specialistë të pjatave të përbëra nga peshq, e vërteta është se ata gjithashtu kanë ëmbëlsira të shkëlqyera. Goxua është një prej tyre dhe ka krem ​​ëmbëlsirash, shurup, krem ​​pana dhe tortë sfungjeri. Zakonisht prezantohet në gota si krem ​​kremi ose gjithashtu në formën e një torte.

Pantxineta

Pantxineta

La patxineta është një tjetër ëmbëlsirë e veçantë që lidhet më shumë me San Sebastián por është gjithashtu pjesë e atyre ëmbëlsirave që duhet të provoni. Përzierja e ëmbëlsirave, bajameve dhe kremit sigurisht që na siguron suksesin, pasi ato janë përbërës që i gjejmë në shumë ëmbëlsira. Gastronomia Baske shquhet për thjeshtësinë e saj me materiale të papërpunuara me cilësi të lartë që japin pjata dhe ëmbëlsira të pabesueshme me shumë aromë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*